Nem bejegyzett élettársaknak is jár a családi adókedvezmény: így kell igényelni

Noha a családi adókedvezmény igénybe vétele attól függ, hogy van-e családi pótlékra jogosult gyermek vagy személy a családban, mégse veheti mindenki igénybe, hiszen csak munkajövedelemből származó kereset esetén érvényesíthető. Gyermeket nevelni azonban házassági kötelék nélkül is lehet, mutatjuk milyen feltételek vonatkoznak a nem bejegyzett élettársakra, ha érvényesíteni szeretnék a családi adókedvezményt. Nem bejegyzett élettárs családi kedvezmény: jöjjenek a feltételek és az igénylés menete!

Családi adókedvezmény 2025: kinek jár?

A családi adókedvezményre való jogosultság szoros összefüggésben áll a családi pótlékra való jogosultsággal. A kedvezmény mértéke attól függ, hogy a magánszemély hány gyermek után jogosult családi pótlékra és hány olyan személy él a családban, akit a családi pótlék összegének meghatározása során figyelembe lehet venni. Fontos, hogy a családi pótlék folyósítása nem feltétele az igénybe vételnek, elég, ha valaki jogosult a családi pótlékra. A családi kedvezmény legkorábban a magzat 91 napos korától érvényesíthető, és általában a gyermek 16 éves koráig jár. Amennyiben a gyermek nappali tagozatos oktatási intézményben tanul, a kedvezmény a tanulmányok befejezéséig vehető igénybe.

A családi adókedvezményt érvényesíthetik az alábbi személyek:

  1. Családi pótlékra jogosult személyek: például a vér szerinti vagy örökbefogadó szülők, akik közös háztartásban élnek. Fontos tudni, hogy a családi adókedvezmény igénybevételéhez nem szükséges a tényleges folyósítás, elég, ha valaki jogosult a családi pótlékra.
  2. Várandós nők a terhesség 91. napjától, valamint a velük közös háztartásban élő házastársuk.
  3. A családi pótlékra jogosulttal közös háztartásban élő, de családi pótlékra nem jogosult házastárs.
  4. Azok a szülők, akik a gyermeküket válás után felváltva gondozzák és a családi pótlékot 50-50%-os arányban kapják.
  5. A családi pótlékra saját jogán jogosult gyermekek.
  6. A rokkantsági járadékban részesülő magánszemélyek.

Mekkora a családi adókedvezmény mértéke?

Ez év júliusától 50%-kal nő a családi adókedvezmény mértéke, amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy a két gyereket nevelő családok az év második felében havonta már nem 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót takarítanak meg. De nézzük a további számokat, kinek mennyi jár.

2025. július 1-jétől a családi adókedvezmény összege az alábbiak szerint emelkedik:

  • Egy gyermek esetén: 15 000 Ft havonta.
  • Két gyermek esetén: 60 000 Ft havonta (gyermekenként 30 000 Ft).
  • Három vagy több gyermek esetén: gyermekenként 49 500 Ft havonta.

2026. január 1-jétől további emelés várható az alábbi összegek szerint:

  • Egy gyermek esetén: 20 000 Ft havonta.
  • Két gyermek esetén: 80 000 Ft havonta (gyermekenként 40 000 Ft).
  • Három vagy több gyermek esetén: gyermekenként 66 000 Ft havonta.

Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos kedvezményezett eltartott gyermek után a családi kedvezmény emelt összegben vehető igénybe, ami 66.670 forintot jelent havonta.

Nem bejegyzett élettárs családi kedvezmény: a feltételek

Mivel családi kedvezményre az a szülő jogosult, aki családi pótlékra is, így azt érdemes vizsgálni, hogy bejegyzett élettársak esetén mit mondanak a jogszabályok a családi pótlékról. 

