Meddig érvényes a lejárt személyi? Hogy újítható meg egyszerűen?

A személyi igazolvány lejárata sok kellemetlenséget okozhat, ha nem figyelünk fel rá időben. Más személyazonosító okmány (például jogosítvány vagy útlevél) hiányában komoly gondjaink adódhatnak az ügyintézés, valamint az utazás terén is. Cikkünkben mutatjuk, hogy meddig érvényes a lejárt személyi, és mire használhatjuk még lejárat után (nem sokra), valamint hogyan lehet megújítani.

Meddig érvényes a lejárt személyi?

A hivatalos álláspont szerint a személyi igazolvány a rajta feltüntetett lejárati időpontig érvényes. Ezt követően a legtöbb helyen már nem fogadják el hivatalos azonosításra. Ugyanakkor az eSzemélyi chippel ellátott változata esetenként még használható lehet bizonyos digitális szolgáltatásoknál, mint például a KAÜ-felületeken való belépés (például Ügyfélkapu Plusz vagy DÁP KAÜ-s bejelentkezési mód eSzemélyis azonosítással). Ez viszont egyáltalán nem garantált, mert a rendszer idővel már nem fogja elfogadni a lejárt okmányt, viszont lehet vele próbálkozni, ha szorult helyzetbe kerültünk, és mindenképp szükségünk van az e felületekhez való hozzáférésre.

Útlevél.

Az eSzemélyi érvényessége és a lejárat előtti értesítések

Az eSzemélyi igazolvány érvényessége életkortól függ. Aki még nem töltötte be a 12. életévét, az okmány legfeljebb a 12. születésnapunkig érvényes. A 12 és 18 év közötti korosztály számára a kiállítástól számított 3 évet követő születésnapig használható. 18 éves kortól a személyi igazolványunk 6 évig marad érvényes, míg a 70 év felettiek esetében 10 évig használható, ha ezt kérvényezik. Ha van Ügyfélkapu-regisztrációnk, és engedélyeztük az értesítést, akkor két hónappal, egy hónappal és a lejárat napján is e-mailben figyelmeztetést fogunk kapni az okmány lejáratáról.

Személyazonosításra alkalmas igazolvány.

Hogyan újítható meg az eSzemélyi?

A személyi igazolvány megújításához bármelyik kormányablakban vagy okmányirodában személyesen kell jelentkeznünk. Fontos, hogy vigyük magunkkal a lejárt igazolványt, illetve egy érvényes azonosító okmányt (pl. útlevél, jogosítvány). Az eSzemélyi kiállítása illetékmentes, kivéve, ha az elveszett, ellopták vagy megrongálódott, ezekben az esetekben 7700 forintos díjat kell fizetni 2025. február 1-jétől.

Ha az új igazolvány elkészültéig sem szeretnénk okmány nélkül maradni, akkor ideiglenes személyi igazolványt is kérhetünk, amely 30 napig érvényes. Ennek díja 3100 forint. Ez a megoldás kifejezetten hasznos lehet, ha például szavazáshoz vagy egyéb hivatalos ügyintézéshez van rá szükségünk.

Mire használható a lejárt személyi?

A lejárt személyi igazolványt semmilyen hivatalos személyazonosításra nem fogadják el, így sem banki ügyintézésnél, sem szerződések kötésénél nem lesz használható. Az eSzemélyi chipje – mint már említettük – bizonyos időn belül még működhet egyes online szolgáltatásokhoz, de ez nem jelent hivatalos érvényességet.

Ha bármilyen kérdése adódna a személyi ügyintézésével kapcsolatosan, akkor bátran keresse ingyenesen elérhető ügyfélszolgálatunkat!

A lejárt személyi igazolvánnyal külföldre sem utazhatunk, hiszen az érvényes úti okmány minden országban alapkövetelmény. Az Európai Unión belül több országba is beutazhatunk személyi igazolvánnyal útlevél nélkül, például Ausztriába, Németországba vagy Olaszországba. Ha azonban a személyi lejárt, akkor ezek az országok sem fogadják el, és nem engednek belépni.

Meddig érvényes tehát a lejárt személyi? Az egyszerű válasz az, hogy hivatalosan semeddig, de néhány digitális funkció ideiglenesen még használható lehet. Ha biztosra akarunk menni, és nem akarunk kellemetlen meglepetéseket, akkor érdemes mielőbb új igazolványt készíttetni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.