Nyitólap Ügyes-bajos Juttatás Elszomorító adat: a magyar átlagnyugdíj köszönőviszonyban sincs az unióssal

Elszomorító adat: a magyar átlagnyugdíj köszönőviszonyban sincs az unióssal

európai nyugdíjak összehasonlítása

Az idősek vannak kitéve leginkább a szegénységi kockázatnak, főként, ha egyedül élnek és alacsony nyugdíjjal rendelkeznek. Az Európai Unió külön cselekvési tervet hozott létre azzal a céllal, hogy 15 millió fővel csökkentse a szegénység kockázatának kitett lakosságot 2030-ra. Ehhez képest viszont az elmúlt tíz évben az európai országokban jelentősen nőtt a szegény idősek aránya. A 2021-es adatok alapján a 65 év felettiek 16,8%-a élt a szegénységi küszöb alatt. Ez azt jelenti, hogy önmagában a nyugdíj nem elég a nyugodt időskor biztosításához – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem által végzett kutatásból. Magyarországon különösen nehéz a nyugdíjasok helyzete az igazságtalan nyugdíjrendszer és a nyugdíjak egyre csökkenő összege miatt. De vajon milyen most a nyugdíj helyzet Európában és hol helyezkedik el Magyarország az európai nyugdíjak összehasonlítása alapján? A Portfolio.hu összehasonlítása szerint sincs okunk bizakodásra.

Mivel függ össze az időskori biztonság?

Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) 2023-as Eurobarométer-felmérése szerint az uniós polgárok mindössze 42%-a bízik abban, hogy nyugdíjas éveire elég pénze lesz a biztonságos élethez. Magyarországon csupán az emberek 30%-a érzi, hogy a nyugdíja elég lesz majd a megélhetéshez.

“Az Euronews Business erős pozitív korrelációt talált a nyugdíjas évek alatti kényelmes élethez szükséges pénzügyi bizalom szintje és az öregségi nyugdíj havi összege között. Ez a korreláció azt jelzi, hogy a magasabb nyugdíjakkal rendelkező országokban magasabb a bizalom szintje, míg az alacsonyabb nyugdíjösszeggel rendelkező országokban a bizalom inkább csökken”- foglalja össze a Portfolio.hu.

Európai nyugdíjak összehasonlítása: hol mennyi a nyugdíj összege?

Az európai nyugdíjak között jelentős eltéréseket találunk, ami a nyugdíjas éveket érintő pénzügyi tudatossággal hozható összefüggésbe. Jellemzően a 65 éves és idősebb európaiak elsődleges jövedelemforrása a keresethez kötött nyugdíj. Ez jelentheti azt is, hogy kevesek rendelkeznek megtakarítással nyugdíjas éveikben.

Az Eurostat 2021-es adatai szerint az egy kedvezményezettre jutó átlagos havi bruttó öregségi nyugdíjkiadások az EU-ban elég eltérőek. Magyarországon az egyik legalacsonyabb a havi nyugdíjak összege Európában. Az átlag Izlandon volt a legmagasabb 2762 euróval, a legalacsonyabb pedig Albánia 131 euróval. Az uniós átlag 1224 euró volt, de elég magas az összeg például Luxemburgban 2575 euróval és szintén sereghajtó volt Bulgária 226 euróval.

A fenti országokhoz viszonyítva Magyarországon 398 euró volt a havi átlagos nyugdíj. Ennél alacsonyabb volt a juttatások összege: Litvániában 394 euróval, Horvátországban 388 euróval, Szlovákiában 386 euróval és Romániában 382 euróval.

Mely országok járnak élen az európai nyugdíjak összehasonlítása során?

Olaszországban volt a legmagasabb az egy ellátottra jutó nyugdíj, 1561 euró, míg Franciaország, Spanyolország és Németország közel azonos, 1450 euró körüli értéket mutatott. A skandináv országok is jól teljesítettek, az átlagos öregségi nyugdíjak meghaladták a fenti országokét.

A hét legrosszabb helyezést azonban mind a balkáni országok érték el: Magyarország az évi 7608 euróval, Bulgária 5241 euróval, Szlovákia 5651 euróval, Horvátország 6955 euróval és Litvánia 6963 euróval.

Az európai nyugdíjak összehasonlítása jól mutatja, hogy mekkora különbségek vannak az egyes országok között. Luxemburgban például az öregségi nyugdíjakra fordított átlagos kiadások majdnem 11-szer magasabbak, mint Bulgáriában.

Tudtad? Elindult a Hóvége ügyfélszolgálata: kérj tőlünk tanácsot, segítséget online!
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version