A kánikula nem volt tekintettel az iskolakezdésre, diákok és tanárok közösen főhettek a tantermekben, amelyekben gyakran melegebb van, mint ahol szabad volna dolgozni. Az új szabályok is ma élesedtek: reggel a tanulóknak le kellett adniuk a mobiljaikat, okoseszközeiket, ezek ugyanis csak „korlátozottan használhatók” idéntől. Volt, ahol a mobilok begyűjtése nem egészen úgy alakult, ahogy azt elvárták volna a döntéshozók: a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatója nem akarta elvenni a diákok mobiljait, ezért még az előző héten azonnali hatállyal felmondtak neki. Emiatt tüntettek több százan hétfőn reggel az épület előtt. Tanévkezdés 2024/25: mutatjuk, mit történt az iskolakezdés első napján és hogyan tovább.
Hőségriasztás van érvényben csütörtökig. A HungaroMet szerint minimum szerda éjfélig durva forróság lesz az ország néhány északi megyéjét kivéve mindenhol – számol be a HVG. Mint írják, a A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kérte az oktatásért felelős államtitkárt, hogy legyenek rövidített órák, ha kitart a forróság. Úgy tűnik, kitart.
Meleg helyzet
A szakszervezet Maruzsa Zoltán államtitkárnak írt levele itt olvasható. A hírek szerint válasz még nem érkezett, de a PDSZ a Facebook-oldalán hétfőn ezt kérdezte: „Azt hallottuk, hogy végre engedélyezik a rövidített órákat, míg ez az időjárás miatt szükséges. Nálatok ez megtörtént?” A hozzászólások szerint van, ahol egész hétre elrendelték a rövidített órákat, míg máshol nem. Hogy mi lesz a továbbiakban, egyelőre nem lehet tudni.
A HVG emlékeztet: nem a semmiből találták ki a rövidített órák lehetőségét. A munkavédelmi rendelet szerint törekedni kell arra, hogy szellemi munkát 21-24 fok közötti helyen végezzenek, 31 foknál fölé nem mehet a munkahely effektív hőmérséklete. (Ez utóbbi szám egy kicsit még bonyolultabb, a valódi hőmérséklet és a páratartalom, valamint a légsebesség alapján számolják ki). A PDSZ kérése az, hogy a bármilyen más munkahelyre érvényes szabályokkal hozzák összhangba az oktatás szabályait is, meghatározva az iskolákon belüli hőmérséklet felső határát.
Tanévkezdés 2024/25: tiltott tárgyak, korlátozottan használható eszközök
Ahogy korábban megírtuk, augusztusban jelent meg a rendelet, ami meghatározza, milyen tárgyakat nem szabad bevinni az iskolákba az új tanévtől. Az eszközöket két kategóriába sorolták: az egyikben azok a tárgyak szerepelnek, amelyeket tilos bevinni, a másikban a korlátozottan használható eszközök. Utóbbi csoportba tartoznak az okoseszközök (mobil, tablet, laptop, okosóra és egy kütyüket), ezeket a diákok tanítás alatt nem használhatják. Pontosan úgy szól a szabéály, hogy tanítási időben csak akkor lehet használni a telefont kizárólag oktatási célokra, ha azt a tanár vagy az igazgató engedélyezi, ezt pedig rögzíteni kell a tanulmányi rendszerben.
A gyakorlatban tehát arról van szó, hogy törvényileg kötelezik az iskolákat arra, hogy a gyerekektől tanítási időben elvegyék az okoseszközeiket. Ezeket csak a nap végén kaphatnak vissza, illetve csak engedéllyel használhatók. Hogy hogyan bonyolítják le a gyakorlatban a leadást és a visszavételt, azt már intézményeknek kell kitalálnia. (Az erről szóló szabályokat a házirendbe is be kell vezetni.
Jó ez valakinek?
Akárhogy is nézzük, ez az egyébként is túlterhelt pedagógusnak még egy plusz adminisztrációs munka. Egy nagyvárosi gimnáziumban pl. óriási fejetlenséget okozott az új szabályozás, megoldás pedig nem nagyon van. Náluk az első héten még biztosan a gyerekeknél lesz a telefon, szigorúan kikapcsolt állapotban, utána pedig dobozokban gyűjtik majd az egyik tanteremben, és mindenkinek rá kell írnia a nevét az eszközére, illetve egy átvételi elismervényt is alá kell írniuk mindennap – írja a WMN. Ez hatalmas és rengeteg papírral járó adminisztráció, ami a pedagógus szerint rendkívül időigényes is, és meg fogja nehezíteni a reggeleiket. A későbbiekben aztán a dobozokat zárható szekrényre cserélik, de hogy ez mikor fog megtörténni, arról nem volt információja a portálnak nyilatkozó tanárnak.
Nemrég hallhatunk arról egy „igen meglapozott, szakmai érvelést” arról, miért van szükség a telefonok és egyebek lelakatolására. Az idézet Vitályos Eszter kormányszóvivőtől hangzott el, amikor vasárnap a Kossuth rádióban beszélt a tanévkezdésről. Elmondása szerint az intézkedés célja, hogy nagyobb figyelem jusson a tanulásra, és
a szünetekben a gyerekek ne „kütyüzzenek”, hanem beszélgessenek egymással.
Akikről a döntéshozók megfeledkezhettek…
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége hívta a fel a figyelmet arra, hogy a rendelet szerint
a laptop, a tablet és az okostelefon egyaránt használatában korlátozott tárgynak minősül. Egy súlyosan látássérült személynek azonban szüksége van ezekre az eszközökre.
Ezek azért kellenek, hogy a látássérült diák a látó diáktársaival együtt, velük azonos ütemben tudjon tanulni és a tanórákon részt venni. Tipikus példa erre az a gyengénlátó személy, aki az okostelefonja számológépét használja matematika órán, vagy az a vak személy, aki laptopján jegyzetel történelemórán.
A szövetség azt javasoltja a látássérült diáknak, hogy szükség esetén erre az indokra hivatkozva, valamint, ha a pedagógiai szakszolgálattól kapott szakértői véleménye tartalmazza, akkor a dokumentum csatolásával kérvényezze az intézmény igazgatójánál, hogy ezeket az eszközöket a tanítás alatt is magánál tarthassa, és tanulásához felhasználhassa. Különösen javasolt erről a tényről értesíteni az érintett diák osztályfőnökét és tanárait.
Tanévkezdés 2024/25: Nem akarta korlátozni a diákokat, jött a kirúgás
A budapesti Madách Imre Gimnázium nevelőtestülete az intézmény honlapján tájékoztatta a szülőket és a tanulókat arról augusztus 19-én, hogy a digitális eszközöket nem fogják elvenni a tanítás előtt a diákoktól. “Iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. Bármelyik órán sor kerülhet az eszközök alkalmazására, így életszerűtlen lenne az állandó beadás-kivétel” –írták indoklásul.
A Belügyminisztérium nem hagyta annyiban a dolgot, az igazgatót, Mészáros Csabát azonnali hatállyal felmentették. Az intézmény az ország 11. legerősebb középiskolája, amelyet Mészáros 24 éve vezetett. Úgy fest, hogy az érintettek sem akarják csak úgy elengedni a dolgot, hiszen ez az eljárás méltatlan, túlzó és rendkívül kicsinyes.
Hétfőn reggel a gimnázium diákjai tüntessél álltak ki leváltott igazgatójuk mellett. Az eseményekről a HVG tudósítót részletesen. A lap azt írja, a demonstrációnak mindössze 25-30 perc után vége lett, de délután 6 órakor újabb tüntetést tartanak a Belügyminisztérium épülete előtt.