Utolsó lehetőség az adójóváírás növelésére: akár 280 000 forint igényelhető vissza az államtól

Decemberben még van esélyünk arra, hogy kimaxoljuk az adójóváírást! Ez különösen azoknak lehet érdekes, akik nyugdíjcélú megtakarításokban gondolkodnak, hiszen az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések, a nyugdíjbiztosítások és a nyugdíjcélú előtakarékossági számlák (NYESZ) után járó személyi jövedelemadó visszatérítés most még növelhető az év végi eseti befizetésekkel. Cikkünkben mutatjuk, hogy hogyan működik a nyugdíjcélú megtakarítás adókedvezmény, valamint miért éri meg a nyugdíjbiztosítás adójóváírás igénylése.

Miért érdemes foglalkozni a nyugdíjjal kapcsolatos adójóváírásokkal?

Gondoljunk csak bele: egyre többen érik meg az időskort, miközben a fiatalabb korosztály létszáma folyamatosan csökken. Ez óriási kihívást jelent az állami nyugdíjrendszernek, hiszen egyre kevesebb embernek kell eltartania egyre több nyugdíjast. Ha nem gondoskodunk időben magunkról, könnyen előfordulhat, hogy nyugdíjasként a jövedelmünk felét is elveszítjük. Egy privát megtakarítás azonban biztonságot adhat: kiegészíthetjük vele az állami nyugdíjat, és nagyobb anyagi nyugalomban élhetjük meg az időskort.

Nyugdíjbiztosítás adójóváírással – kiket érint ez a lehetőség?

Ha önkéntes nyugdíjpénztár tagjai vagyunk, nyugdíjbiztosításunk van, vagy esetleg nyugdíjcélú előtakarékossági számlát (NYESZ) vezetünk, akkor nekünk szól ez a decemberi hajrá. Lássuk, hogyan lehet kihozni a legtöbbet az adójóváírásból:

  • Önkéntes nyugdíjpénztár: Az éves befizetéseink 20%-át, de legfeljebb 150.000 forintot kaphatunk vissza adójóváírásként. Ehhez az kell, hogy az éves tagdíjfizetéseink összege elérje a 750.000 forintot. Ha még nem tartunk itt, most decemberben egy egyszeri/eseti befizetéssel növelhetjük az összeget.
  • Nyugdíjbiztosítás: Itt az éves befizetéseink után szintén 20% adójóváírás jár, maximum 130.000 forintig. Ezért érdemes az éves díjfizetést közelíteni a 650.000 forinthoz egy év végi befizetéssel.
  • Nyugdíjcélú előtakarékossági számla (NYESZ): A NYESZ-re befizetett összeg után ugyancsak 20% adójóváírás igényelhető vissza, maximum 100.000 forintig. Ennek eléréséhez az éves befizetéseinket érdemes az 500.000 forinthoz igazítani.

Hogyan érjük el az adójóváírást?

Az adójóváírás egy kiváló lehetőség, amit nem érdemes veszni hagyni, és az év vége remek lehetőség arra, hogy ezt ne tegyük meg. Ha ügyesek vagyunk, összesen akár 280.000 forintot is visszaigényelhetünk az államtól. Ez olyan, mintha a megtakarításaink év közbeni hozama 20%-kal megnőtt volna. Fontos azonban, hogy az eseti befizetéseinket időben, még az év vége előtt teljesítsük. A nyugdíjcélú megtakarításunkat kezelő pénzintézetnek ugyanis le kell könyvelnie a befizetéseket, hogy azok után járjon az adójóváírás. A könyvelésnek pedig az év vége előtt kell megtörténnie.

Mit tegyünk miután befizettük a pénzt?

Ne feledjük, hogy a befizetéseink után járó adójóváírást a következő évi adóbevallásban kell igényelni. A megtakarításunkat kezelő intézmény kiállít egy igazolást, amely alapján érvényesíthetjük a visszatérítést. Érdemes ezt időben megtenni, hogy ne maradjunk le semmiről.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...