Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Kevésbé ismert, hogy súlyos tűzvédelmi bírság szabható ki azért is, ha a társasházi folyosón teleltetjük a muskátlit. Akár 500.000 forint bírságot is kaphatnak azok a társasházi lakók, akik a folyosón tárolják a holmijukat, ezzel akadályozva a menekülési útvonal használatát vagy a tűzoltók munkáját. Nem csoda, hogy ilyen magas bírságot is kaphatunk, hiszen évente 5-6000 lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat. Mutatjuk mit mond pontosan a jogszabály a közös helyiségeket érintő tűzvédelmi bírságról.

Mikor van tűzvédelmi ellenőrzés?

Tűzvédelmi ellenőrzésre az ún. magas épületek esetén kétévente kerül sor. A tűzvédelmi hatósági ellenőrzés felelőse a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Ezen kívül külön bejelentésre is történhet ellenőrzés.

Az átfogó ellenőrzés időpontjáról egyébként legalább 5 nappal előbb értesítik a társasházat, illetve lakásszövetkezetet. Ez abból a szempontból fontos, hogyha a közös képviselő megfelelően és időben kommunikálja a lakókkal az ellenőrzést, akkor elkerülhetők a súlyos bírságok.

A hatósági ellenőrzésen a Tűzvédelmi Házirend és a tűzvédelemmel összefüggő egyéb iratok tanulmányozásán túl a menekülési útvonalakat és a közműfőelzárókat alaposan szemügyre veszik. Meggyőződnek a tűzoltó készülékek szabályos készenlétben tartásáról, a kötelező biztonsági jelek meglétéről, ellenőrzik, hogy elektromos helyiségben, liftgépházban, szemétledobó helyiségben nem történik-e tárolás. Figyelemmel vannak a vagyonvédelmi rácsok megfelelőségére is- összegzi a langlovagok.hu.

Mi minősül tűzvédelmi szabályszegésnek?

A vonatkozó jogszabály összesen 49 tűzvédelmi szabályszegést sorol fel, ebből kigyűjtöttük azokat, amelyek a leggyakrabban előfordulhatnak társasházak, “magas épületek” esetén.

A panelben, társasházakban, ahol 20 vagy akár 100 lakás is található egy épületben, a külön tulajdonú lakásokon kívül minden más a tulajdonostársak közös tulajdonát képezi. Ide tartoznak a folyosók, ha van, akkor a folyosón lévő szemétledobó, tároló-illetve szárító helyiségek is, továbbá a pince.

Sokan gondolhatják, hogy mégis kit zavar egy-egy virágállvány a folyosón, még jól is mutat a szürke egyhangúságban. Csakhogy elég, ha egyszer tűz üt ki és az állvány pont elzárja a menekülési útvonalat vagy a tűzoltók nem férnek oda a tűzcsaphoz. 

Önmagában egyébként nem szabálytalanság, ha kirakunk valamit a folyosóra, a lépcsőházba, vagy a tárolóba. Viszont a menekülési útvonalakat 110 centi szélességben (2015. március 5-e után épült ingatlanoknál 120 centi szélességben) szabadon kell hagyni. 

Többek között az alábbiak minősülhetnek tűzvédelmi szabályszegésnek a társasházakban, szövetkezeteknél, a teljes felsorolás a jogszabályban olvasható:

  • Kiürítésre szolgáló nyílászáró lezárása úgy, hogy vész esetén sem nyitható ki, ilyen például a tetőterasz ajtajának lezárása.
  • Épületek menekülési útvonalain és azokkal egy légteret alkotó helyiségrészben szabálytalan tárolás, a rendeltetéssel nem összefüggő elektromos berendezés felügyelet nélküli üzemeltetése.
  • A menekülési útvonalnak, kiürítésre szolgáló nyílászáró nyílásának leszűkítése.
  • Az épületek menekülési útvonalain éghető anyagú installációk, dekorációk, szőnyegek, falikárpitok és egyéb, nem tárolásra szolgáló, valamint a helyiség rendeltetésével összefüggő tárgyak az elhelyezéssel érintett fal vagy a padló felületének 15%-ánál nagyobb részén való elhelyezése
  • Tűz- vagy füstgátló megszüntetése, eltávolítása, működésének akadályoztatása.
  • Ha a tűzoltási felvonulási út, terület maradéktalanul nem biztosított.
  • Oltóvízkivétel vagy oltóvíz-felhasználás akadályozása, azaz például, ha tele van pakolva az a helyiség, amelyben a tűzcsap található.
  • A tűzoltóság beavatkozásának akadályozása.
  • A tűzoltó készülék készenlétben tartásának, karbantartásának  hiánya.
  • A beépített tűzjelző vagy tűzoltó berendezés nem működik és/vagy nincs karbantartva.

