Nem a kutya a hibás – Jogi felelősség és lehetőségek kutyatámadásnál

A kutyatartás felelősséggel jár, hiszen a rossz körülmények között tartott, szabályokat nem ismerő állat komoly károkat okozhat. Mi történik akkor, ha egy kutya rendszeresen kiszökik, és veszélyezteti a szomszédok tulajdonát, esetleg haszonállatokat támad meg? Meddig terjed a gazda felelőssége, és milyen lehetőségek vannak a jogszerű fellépésre? Mit tehetünk kutyatámadás esetén, kinek milyen jogai vannak? Utánajártunk.

Olvasói kérdés: A szomszéd kutyái többször is bejutottak a kérdező birtokára, ahol jelentős kárt okoztak. Legutóbb a haszonállatait támadták meg, többet lefojtottak. Mivel az anyagi veszteség is nagy volt, és a kutyák agresszívan viselkedtek, a gazda megpróbálta elzavarni őket, azonban ennek során az egyik kutya megsérült, állatorvosi ellátásra szorult. A kutya nem pusztult el. Ebben a helyzetben ki a felelős? Milyen jogi következményekkel járhat ez a gazdára nézve?

ugató kutya

Kutyatámadás: a jogász válaszol

A jog szerint az állattartó felelős a saját állatai által okozott károkért. Ha egy kutya rendszeresen kiszökik, veszélyt jelent a környezetére, a gazdája köteles ennek megakadályozásáról gondoskodni. Ennek elmulasztása esetén a kutya gazdája polgári jogi és adott esetben büntetőjogi felelősséggel is tartozhat.

Ami a kutya bántalmazását illeti, a jog ismeri a jogos védelem fogalmát, amely szerint amennyiben egy személyt vagy annak tulajdonát (jelen esetben a haszonállatokat) jogtalan támadás éri, és az más módon nem hárítható el, akkor az azzal szembeni fellépés nem bűncselekmény. Ebben az esetben a bíróság azt vizsgálja, hogy a támadás elhárítható lett volna-e kevésbé súlyos módszerekkel. Ha bebizonyosodik, hogy a kutya megfutamítására nem volt más lehetőség, akkor az önvédelem megállapítható, és ebben az esetben nem büntethető az illető. Ha viszont a bíróság arra a következtetésre jut, hogy volt egyéb lehetőség a kár elhárítására (pl. kerítés javítása, a gazda korábbi figyelmeztetése, hatósági bejelentés), akkor fennállhat az állatkínzás bűncselekmény gyanúja.

Fontos szempont, hogy az állattartási kötelezettségek elmulasztását a hatóságok (jegyző, rendőrség) felé időben lehet jelezni. Ha a szomszéd kutyái rendszeresen kiszöknek, érdemes ezt dokumentálni, bejelentést tenni, illetve polgári peres úton is lehetőség van kártérítést követelni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...