Nem a kutya a hibás – Jogi felelősség és lehetőségek kutyatámadásnál

A kutyatartás felelősséggel jár, hiszen a rossz körülmények között tartott, szabályokat nem ismerő állat komoly károkat okozhat. Mi történik akkor, ha egy kutya rendszeresen kiszökik, és veszélyezteti a szomszédok tulajdonát, esetleg haszonállatokat támad meg? Meddig terjed a gazda felelőssége, és milyen lehetőségek vannak a jogszerű fellépésre? Mit tehetünk kutyatámadás esetén, kinek milyen jogai vannak? Utánajártunk.

Olvasói kérdés: A szomszéd kutyái többször is bejutottak a kérdező birtokára, ahol jelentős kárt okoztak. Legutóbb a haszonállatait támadták meg, többet lefojtottak. Mivel az anyagi veszteség is nagy volt, és a kutyák agresszívan viselkedtek, a gazda megpróbálta elzavarni őket, azonban ennek során az egyik kutya megsérült, állatorvosi ellátásra szorult. A kutya nem pusztult el. Ebben a helyzetben ki a felelős? Milyen jogi következményekkel járhat ez a gazdára nézve?

ugató kutya

Kutyatámadás: a jogász válaszol

A jog szerint az állattartó felelős a saját állatai által okozott károkért. Ha egy kutya rendszeresen kiszökik, veszélyt jelent a környezetére, a gazdája köteles ennek megakadályozásáról gondoskodni. Ennek elmulasztása esetén a kutya gazdája polgári jogi és adott esetben büntetőjogi felelősséggel is tartozhat.

Ami a kutya bántalmazását illeti, a jog ismeri a jogos védelem fogalmát, amely szerint amennyiben egy személyt vagy annak tulajdonát (jelen esetben a haszonállatokat) jogtalan támadás éri, és az más módon nem hárítható el, akkor az azzal szembeni fellépés nem bűncselekmény. Ebben az esetben a bíróság azt vizsgálja, hogy a támadás elhárítható lett volna-e kevésbé súlyos módszerekkel. Ha bebizonyosodik, hogy a kutya megfutamítására nem volt más lehetőség, akkor az önvédelem megállapítható, és ebben az esetben nem büntethető az illető. Ha viszont a bíróság arra a következtetésre jut, hogy volt egyéb lehetőség a kár elhárítására (pl. kerítés javítása, a gazda korábbi figyelmeztetése, hatósági bejelentés), akkor fennállhat az állatkínzás bűncselekmény gyanúja.

Fontos szempont, hogy az állattartási kötelezettségek elmulasztását a hatóságok (jegyző, rendőrség) felé időben lehet jelezni. Ha a szomszéd kutyái rendszeresen kiszöknek, érdemes ezt dokumentálni, bejelentést tenni, illetve polgári peres úton is lehetőség van kártérítést követelni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.