A láthatósági mellény használata életmentő lehet. Legfőképp a közúti balesetek megelőzésében játszik fontos szerepet. Az autósok nem lakott területen, sötétben valószínűleg nem tudnak időben reagálni az eléjük kerülő akadályokra, emiatt sokszor a baleset elkerülhetetlen. Ennek ellenér sokan nem veszik komolyan a szabályokat, amelyek egyértelműen meghatározzák, hogy a láthatósági mellény mikor kötelező. Cikkünkben bemutatjuk a láthatósági mellény kötelező használatának eseteit, hisz fontos betartani az előírásokat, hogy megőrizzük mások és a magunk biztonságát.
A gyalogosok számára a láthatósági mellény mikor kötelező?
A KRESZ előírásai alapján a láthatósági mellény viselése bizonyos helyzetekben kötelező gyalogosok és úton tartózkodó személyek esetében. Ha egy gyalogos lakott területen kívül tartózkodik az úttesten, a leállósávon vagy az útpadkán, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között, kötelező számára a láthatósági mellény viselése. Ez azért fontos, mert a rossz látási viszonyok között a járművezetők nehezebben veszik észre a gyalogosokat, így a fényvisszaverő ruházat jelentősen növeli a biztonságukat. Ugyanez a szabály vonatkozik a kerékpárosokra, az állatot hajtó vagy vezető személyekre, valamint a kézikocsival közlekedőkre is.
Fontos megemlíteni, hogy ha valaki a gépjárműből kiszáll az út szélén, például egy műszaki hiba miatt, már gyalogosnak minősül. Ez akkor is érvényes, ha csak a csomagtartóhoz fáradunk el valamiért, és csak pár másodpercig vagy percig tartózkodunk az úttesten. Ebben az esetben is kötelező a láthatósági mellény viselése, este vagy rossz látási viszonyok között. Ennek nyomán a rendőrség ajánlása alapján a láthatósági mellényt a gépjárműben jól elérhető helyen tartsuk, elkerülve ezzel a veszélyesebb helyzeteket, amelyek például a csomagtartóban való keresgélés során alakulhatnak ki.
Kötelező-e a láthatósági mellény az autóban?
Sokan nem tudják, hogy a láthatósági mellény mikor kötelező és hiszik azt, hogy a mellény kötelező tartozéka a gépjárműnek, azonban a KRESZ nem ír elő ilyen szabályt. Ez azt jelenti, hogy a rendőr nem büntethet meg azért, mert nincs láthatósági mellény a gépjárműben. A jogszabályok azonban előírják a mellény viselésének kötelező eseteit. Ezek az esetek mint már említettük lakott területen kívül, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között érvényesek.
Mit jelent a korlátozott látási viszony?
A KRESZ pontosan meghatározza, hogy mit értünk korlátozott látási viszony alatt. Ezek azok a helyzetek, amikor az átlagos látási körülmények jelentősen romlanak, például köd, eső, hóesés vagy porfelhő miatt. Éjszaka alatt pedig a KRESZ az esti szürkület kezdetétől a reggeli szürkület végéig terjedő időszakot érti. Ilyen esetekben elengedhetetlen a láthatósági mellény viselése, ha biztonságban szeretnénk lenni az úton.
Mi történik, ha nincs rajtunk láthatósági mellény?
Ha valaki a fent említett kötelező esetekben nem visel láthatósági mellényt, a rendőr intézkedhet ellene. Ez történhet szóbeli figyelmeztetéssel, de súlyosabb esetekben helyszíni bírság is kiszabható. Fontos hangsúlyozni, hogy a mellény hiánya nem csak pénzbüntetéssel járhat, hanem komolyan veszélyeztetheti saját és mások biztonságát is. Lakott területen belül ugyan nincs kötelezően előírva a mellény viselése, de a rendőrség arra biztat, hogy ne csak a kötelező esetekben viseljük, hiszen életeket menthetünk vele. Most már tudjuk, hogy a láthatósági mellény viselése mikor kötelező, így tegyünk érte, hogy biztonságban tudhassuk magunkat és másokat.