Túlórapénzt kapnak az újbudai pedagógusok – az önkormányzat ott segít, ahol az állam nem

Újbuda önkormányzata túlórapénzzel támogatja azokat a tanárokat, akik pluszmunkát vállalnak. Mi számít többletmunkának? Nem csak a tanítási órákról van szó, ide tartozik pl. a dolgozatjavítás, szakkörök vezetése, versenyekre való felkészítés, az adminisztráció és az osztálykirándulás is.
Az Észak-pesti Tankerületi Központ betiltja az ottalvós osztálykirándulásokat, hogy „ne kelljen a pedagógusoknak kifizetni az ezért járó túlórapénzt” és a különbuszok bérlését. A döntés miatt leszervezett utakat is vissza kellett mondani – derült ki Tóth Endre, Újbuda országgyűlési képviselője februári Facebook-posztjából. Bár a tankerület hivatalosan cáfolta a hírt, a XV. és XVI. kerületi tanárok megerősítették, hogy szóban mégis erre utasították az iskolák vezetőit.
Pedagógus túlórapénz – jár, de mégsem?
A törvény szerint a pedagógusoknak jár túlóradíj a nyolc órán túli, hétvégi vagy iskolán kívüli munkavégzésért, így az osztálykirándulásokért is. Ennek ellenére az állami fenntartók gyakran vitatják a kifizetések jogosságát. A tanárok rendszeresen munkaügyi pereket nyernek az elmaradt juttatásokért, de a tankerületek továbbra is keresik a kibúvókat. Egyes esetekben azzal érvelnek, hogy a pedagógus hibája, ha munkaidőben nem végez a feladataival, vagy hogy az osztálykirándulás papíron meg sem történt.
Kérdéseid vannak a pedagógusokkal kapcsolatos témákban? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát, ahol kollégáink ingyen és két nap alatt válaszolnak!
Több iskola megerősítette, idén csak egynapos kirándulásokat terveznek. Újbuda önkormányzata ezért úgy határozott, saját zsebből egészíti ki a pedagógusoknak fizetendő túlórapénzt.
Az újbudai iskolák osztálykirándulásra felhasználható hozzájárulásra pályázhatnak májusig az önkormányzatnál, napi 15 ezer forint erejéig, amit a pedagógusok napidíjára fordíthatnak.