Becslések szerint minden 10. nőt és lányt érint a menstruációs szegénység Magyarországon. A probléma megoldásán főként civil szervezetek dolgoznak, állami szinten egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán kerül előtérbe a téma. Bár a kormány mindeddig egyetlen lépést sem tett a menstruációs szegénység felszámolásáért, önkormányzati szinten vannak példaértékű kezdeményezések. Például Budapest VI. kerületében: Terézváros intim csomaggal segíti azokat a kerületben élő, 13 és 52 év közötti nőket, akiknek nehézséget jelent higiéniás termékek megvásárolása. Mindezt diszkréten, hogy az érintettek merjenek segítséget kérni.
Skócia a világ első országa, ahol törvény garantálja a menstruációs termékek ingyenességét minden rászorulónak: 2022 augusztusában az ország vezetése minden menstruációs terméket ingyenessé tette az oktatási intézményekben és az önkormányzatoknál, hogy biztosítsa a tamponokhoz és a betétekhez való könnyebb hozzáférést.
Skócia nem az egyetlen pozitív példa: Ausztriában a legtöbb terméken 20 százalék az adó, az egészségügyi betétre és tamponra viszont csak 10. Németországban az általános adókulcs 19 százalék, a higiéniás termékeknél csupán 7. Ott van még Új-Zéland: az iskolákban 2021 júniusától ingyenesen hozzáférhetők a betétek és tamponok. Spanyolország úttörőnek számít ezen a téren: Európában elsőként vezették be, hogy az erős menstruációs fájdalmakat átélő nők fizetett szabadságra mehessenek. Ez csak néhány ország és intézkedés, a Qubit korábbi cikkében számos egyéb megoldásról, kezdeményezésről olvashatunk. Magyarországnak van hová felzárkóznia.
Havi baj a havibaj
Menstruációs szegénységnek azt a jelenséget nevezzük, amikor a havi vérzés idején a nőknek nem állnak rendelkezésükre azok a feltételek, amelyek segítségével a megszokott módon és körülmények között tölthetik ezeket a napokat. Nem csak a higiéniai termékekből lehet hiány: váltásfehérnemű, szappan vagy akár otthonon belüli folyóvíz sem mindig áll a rendelkezésükre. Ez a probléma a serdülő lányok esetén azt eredményezi, hogy tanévenként akár 50 napot is kimaradnak az iskolából – hívja fel a figyelmet a Vöröskereszt.
Magyarországon egyáltalán nem ismeretlen a menstruációs szegénység. A jelenség nem csak a szegényebb országrészekben probléma, Budapestről is érkeztek jelzések a szakemberektől. Ahhoz, hogy a betétek, tamponok megvásárlása gondot jelentsen, nem kell szegregátumban élni: két kamasz lányt egyedül nevelő, minimálbérből élő anyának ez komoly kiadás – írtuk korábbi cikkünkben. A VI. kerületi önkormányzat helyi szinten igyekszik segíteni az érintetteken.
Terézváros: intim csomag támogatás nőknek – így igényeld!
A támogatás azokat a nőket segíti, akik anyagi nehézségeik miatt nem tudják havonta megvásárolni a menstruációs higiéniai termékeket. A 13 és 52 év közötti terézvárosi lakóhellyel rendelkező nők támogatása egy évre szól, amely időszak alatt negyedévente egészségügyi betétből álló csomagot kap a kérelmező.
A támogatás rászorultság alapján jár, azaz jövedelemhatárhoz kötött. Az kaphatja, akinek a családjában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg a terézvárosi támogatási alap (2024. évben: 60.000.-Ft) 285 százalékát (171.000.-Ft), ha pedig egyedül él a kérelmező, akkor a 340 százalékát (204.000.-Ft).
A csomagot pozitív elbírálás esetén a Szófia utcai Szolidaritási Központban lehet majd átvenni.
A kérelmet benyújtható
- postai úton (1395 Budapest 62., Pf. 409.),
- személyesen az Ügyfélszolgálaton (1067 Budapest, Eötvös u. 4.), vagy
- elektronikus úton itt, illetve ezen az e-mailcímen: vagy: szocialis@terezvaros.hu
A nyomtatvány innen tölthető le.
Úttörő Terézváros: intim csomag támogatás és menstruációs szabadság
A VI. kerületi volt az első önkormányzat, amely megalkotta a menstruációs szabadságról szóló rendeletét. Ez azoknak a nőknek biztosít pótszabadságot, akik komoly fájdalmakat szenvednek el a menstruáció miatt. Az intim csomag támogatással az önkormányzat tovább lépett, azaz anyagilag is támogatja a nőket, ha nem tudják beszerezni a higiéniai termékeket.
A fájdalmas menstruáció nem gyengeség. Nem lehet stigmatizálni. Nem lehet elvárni, hogy „dobj be két algoflexet meg nospát, szorítsd össze a fogadat, és végezd a munkádat”. Nem lehet hatékony munkavégzést várni attól, aki akár a katedra mögött állva, a számítógépnél ülve vagy a gyártósor mellett fájdalomtól szenved. Márpedig jelenleg a jogalkotás nem vesz tudomást ezekről a nőkről – hívta fel a figyelmet Soproni Tamás az intézkedés bevezetésekor.