Megéri-e ingatlant kiskorú nevére íratni? Meglepő választ adott a pénzügyi szakértő

A szülőket nyilván a legjobb szándék vezérli, amikor úgy döntenek, hogy a gyerek nevére íratják a lakást vagy a házat. „Az már az övé” – gondolják sokan, azzal viszont nem számolnak, hogy kellemetlen következményei is lehetnek egy ilyen manővernek. A pénzügyi szakértő nem kertel, mint elmondta, „az egyik legnagyobb baromságnak” tartja, ha a családi ingatlan kiskorú nevére, tulajdonába kerül. Azt is elárulta, miért.

Várkonyi Ádám közgazdász, hitel és állami támogatás szakértő nevével találkozhatunk már a Bankmonitoron, a jelzalog.com-on és a TikTokon is. Pénzügyi tanácsadóként az elmúlt 20 évben rengeteg embernek segített, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki a felvett hitelből vagy állami támogatásból. Csatornáján ezúttal azokra a buktatókra hívta fel a figyelmet, amelyekkel akkor találkozhatunk, ha gyermekünk nevére vásárolunk lakást vagy házat.

Kiskorú nevére ingatlan – jó ötlet vagy totál szívás?

A legtöbben csak előnyökre koncentrálnak, azonban sok hátránnyal is járhat, ha a szülők a gyereket teszik meg a családi ingatlanvagyon tulajdonosának. Ezzel ugyanis azt érik el, hogy a szóban forgó ingatlan nem lesz hitellel terhelhető és olyan pályázatokból is kimarad, amelyek hitelhez kapcsolódnak. Azaz,

nagyon sokszor ezt az ingatlant ki fogják zárni egy csomó fejlesztési lehetőségből

– magyarázza Várkonyi. Az ok viszonylag egyszerű: ha a kiskorú az ingatlan tulajdonosa, akkor a szülőnek minden egyes tulajdoni lapot érintő bejegyzéssel kapcsolatban a gyámhivatallal kell egyeztetnie. Többek között azt, hogy a változtatás hogyan érinti a gyerek vagyonát (sérti, rontja, vagy éppen javítja). Az ügyintézés sok esetben időigényes, és hiába cselekedne az anyuka, apuka jó szándékkal, sokszor kaphatnak nemleges választ. Ez az egyik nagy buktató. A másik:

Van is ingatlana a családnak meg nincs is

Váratlan helyzetek bármikor adódhatnak. Hiába rendelkezünk bizonyos mennyiségű tartalékkal, ha beüt a baj, akkor szükségünk lehet más forrásra is. És itt jön képbe az ingatlan, amit a kiskorúra írattak.

„Képzeld el, ha mondjuk egy betegség kapcsán neked az ingatlanból kéne magadat meggyógyítani. Elképzelhető, hogy tied az ingatlan, de ráírattad a gyermeked nevére, és ezért a gyámhivatal nem fogja engedni eladni, egy bank nem fogja megterhelni” – vázolja a helyzetet Várkonyi. Azaz, van is ingatlana a családnak, de nincs is. A pénzügyi szakértő szerint

"nagyon sokan azt gondolják, hogy ezzel jót tesznek a gyerekkel, de gondold végig, az örökösödés egyenes ágban illetékmentes. Tehát, hogyha meghalsz, akkor a gyermeked automatikusan megörökli. Viszont semmilyen fejlesztést, továbbköltözést, hitelterhelést, pályázatot nem fogsz tudni önállóan a gyámhivatal nélkül megtenni."

Azért előnye is van

Abban az esetben, ha a szülő(k)nek tartozása van. Várkonyi Ádám elmondta, hogy tartozás, adósság esetén a gyermek nevére vásárolt ingatlant nem vehetik el. Hozzátette, nem ez a megszokott, hiszen

"általában az ember azért akarja a gyerekére íratni az ingatlant, mert jót akar cselekedni a családdal és a gyerekkel, és nem látja át jogilag, hogy ez egy mekkora jogi maszlag."

Amit ő tanácsol: rendelkezzünk az ingatlannal, óvjuk az állagát, és használjuk ki a pályázatokat, hogy a lakás, ház minél többet érjen.

Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálatához!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Messziről elkerülik a csigák a kertet, ha beveted ezt a 3 módszert

Csigák ellen az a legbiztosabb, ha be sem jutnak a kertbe. Erre mutatunk 3 biztos módszert.

Ne hagyd az állam zsebében! Már csak pár napig lehet az adó 1%-át felajánlani

A civil szervezeteknek minden egyes adóforint számít, éljünk a lehetőséggel!

Szakítás a „még nem” rutinjával: tudod is, meg nem is

A szégyen az, ami közöttünk és a segítségkérés között áll, pedig nem vagyunk...

Nem büntethetik meg az orvost, ha ilyen ajándékot kap: mit adhatunk és mit nem hálánk jeléül?

Fontos megértenünk, hogy a borítékcsúsztatással nemcsak az egészségügyi dolgozókat, hanem magunkat is bajba keverhetjük.

Ezzel a trükkel a legolcsóbb a kötelező: tízezreket spórolhatsz, teljesen legális

Mik az autónál az üzembentartó jogai tulajdonossal szemben? Mik a kötelezettségei?

Lejárt az EU-s tb-kártyád? Így újítható meg egyszerűen és gyorsan

Ha így csinálod ingyen van a lejárt európai egészségbiztosítási kártya megújítása. Mutatjuk a legegyszerűbb módját.