Olvasónk kérdezett és egy nagyon érdekes helyzetre hívta fel a figyelmet. Ennek köszönhetően alaposan körbejártuk azt a paradox helyzetet, amikor a házastárs halála esetén nem az özvegyen maradt felet illeti az örökség. Mit mond a törvény a túlélő házastárs öröklése kapcsán, mikor fordulhat elő, hogy nem örököl? Ismerjük meg a törvényes öröklés rendjét is, mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
A házastárs háromféleképpen örökölhet
Mielőtt rátérünk arra, hogy hogyan hiúsulhat meg a túlélő házastárs öröklése, nézzük meg mit mond a törvényes öröklés általános rendje.
A törvényes öröklésnek három módja van:
- Ha nincs másik leszármazó vagy szülő (felmenő), aki örökös lehet, akkor az özvegy örököl egyedül. Ebben az esetben az egész hagyaték a túlélő házastársat illeti meg.
- Ha vannak leszármazók, akkor az örökhagyó házastársát holtig tartó haszonélvezet illeti meg arra a lakásra, ahol közösen éltek és ez érvényes a berendezési tárgyakra is. Illetve megilleti még egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.
- Ha nincs leszármazó vagy nem örökölhet, – viszont van felmenő – akkor az özvegy örökli a közös lakást és a hozzá tartozó berendezési tárgyakat és az ezen kívül eső hagyaték felét. A lakáson kívül eső hagyaték másik felét az elhunyt szülője/szülei.
Olvasónk kérdése egy fontos dologra hívja fel a figyelmet
Olvasónk kérdése arra irányult, hogy előfordulhat-e esetleg, hogy nem örökölhet a férje után annak ellenére, hogy 20 éve házasok? 20 éve kötött házasságot olvasónk és férje. Közös gyermek nem született, a férj oldalán nem élnek már a szülők, csak egy testvér- akivel nincs kapcsolat. Olvasónk és férje ugyan nem váltak el, de 3 éve külön élnek. A ház, amiben együtt éltek a férj tulajdonában van. Olvasónk azt szerette volna tudni, hogy a fenti helyzetben, végrendelet hiányában ki a törvényes örökös?
A válasz röviden az, hogy a törvényes öröklés általános rendje szerint – ha nincs leszármazó és szülő- a házastárs örököl. Kivéve akkor, ha a haláleset bekövetkeztekor házasok voltak a felek, de nem éltek együtt, egy életközösségben.
Túlélő házastárs öröklése: amikor nem a házastárs örököl
A túlélő házastárs öröklése meghiúsulhat a következő esetben.Hiába van végintézkedés, hiába készített hivatalos végrendeletet az elhunyt házastárs, mégis lehetséges, hogy nem az abban foglaltak szerint történik majd az öröklés. Előfordulhat ugyanis, hogy az elhunyt házastárs készített végrendeletet, amely alapján minden vagyonát a túlélő házastársra hagyja. Mi sem egyszerűbb, teljesen világos helyzet. Kivéve akkor, hogyha a felek még az elhunyt halála előtt szétköltöznek, mert megromlik a kapcsolatuk, de nem válnak. Azt gondolják nem számít, hiszen házasok maradtak. Az öröklés szempontjából azonban nagyon nem mindegy, mert a Polgári Törvénykönyv alapján nem örökölhet a túlélő házastárs, ha az örökléskor nem élnek egy életközösségben a felek.
Mi ilyenkor a következő lépés? A végrendeletet ilyenkor nem lehet figyelembe venni, vita esetén a bíróság dönt majd arról, hogy milyen volt a felek viszonya és mi lehetett az örökhagyó tényleges akarata.
Az sem könnyíti meg a helyzetet, ha nincs végrendelet. Abban az esetben is, ha nincs végrendelet, azaz marad a törvényes öröklés általános rendje- számít, hogy a házas felek együtt éltek-e. Hiába voltak házasok papíron, ha a valóságban már nem együtt élték az életüket, a túlélő házastárs nem örökölhet.
További kérdések merültek fel az örökléssel kapcsolatban? Nem igazodsz el a saját ügyedben? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két munkanapon belül segítenek!