A családi pótlék nevelési ellátásból, majd a gyerek iskolás korától kezdődően iskoláztatási támogatásból áll. Nevelési ellátásra az élettárs akkor jogosult, ha a gyermekkel életvitelszerűen együtt él, és a szülővel legalább egy éve szerepelnek az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában VAGY a legalább egy éve tartó együttélést közokirattal tudja igazolni. Ezt például azzal lehet igazolni, ha a lakcímkártyán a tartózkodási helynél a közös lakcím szerepel. Iskoláztatási támogatás esetén ugyanezek a szabályok és feltételek érvényesek.

Azaz a nem bejegyzett élettárs is kaphatja a családi pótlékot, ha egy éve együtt él a gyerekkel és azt tudja igazolni pl. egy lakcímkártyával.

Nem bejegyzett élettárs családi kedvezmény: kinek jár pontosan?

A fentiekből következik, hogy a nem bejegyzett élettársak is igénybe vehetik a családi adókedvezményt, ha van közös gyermekük. Közös gyermek esetén, mivel mindketten jogosultak családi pótlékra, mindkét szülő érvényesítheti év közben adóelőleg-nyilatkozattal a családi kedvezményt. Év végén pedig az SZJA bevallásban.

Ez így az egyszerűbb verzió, de mi a helyzet, ha nincs közös gyermek, vagy csak az egyik félnek van vérszerinti gyermeke? Abban az esetben, ha nincs közös gyermek, de az egyik élettársnak van gyereke, akkor csak a vér szerinti vagy örökbefogadó szülő jogosult a családi kedvezményre, az élettárs nem.

Nem közös gyermek esetén azonban csak a családi pótlékra jogosult szülő tudja igénybe venni a kedvezményt év közben. Ezt viszont az SZJA bevallásban az élettársával megoszthatja. Abban az esetben, ha a nem bejegyzett élettárs is jogosult a családi pótlékra (mert 1 éve a gyerekkel él és közös tartózkodási helyük van), akkor már év közben is érvényesítheti a kedvezményt.

Várandósság esetén fontos tudni, hogy amennyiben például az élettársi kapcsolatban élő nő várandós lesz, a magzat utáni családi kedvezményt csak ő veheti igénybe (az Szja törvény alapján), amit az szja-bevallásban oszthat meg párjával.

Nem bejegyzett élettárs családi kedvezmény igénylés menete

A kedvezmény érvényesítésének két módja is van. Az egyik, hogy az a jogosultak év közben adóelőleg-nyilatkozattal érvényesítik a munkáltatónál. Ilyenkor a munkáltató levonja a jövedelemből az érvényesíthető családi kedvezmény összegét, azaz már a havi fizetésből kevesebb személyi jövedelemadót és járulékot kell fizetni a kedvezmény miatt. 

Ha csak egy szülő veszi fel a kedvezményt, de egyébként mindketten jogosultak rá, akkor is mindkét szülőt és adataikat fel kell tüntetni a nyomtatványon, hivatalos nevén adóelőleg-nyilatkozat.

A nyilatkozat kitöltését segíti a NAV honlapján elérhető ANYA – program, (Adóelőleg Nyilatkozat Alkalmazás) ami végigvezeti az adózót a nyilatkozat kitöltésének folyamatán, az egyes kitöltendő mezőkhöz tartozó súgó pedig garantálja a nyilatkozat adattartalmának helyességét. Kitöltést követően a nyilatkozatot kinyomtatva, aláírva kell leadni a munkahelyen.

További kérdések merültek fel a családi kedvezménnyel kapcsolatban? Keresd Ügyfélszolgálatunkat, kollégáink díjmenetesen segítenek!

Fontos, hogy bármilyen adat vagy körülmény változása esetén új nyilatkozatot kell leadni!

A kedvezmény érvényesítésének másik módja, hogy év végén, az szja-bevallásban kérik a jogosultak. Az a magánszemély, aki év közben egyedül érvényesítette a családi kedvezményt, mert a gyerek után csak ő jogosult a családi pótlékra, az szja-bevallásban megoszthatja a családi kedvezményt más, a kedvezmény igénybevételére nem jogosult személlyel, például az élettársával. 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.