Keresik az új platformokat a felhasználók, sokan törölnék magukat Facebookról
Kilőtt a keresések száma a Google-ben az olyan kifejezésekre, hogy „hogyan lehet véglegesen törölni a Facebookot”. Különösen az elmúlt napokban jellemző ez a trend, a növekedés pedig drámai mértékű.
Miután néhány napja Mark Zuckerberg, a Facebookot és az Instagramot is magába foglaló Meta vezére bejelentette, hogy feladják az eddigiek szerinti tényellenőrzést és tartalommoderálási irányelveket, jelentősen megnőtt a felhasználók érdeklődése ezen platformok alternatívái után.
Különösen az elmúlt 3 napban nőtt meg a keresések száma a Google-ben az olyan kifejezésekre, mint a „hogyan lehet véglegesen törölni a Facebookot”. A mutató elérte a 100-as pontszámot is, amely a Google Trends keresésmonitorozó rendszerben a lehetséges legmagasabb szintű érdeklődést mutatja. Az olyan kapcsolódó keresések, mint a „hogyan kell törölni az összes fényképet facebookról”, „a facebook alternatívái”, „hogyan lehet kilépni a Facebookból”, „hogyan lehet törölni a threads fiókot” és „hogyan lehet törölni Instagram-fiókot bejelentkezés nélkül” mind-mind kiugró mértékben, legalább 5000 százalékkal (vagyis ötvenszeresére!) nőttek – írta a TechCrunch internetes szaklap.
Amint azt nemrégiben a Hóvége megírta a felhasználók már egy ideje elkezdték keresni az alternatívákat, mivel sokakat nagyon zavart, hogy a Facebook folyamatosan keményen cenzúrázza nemcsak a hozzászólásokat és a bejegyzéseket, de azt is, hogy ki mit láthat a közösségi oldalakon. Gyakori probléma például, hogy hiába iratkozunk föl egy oldalra annak követésével vagy lájkolásával, a bejegyzéseit nem látjuk, ezzel szemben rengeteg olyan tartalmat mutat a rendszer a hírfolyamunkban, amire nem iratkoztunk föl, csak az algoritmusa szerint érdekelhet minket.
Mi folyik itt?
A fentiekből jól látszik, hogy ellentmondásos folyamatok zajlanak. A Meta rengeteg kritikát kapott a túl szigorú és rosszul működő tényellenőrző és moderációs intézkedései miatt, ugyanakkor ezek eltörlése (vagy finomítása, még nem tudni pontosan, mi lesz ennek a vége) is ellenérzéseket vált ki a felhasználók egy részéből. Ahogy azért is sokan kritizálják, hogy nem elég biztonságos.
De hová lehet menni?
A rossz hír az, hogy olyan fejlett közösségi rendszer, mint a Facebook, nem igazán van jelenleg a világhálón. Vannak kifejezetten bizalomra okot adó próbálkozások, mint a Bluesky vagy a Mastodon, de ezek még elég újak. A jó hír, hogy utóbbiakat már eleve úgy fejlesztik, hogy ne állhasson elő olyan helyzet, mint amivel most a Meta (Facebook) gondba került.
Hogyan lehet véglegesen törölni a Facebookot?
Fontos: a Facebook-fiókját mindenkinek joga van felfüggeszteni vagy törölni. Azonban jó tudni, hogy amennyiben ezt egyszer megtesszük, a művelet nem lesz visszavonható, mindenünk elvész. Amennyiben valaki nem akarja használni a profilját, érdemesebb lehet inkább inaktiválni a fiókot, mert ebben az esetben később újranyitható. A lehetőségekről részletes leírás megtalálható ezen az oldalon.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: