Augusztus 1-jével mintegy 100 postahivatal bezárásáról döntött a Magyar Posta – írtuk korábban. Most kiderült, három további településen is megszűnt a postahivatal a hónap elejétől, helyét a mobilposta veszi át – úgy-ahogy. A bezárt posták száma még mindig nem ismert, így azt sem lehet tudni, hogy küldtek-e el embereket.
A három érintett település a Nógrád megyei Ecseg, és a Komárom-Esztergom megyei Dány és Úny. Az RTL Híradó tudósítása szerint Ecsegen az önkormányzatnak és egy helyi vállalkozónak is felajánlották, hogy vigyék tovább a postát, de olyan kevés pénzt ajánlottak érte, hogy nem ért meg elvállalni.
A bezárt posták helyére jön a mobilposta
Ahol bevezetik a mobilposta szolgáltatást, ott nem lesz a postának épülete, a dolgozók pedig csak egy meghatározott időben nyújtják az egyetemes szolgáltatást, és a vállalat dolgozói kocsival járják a településeket. Minden alapszolgáltatás elérhető, ami egy postán, lehet levelet feladni, csekket befizetni, hozzák-viszik a küldeményeket. Papíron ez jól hangzik, csakhogy van olyan település – pl. Únyon – ahol naponta mindössze 20 percet működik. Ecsegen sem sokkal jobb a helyzet, ott a szolgáltatás kerek 1 órára érhető el.
A helyeik elégedetlenek, nem véletlenül. Van, ahol a mobilposta délelőtt jár, amikor az emberek dolgoznak. Ráadásul sok az idős, nekik sem mindegy, hogy át kell-e járnunk egy másik városba, ha épp lemaradnak a kocsiról.
A Magyar Posta továbbra is sunnyog
Ahogy korábban írtuk, a Posta honlapján semmilyen tájékoztatást nem találtunk a postabezárásokról. Azóta sem kerül fel ilyen közlemény, így azt sem lehet tudni, pontosan hány postahivatal került lakat alá és létezik-e erről bármilyen nyilvántartás. Azt sem osztják meg, hogy küldtek-e el emiatt dolgozókat, és ha igen, akkor hányat.
A bezárások hátterében a költségracionalizálás áll. A Magyar Posta Zrt. az RTL-nek úgy fogalmazott, „az ügyfélforgalom csökkenése miatt bizonyos helyeken üzemeltetési módot váltanak”.
Az augusztusi postabezárások hirtelen jöttek, de nem váratlanul: nagyjából egy éve annak, hogy a fiókbezárások elkezdődtek. Akkor az volt a terv, hogy a kistelepüléseken valamilyen formában vagy az önkormányzatok, vagy egy-egy helyi vállalkozás veszi át a feladatokat, ha ez nem működik, akkor pedig marad a mobilposta. Nagy Márton gazdasági miniszter korábban úgy fogalmazott:
„A postát rendbe kell tenni, jobban oda kell figyelni, a maximumot ki kell hozni és a magyar állam számára a legolcsóbb működést kell biztosítani”.
Már csak a kérdés, hogy az állam cserébe mit és hogyan biztosít az adófizetőknek.