Rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, rokkantsági járadék – ezek mindegyike olyan ellátás, amely a megváltozott munkaképességű személyeknek számára jár, azonban más-más csoportnak. Mások az igénylés feltételei és más-más összegek kaphatók a kérelmező egészségügyi állapotától függően. Nemrégiben változtak meg a rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás melletti munkavégzés szabályai, így azok is jogosultak lehetnek az ellátásokra, akiket korábban elutasított a hatóság.

Megváltozott munkaképességű személy az, akinél a komplex minősítés során megállapítják, hogy egészségi állapotának mértéke 60%-os vagy kisebb mértékű, illetve a jogszabályban meghatározott egyéb feltételeknek is eleget tesz. A komplex minősítést szakértői bizottság végzi. A szakértői bizottság a vizsgálatot végző orvosszakértőből, foglalkozási rehabilitációs szakértőből, szociális szakértőből, valamint a szakértői bizottság orvosszakértő elnökéből áll. Céljuk, hogy egy komplex szakértői véleményt alakítsanak ki az illető egészségügyi állapotáról.

Rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, rokkantsági járadék – ki jogosult mire?

A megváltozott munkaképességű személyek a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján jogosultak lehetnek rehabilitációs ellátásra vagy rokkantsági ellátás. Előbbire nagyon nagyon leegyszerűsítve az jogosult, akinek foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, utóbbira az, akinek a rehabilitációja nem javasolt. Ennél persze összetettebb a kérdés. Korábbi cikkünkben részletesen írtunk a minősítésről, jogosultságról és a feltételekről, itt olvasható.

Rokkantsági ellátás vagy rokkantsági járadék? Nem ugyanaz!

A rokkantsági ellátás igényléséhez a kérelmezőnek rendelkeznie kell valamennyi biztosítási idővel. Rokkantsági járadékra az a magyar állampolgár jogosult, aki betöltötte a 18. életévét, illetve a 25. életéve betöltése előtt keletkezett, és folyamatosan fennálló egészségkárosodása legalább 70%-os mértékű. Ezen kívül nyugellátásban, baleseti nyugellátásban, megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül. A rokkantsági járadék azoknak a fiataloknak adható ellátás, akik egészségi állapotuk miatt az esetek túlnyomó részében nem tudnak munkát vállalni, és így szolgálati időt szerezni.

Rokkantsági ellátás melletti munkavégzés

2024. január 1-jétől azok is kérhetik a megváltozott munkaképességű személyeknek járó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megállapítását, újraszámítását, akik az igénybejelentés időpontjában kereső tevékenységet folytatnak. A korábbi szabályozás szerint az részesülhetett az ellátásban, aki a kérelem benyújtásakor nem folytatott kereső tevékenységet. Vagyis nem állt biztosítási jogviszonyban, vagy a jogviszonyát – akár rövid időre is – megszüntette, vagy szüneteltette (pl. fizetés nélküli szabadságra ment).

2024-től tehát azok is kérhetik az ellátás megállapítását vagy újraszámítását, akiknek az igényét korábban esetleg azért utasította el a hatóság, mert a kérelem benyújtásakor keresőtevékenységet folytattak.

A megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásokra jelenleg azok lehetnek jogosultak, akik:

  • a hatóság komplex minősítése alapján megváltozott munkaképességűnek minősülnek (egészségi állapotuk 60%-os, vagy kisebb mértékű);
  • rendelkeznek a törvény által előírt mértékű biztosítási idővel (a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 nap, 10 éven belül legalább 2555 nap, 15 éven belül legalább 3650 nap biztosításban töltött idő); továbbá rendszeres pénzellátásban nem részesülnek.

Mint ismert, 2021 óta a rokkantsági és a rehabilitációs ellátások mellett korlátlanul lehet munkát végezni. Ahogy a MEOSZ is rámutat, a korábbi szabályozás ezért volt teljesen indokolatlan, ráadásul időnként túlzottan bonyolult ügyintézést követelt meg az érintettektől és a foglalkoztatóiktól is.

Maradt még kérdésed? Segítségre van szükséged? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...