Milyen középiskolát válasszak? Ezen múlhat a továbbtanulás

Nehéz döntés vár a következő hetekben a diákokra és szülőkre, hiszen egy több évre szóló, hosszú távú következményekkel járó döntést kell meghozni azzal, hogy hova adjuk be a felvételi jelentkezést. Milyen középiskolát válasszak? – segítünk a legkörültekintőbben megválaszolni a kérdést

Milyen középiskolát válasszak? A legfontosabb szempontok

Iskolaválasztásnál természetesen nagyon sok szempontot kell mérlegelni, ha a legjobbat szeretnénk a gyermekünknek. Az a jó intézmény, ami nemcsak képességszinten hozza ki a gyerekből a legjobbat, hanem szocializáció szempontjából is.

  1. Érdeklődési kör és képességek: Könnyebb dolgunk van, ha a gyereknek már van egy kiforrott érdeklődési köre, kedvenc tantárgyai, vagy van olyan képessége, amelyet érdemes fejleszteni. Ezek alapján választhatunk tagozatot, iskolát. A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Továbbtanulási és Pályaválasztási Tanácsadó Tagintézménye széleskörű segítséget tud nyújtani pályaválasztással kapcsolatban, de a középiskola választásnál talán még nem akkora elvárás a kiforrott érdeklődés. Egy olyan intézmény, ahol jó a közösség és hagyják kibontakozni a tanulókat, stabil alapot adhat a későbbi pályaválasztáshoz.
  2. Tanulmányi eredmény: Ahhoz a kérdéshez, hogy milyen középiskolát válasszak a gyereknek leginkább a tanulmányi eredményén keresztül tudunk közelíteni. Jelenleg ez alapján dőlnek el a felvételik, de természetesen nem lehet a többi faktort sem figyelmen kívül hagyni. Egy kitűnő tanuló gyereknek, aki bírja a versengést jó választás lehet egy erős gimnázium, de fordított esetben fontosabb lehet a biztonságos közeg szem előtt tartása.
  3. Képességek: Milyenek a gyerek képességei, hajlandósága a rendszeres tanulásra, az órákra való felkészülésre? Vagy inkább gyakorlati tárgyakban rendelkezik jó képességekkel?
  4. Költségek: Alaposan nézzünk utána, hogy milyen plusz költségekkel jár az adott iskola a családra nézve. Pl. hogy milyen órákért, fakultációkért vagy tanulási eszközökért kell esetleg plusz költséget fizetni.
  5. Anyagi juttatások: Milyen ösztöndíj lehetőségek, tanulmányi vagy szociális támogatások vannak az adott intézményben?

Még 5 szempont, amit feltétlenül gondoljunk át

  1. Továbbtanulási lehetőségek: Milyen a továbbtanulási arány az iskolából és mely iskolákba jelent többletpontot a felvételinél, ha ebből az iskolából szeretnénk továbbtanulni?
  2. Fizikai jellemzők: Milyen távolságra van az otthontól az iskola és ez mennyi ingázást fog jelenteni egy napra? Mennyi plusz költséget jelent az oda való eljutás, esetleg még kollégiumi elhelyezésre is szükség lehet? A kollégiumban vannak-e ingyenes férőhelyek és mennyibe kerül, ha nem jutunk be ingyenes helyre?
  3. További praktikus tudnivalók: Hánykor kezdődik az első óra, illetve vannak-e nulladik órák, milyen hosszú az ebédszünet és mennyibe kerül a menza. Ételallergia esetén milyen a választék a menzán. 
  4. SNI-s gyermek esetén különösen fontos szempont, hogy az iskola megfelelő fejlesztést biztosítson. Kevesebb iskola biztosítja a szükséges fejlesztést, és az ilyen helyeken nem is tudják fogadni a speciális igénnyel rendelkezők jelentkezését. 
  5. Extra tipp: Az Innovatív Képzéstámogató Központ alapszakma jegyzékében minden szakmára vonatkozóan meg lehet nézni, hogy a választott ágazat tekintetében egészségügyi szempontból nincs-e kizáró oka a szakma megszerzésének. 
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.

Jótállás, szavatosság, garancia: Mi a különbség?

Sokan nem tudják, mi a garancia és szavatosság különbsége, pedig ez eldönti, visszaviheted-e a hibás terméket.