Bármennyire is szép az ünnep, igen nagy anyagi terhet ró a családokra. Különösen nehéz helyzetben vannak a rászoruló sokgyermekes családok, akiknek sok esetben még a hétköznapi kiadások is komoly gondot jelentenek. Akár tartós, akár átmenti problémáról van szó, segítséget kérni nem szégyen. Kihez fordulhatunk, miben támogathatnak minket? Segítség nagycsaládosoknak – mutatjuk a szervezeteket!

Egy kutatás szerint a magyar családok nagy átlagban 120 ezer forintot terveznek elkölteni az idei karácsonyra. Sok vagy kevés? Ha abból indulunk ki, hogy tavalyhoz képest mennyivel drágábbak az élelmiszerek – pedig már akkor is nagy volt a drágaság – meg úgy minden más, szolgáltatásoktól kezdve az egyéb cikkekig, akkor azért el lehet képzelni, hogy menüstül-ajándékostul tényleg kijön az a százhúszezer. Ez persze csak egy átlag. Sokan kénytelenek ennek töredékéből megoldani az egész ünnepet, rengetegen pedig még csak álmodni sem mernek ajándékokról, szépen feldíszített fáról, terített asztalról.

A jelenlegi lakhatási és élelmiszer költségek mellett sok nagycsaládosnak jelent komoly nehézséget a háztartási eszközök, tisztálkodószerek beszerzése, a gyerekek ruházkodása, de ott vannak még a tanszerek, a játékok és így tovább. Egy tönkrement mosógép bármikor megboríthatja a családi költségvetést, ahogy abból is hatalmas problémák adódhatnak, ha valamilyen oknál fogva kiesik az egyik szülő jövedelme. Váratlan helyzetek bármikor jöhetnek – ha úgy érezzük, saját erőből nem tudunk kikecmeregni a bajból, akkor érdemes minél hamarabb utánajárni, hogy hol kaphatunk segítséget.

Kihez forduljak? Segítség nagycsaládosoknak

A Kihez forduljak? éppen ezért indult el a Hóvégén. Szolgáltatásunkkal könnyen megtalálható a lakóhelyhez legközelebb eső alapítvány, szervezet vagy intézmény, ahol segíthetnek nekünk.

Az Európai Unió GDP-adatait évről évre elkészítik regionális bontásban. Az EU húsz legszegényebb régiója között évek óta három magyar szerepel: a 2021-re vonatkozó adatok alapján Észak-Magyarország (Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Heves megye) a 20. , a Dél-Dunántúl (Somogy, Tolna, Baranya) a 18., míg Észak-Alföld pedig (azaz Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megye) az EU 14. legszegényebb magyar régiója.

Hogyan járhatunk utána, hogy például egy Hajdú-Biharban élő nagycsalád milyen szervekhez, szervezetekhez fordulhat?

  1. A ’Kihez forduljak’ keresőjébe először azt kell beírnunk, hogy milyen településen élünk. Ezek után lehet hozzáadni a szűrési feltételeket:
  2. A ’Miben?’ menüpont alatt kiválasztjuk a háztartási cikkeket (ez a kategória sok dolgot lefed, pl. tisztítószerek, ruhák, játékok, tüzelő, háztartási gépek stb.).
  3. A ’Kinek?’ pont alatt a ’Család’ címszó alatt bejelöljük a ’gyermek’ és a ’sokgyermekes család’ pontokat.
  4. A ’Hol?’ részben megjelölhetjük, hogy helyi, megyei vagy országos szervezeteket keresünk-e. Nagycsaládosok esetében érdemes mindhármat megnézni, hiszen pl. egy kistelepülésen nagy valószínűséggel kevesebb a lehetőség, mint egy megyeszékhelyen.

Ezek a szervek, szervezetek, amelyek segítséget nyújthatnak a nagycsaládosoknak:

Az adott település polgármesteri hivatala. Általában a szociális osztályt kell keresni, ha szeretnénk megtudni, hogy helyben milyen támogatások érhetők el.

REMÉNY kora” Gyermekvédelmi Alapítvány: Az alapítvány a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket és családjaikat segíti. Adománygyűjtéseket szerveznek gyermekvédelmi intézményeknek, iskoláknak. Telente 600-1000 adag meleg ételt osztanak a rászorulóknak. Önkénteseik segítséget nyújtanak krízishelyzetekben. Az egész országban tevékenykednek.

ADRA Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvány: A Hetednapi Adventista Egyház által létrehozott, nemzetközi hálózat részeként működő alapítvány célja a szociálisan hátrányos helyzetűek támogatása. Feladatuknak tartják a krízishelyzetben lévők segítését, szintén országosan működnek.

Anyák az Anyákért Alapítvány: Azonnal segítséget igyekeznek nyújtani az anyagi, szociális vagy egészségügyi krízisbe jutott családoknak és a gyermeküket egyedül nevelő szülőknek.

Kelet-Európa Misszió Alapítvány: A misszió nemzetközi – svájci alapítású – felekezetközi keresztény karitatív szervezet. Magyarországon, Erdélyben, Székelyföldön, Vajdaságban és Kárpátalján szegény, hátrányos helyzetű, fogyatékos nagycsaládban élő gyermekeket támogatnak.

UTOLSÓ SZALMASZÁL Alapítvány: A társadalom perifériájára szorult, halmozottan hátrányos helyzetű családokon, idős, beteg embereken, és a hátrányos helyzetű gyermekeken igyekeznek segíteni, életesélyeiket javítani.

Kapcsolódó cikkünk: Kihez forduljak? Hol juthatok élelmiszer adományhoz?
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...