Hogyan jelentheted be az illegális szemétlerakást? Ez a legegyszerűbb módja, mutatjuk

Kevés lehangolóbb látvány van, mint amikor az erdei séta során hatalmas kupac szemétbe botlunk vagy a régi, kibelezett tv, esetleg rozsdás hűtő árválkodik az út szélén. Az illegális szemétlerakás szabálysértésnek minősül, ezért, aki ilyet tapasztal az nagyon egyszerűen jelentheti a megfelelő helyen. Mutatjuk milyen felületen és pontosan hogyan történik az illegális szemétlerakás bejelentése. Egyszerűbb, mint bárki gondolná.

Legyen szó bármilyen ügyintézésről, a leggyorsabb módja, ha telefonos applikáción keresztül intézzük. Mindenre van már megfelelő applikáció, a megelőzéstől kezdve az letmentésig, nincs ez másként az illegális szemétlerakás bejelentése kapcsán sem.

Illegális szemétbe botlottál? Ez a teendő

Sokszor az okoz nehézséget, hogy ki az illetékes, például egy erdő közepén otthagyott építési, bontási törmelék esetén kit kell hívni? A helyi önkormányzatot vagy a közterület-felügyeletet? Kell-e egyáltalán tudni egy átlagos járókelőnek, hogy igazgatási szempontból kihez tartozik az adott terület vagy ki az illetékes eljáró szerv?

Nem nagyon. Szerencsére ezt senkinek sem kell kitalálni. Az általános szabály az, hogyha köterületen van a szemét, akkor az önkormányzatnak/közterület felügyeletnek kell jelezni. Ha pedig veszélyes hulladékot talált valaki, akkor a katasztrófavédelemnél kell bejelentést tenni.

Van ennél egyszerűbb módja a bejelentésnek, a Hulladékradar applikáció

A Hulladékradaron keresztül bármilyen általános, illegális szemétlerakással kapcsolatos bejelentés megtehető.

A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség által üzemeltetett rendszeren keresztül lehet a legegyszerűbben jelezni a területileg illetékes hatóságnak, hogy intézkedni tudjon az illegális szemét felszámolásáról.

Ehhez telepíteni kell a HulladékRadar alkalmazást az App Store-ból vagy a Google Play Áruházból mobiltelefonra vagy tabletre és a regisztrációt követően már könnyedén bejelenthető, ha valahol belebotlunk az illegálisan elhelyezett szemétbe.

Forrás: hulladekradar.hu

A bejelentés lépései

  1. A bejelentések egy központi adatbázisba érkeznek, ahol a megadott helyadatok alapján először azonosításra kerül a terület tulajdonosa. 
  2. Ehhez az applikáció hozzáférést kér a telefonunk kamerájához és földrajzi helyzetéhez, mert a bejelentésnél szükséges megadni a pontos címet és fényképet is készíteni kell a z illegálisan lerakott hulladékról.
  3. A bejelentés során meg kell adni még a hulladék típusát, mennyiségét, hogyan helyezték el, illetve autóval vagy gyalog közelíthető meg a helyszín.

Mi történik a bejelentést követően?

“Amennyiben önkormányzati tulajdonú területre vonatkozik a bejelentés, a területileg illetékes hulladékgazdálkodási hatóság automatikus értesítést kap róla, és a vonatkozó jogszabályi előírások figyelembevétele mellett, az ügy kivizsgálását követően gondoskodik a bejelentéssel érintett területek megtisztításáról.

Amennyiben nem önkormányzati tulajdonú területre vonatkozik a bejelentés, hanem természetes személy vagy gazdasági társaság területe, felszólításra kerül az ingatlan tulajdonosa az illegális hulladéklerakat felszámolására. Ez az eljárás hosszabb időt vehet igénybe.”- olvashatjuk a hulladekradar.hu oldal hivatalos tájékoztatójában.

További kérdésed van? Keresd ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink díjmentesen válaszolnak!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Matt és karcos lett az akril kád? Ezt csináltad rosszul, de könnyen helyrehozhatod

Az akril kádak jól néznek ki és kényelmesek, de felületük érzékeny a helytelen kezelésre.

Ó, te drága spárga! – Egyedényes spárgás csirkecomb, spórolósan

Ó, te drága spárga! Egyedényes spárgás csirkecomb, spórolósan. Már amennyire idén a spárgán...

Miért jár lábujjhegyen a gyerekem? Ez az oka, és ezt teheted ellene!

Sokan megijednek, ha a gyerek lábujjhegyen jár. Pedig ez a jelenség kisgyermekkorban sokszor teljesen normális.

Így szerezhetsz ingyen elhagyott vidéki házat: az elbirtoklás pontos menete – jogászunk válaszol

Ha hosszú időn át úgy használunk egy ingatlant, mintha a sajátunk lenne, akkor egy idő után jogszerűen meg is szerezhetjük.

Az özvegyi nyugdíj és a 10 éves szabály, amit sokan nem ismernek: erre figyelj élettársként

Melyik az a fontos "10 éves szabály", amit minden özvegyi nyugdíjat igénylő élettársnak ismernie kell?

Ha nem kértél adókedvezményt év közben, most pótolhatod – ekkor utal majd a NAV

Május 20-ig nézhetjük át és adhatjuk be a NAV által készített adóbevallási tervezetet....