További kérdéseid lennének a tűzvédelemmel kapcsolatban? Kérdezd Ügyfélszolgálatunk munkatársait és ingyenesen ellátnak tanáccsal!

A tűzvédelmi bírság összege

Tűzvédelmi bírság kiszabására akkor kerül sor, ha valaki megsérti vagy nem tartja be a tűzvédelmi előírásokat. Több szabálytalanság együttes fennállása esetén a bírság mértéke az egyes szabálytalanságokért kiszabható bírságok összege, de legfeljebb 10.000.000 forint lehet. A gyakorlat szerint a tűzvédelmi bírságot annak a lakónak kell megfizetnie, aki a szabálytalanságot elkövette. Amennyiben a lakó nem fizeti be a bírságot, úgy késedelmi pótlék is terheli az összeget.

A nyílászárók lezárása esetén 40.000-1.500.000 forint összegű büntetés terheli a lakókat, a menekülési útvonalak leszűkítéséért például 30.000-1.000.000 forint közötti bírság járhat.

Jóval alacsonyabb a bírság abban az esetben, ha a tűzoltó készülék nincs megfelelően karbantartva, ezért maximum 50.000 forint bírság szabható ki. De a tűzjelzők esetében már lehet számolni milliós nagyságrendű büntetéssel is akár, csakúgy, ha a tűzoltóság beavatkozását akadályozzuk.

Milliós nagyságrendű büntetést jellemzően akkor szabnak ki, ha több szabálysértést találnak egyszerre a hatóságok. Szintén a vonatkozó jogszabályban olvasható el az összes büntetési tétel részletesen.

Felelős lakóként a legtöbb, amire odafigyelhetünk, ha nem zsúfoljuk tele a folyosót, legalább 110-120 centi széles menekülőutat hagyunk, nem zárjuk le a tűz esetén menekülési útvonalat biztosító ajtókat, ablakokat és a tűzoltás szempontjából kulcsfontosságú helyiségeket.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ó, te drága spárga! – Egyedényes spárgás csirkecomb, spórolósan

Ó, te drága spárga! Egyedényes spárgás csirkecomb, spórolósan. Már amennyire idén a spárgán...

Miért jár lábujjhegyen a gyerekem? Ez az oka, és ezt teheted ellene!

Sokan megijednek, ha a gyerek lábujjhegyen jár. Pedig ez a jelenség kisgyermekkorban sokszor teljesen normális.

Így szerezhetsz ingyen elhagyott vidéki házat: az elbirtoklás pontos menete – jogászunk válaszol

Ha hosszú időn át úgy használunk egy ingatlant, mintha a sajátunk lenne, akkor egy idő után jogszerűen meg is szerezhetjük.

Az özvegyi nyugdíj és a 10 éves szabály, amit sokan nem ismernek: erre figyelj élettársként

Melyik az a fontos "10 éves szabály", amit minden özvegyi nyugdíjat igénylő élettársnak ismernie kell?

Ha nem kértél adókedvezményt év közben, most pótolhatod – ekkor utal majd a NAV

Május 20-ig nézhetjük át és adhatjuk be a NAV által készített adóbevallási tervezetet....

Téli horgászás békés halakra – blog

Nem a tél a pontyozásra legalkalmasabb időszak, de azért lehet télen is pontyot, keszeget is fogni.