Mi van, ha nem veszik fel a gyereket középiskolába? Két fontos tudnivaló, ami megoldja a helyzetet

2025. május 5. fontos dátum a középiskolába felvételiző tanulók számára, ekkor küldik ki az iskolák az értesítőket arról, hogy sikerült-e a felvételi vagy elutasították a jelentkezést. Mi van, ha nem veszik fel a gyereket a középiskolába? Nem kell egyből kétségbe esni, mutatjuk mi oldhatja meg a helyzetet.

A tankötelezettség jelenleg 16 éves korig tart. Kétféle megoldás is létezik arra, ha valakinek nem sikerül a középiskolai felvételi a rendes felvételi eljárás keretében.

Mi van, ha nem veszik fel a gyereket középiskolába a rendes felvételi keretében?

Rendkívüli felvételi időszak, azaz pótfelvételi

Ha valakinek rossz hírt hoz a postás és a gyereke nem nyert felvételt egyetlen középfokú iskolába sem, akkor jó tudni arról, hogy van egy rendkívüli felvételi időszak. Ilyenkor az Oktatási Hivatal közzéteszi azoknak a középiskoláknak a névsorát, ahol kevés gyereket vettek fel és emiatt pótfelvételi keretében még lehet jelentkezni. Itt a jelentkezés már nem központilag, hanem egyénileg történik közvetlenül a választott iskolában. Érdemes nézni a középiskolák oldalát is, mert általában nemcsak központilag hirdetik a helyeket, hanem maguk az iskolák is közzéteszik a helyeket.

A pótfelvételihez a jelentkezési lapot a középiskolák honlapjáról lehet letölteni. A rendkívüli felvételi időszak egészen augusztusig tart.

Segítségre lenne szükséged a középiskolai felvételikkel kapcsolatban? Keresd Ügyfélszolgálatunkat és két munkanapon belül válaszolunk!

középiskolai felvételi ponthatárok iskolánként

Van lehetőség fellebbezni

A központi döntés ellen lehet fellebbezni jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére hivatkozva. A jogorvoslati kérelmet annak az iskolának a fenntartójához kell benyújtani, ahonnan az elutasításról szóló értesítés érkezett. 

Mire lehet hivatkozni? Először is meg kell nézni, hogy mennyivel csúszott le valaki a felvételi során a választott iskoláról. Ha csak pár pont a különbség, akkor érdemes lehet fellebbezni arra hivatkozva, hogy gyermekünk csak pár pont híján csúszott le és egyébként emeljük ki, hogy miben teljesít jól, milyen tanuló, kapott-e valamiből dicséretet, nyert-e versenyeket, stb. Érdemes osztályfőnöki ajánlást is kérni.

A levelet a középiskola igazgatójának kell címezni, amelyet az igazgató saját hatáskörben bírál majd el. Minden iskolában vannak fenntartott helyek arra az esetre, ha valaki fellebbezést nyújt be. A kérelmeket június 1-ig bírálják el.

iskolai baleset kártérítés

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Itt a bejelentés: fagykár után vis maior – így egyszerűsödik az ügyintézés

12 járás kivételével az agrárminiszter az ország teljes területére elismerte a vis maior helyzet.

Változik az ingyenes készpénzfelvétel a Revolutnál: kiknek jár kedvezmény és meddig?

A Revolut az elmúlt években sokaknak vált a mindennapi pénzügyi társává.

Szinte mindenki rosszul tudja, hány fokra állítsa a klímát nyáron – nem 22 és nem 24 fok, ezen múlik a komfort

Sokan keresik, hány fokra állítsuk a klímát nyáron, pedig a valódi komfortot nem egy szám, hanem az egyenletes hűtés adja.

Családi pótlék lemondása érettségi után: ezt kell tudni a változó jogosultságról

A családi pótlék lemondása érettségi után attól függ részben, hogy a fiatal milyen formában tanul tovább.

Nem lehet kockás papíron: itt az MVM gáz meghatalmazás nyomtatvány – csak ezt fogadja el a szolgáltató

Ez a nyomtatvány kell az MVM ügyintézéshez, ha más helyett intéznénk ügyeket.

Meddig érvényes egy beutaló 2026-ban? Sokan rosszul értelmezik a szabályt, ez számít valójában

Még mindig könnyű félreérteni a tavalyi módosításokat.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat