Sommás eljárás: Mit jelent és milyen következményekkel jár?

Sokszor olvasni vagy hallani, hogy valamilyen ügy “sommás eljárás keretében intézhető”, de mit jelent ez a gyakorlatban? Könnyebb lesz ettől az élet? Valójában igen, mert ez egy gyorsított közigazgatási eljárást jelent, ha egyszerű és egyértelmű ügyet szeretnénk elintézni, mint például a lakcímváltozás bejelentése vagy a gépjármű forgalomba helyezése. Jogászunk, Dr. Kajó Cecília segítségével ismertetjük, hogy mi a sommás eljárás jelentése és milyen konkrét ügyekre vonatkozik.
Mitől függ, hogy mennyi az ügyintézési idő?
Amikor valami sürgős intézni valónk van vagy szeretnénk végre pontot tenni egy ügy végére, akkor nagyon is fontos az a kérdés, hogy mégis mennyi időbe telik mire megkapjuk. Mikortól használhatom az autót, mikor kapom meg az utazási költségtérítést és hogyan lehet valaminek 60 nap az ügyintézési ideje?
Alapvetően három fajta közigazgatási hatósági eljárás van, amelyet az ügyintézés hossza határoz meg.
Az azonnali döntéshozatal. Ilyen például, amikor valakit gyorshajtásért lefotóznak. A rendszer már keresi is rendszám alapján a tulajdonost/üzembentartót és azonnal nyomtatja a büntetési csekket.
Sommás eljárás 8 napos ügyintézési határidővel. Jellemzően olyan ügytípusokat érint, mint segélyek vagy engedélyek kérése az illetékes hatóságtól. Szükséges a formanyomtatványok benyújtása, de amennyiben ezek hiánytalanul megvannak, akkor küldi is a döntést az illetékes hivatal.
Teljes eljárás 60 napos ügyintézési határidővel. Ezek olyan ügyek, amelyekben nem elég – illetve nem is lehet- minden iratot csatolni, mert a hatóságnak ki kell vizsgálni valamit. Például állatvédelmi hatósági eljárás, amikor bejelentés érkezik, hogy egy állattartó rosszul tartja az állatait.
A sommás eljárás jelentése a gyakorlatban
A sommás eljárás egy gyorsított közigazgatási eljárás, amelyet akkor alkalmaznak, ha az ügy egyszerű és egyértelmű, és nincs szükség részletes bizonyítási eljárásra. Ilyenkor a hatóság azonnal vagy legfeljebb 8 napon belül döntést hoz.
Viszont csak akkor alkalmazható, ha minden szükséges adat rendelkezésre áll.

Mi szükséges ahhoz, hogy a hatóság sommás eljárás keretében döntsön?
- Az ügyfél minden szükséges dokumentumot és információt hiánytalanul benyújtson.
- Az ügyben ne legyen ellenérdekű fél, ezért például két fél vitája esetén nem alkalmazható.
- A hatóság rendelkezzen minden szükséges adattal a döntéshozatalhoz.
Ha a fentiek teljesülnek, és az ügy elbírálása nem igényel bonyolult vizsgálatot vagy helyszíni ellenőrzést, akkor a hatóság akár azonnal, de legfeljebb 8 napon belül döntést hoz.
Mikor nem alkalmazható sommás eljárás?
Bonyolult bizonyítási eljárást igénylő ügyek
Ha az adott ügyben tanúkat kell meghallgatni, szakértői véleményre vagy helyszíni szemlére van szükség. Ilyen az építési engedélyezési eljárás vagy a közlekedési balesetek kivizsgálása.
Ha az ügyben több érintett fél van és az érdekeik ellentétesek
Olyan esetekre vonatkozik, ahol az érdekellentétek miatt a hatóságnak mérlegelnie kell az adott ügyben. Ezek lehetnek a szomszédjogi viták vagy a földhivatali telekhatár-rendezés.
Ha a hatóság további adatok beszerzésére szorul
Ez abban az esetben fordulhat elő, ha az ügyfél hiányosan nyújtotta be a kérelmét, és hiánypótlásra van szüksége az eljáró hatóságnak. Például állampolgársági kérelem elbírálása ügyében vagy egyes adóügyek intézése során.
Ha jogszabály kifejezetten kizárja a sommás eljárást
Vannak eljárások, amelyeket a törvény eleve csak rendes eljárásban engedélyez és nincs helye sommás eljárásnak. Ilyenek a közbeszerzési eljárások vagy az állami támogatási kérelmek.
Mely ügyek intézhetők sommás eljárás keretében?
Személyi és lakcímnyilvántartási ügyek
- Lakcímváltozás bejelentése
- Személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély kiállítása vagy cseréje
- Anyakönyvi kivonatok kiadása (pl. születési, házassági anyakönyvi kivonat)
Gépjármű- és közlekedési ügyek
- Forgalmi engedély kiállítása vagy cseréje
- Gépjármű forgalomba helyezése vagy kivonása
- Rendszámtábla pótlása
Vállalkozási és gazdasági ügyek
- Egyéni vállalkozói igazolvány kiállítása
- Adóazonosító jel vagy adókártya kiadása
- Egyszerűbb cégbejegyzési eljárások (ha minden dokumentum rendben van)
Szociális és családtámogatási ügyek
- Lakhatási támogatás igénylése
- GYES, GYED, családi pótlék igénylése
- Egyszeri anyasági támogatás
Ingatlanügyek
- Tulajdoni lap kiállítása
- Földhivatali adategyeztetés- de csak abban az esetben, ha nincs vita vagy ellentmondás
Sommás eljárásnak tekinthető minden “egyszerű ügy”, amelyhez megvannak a szükséges dokumentumok, tehát például a gépjármű forgalomba helyezésén nincs mit mérlegelni, ha van hozzá érvényes műszaki vizsga, felelősségbiztosítás, az adás-vételi szerződés, stb.
Onnantól kezdve viszont, hogy valamilyen irat hiányzik, az ügyben eljáró hivatal hiánypótlást ír ki és megnő az ügyintézési határidő.