Olvashatjuk az economx.hu vonatkozó írásában. 2024 januárjától új kötelező visszaváltási rendszer (DRS) indul Magyarországon, amelyben minden műanyag, fém vagy üveg csomagolású ital után visszaváltási díjat kell majd fizetnünk vásárláskor. A MOHU Mol Zrt. közleménye alapján ezzel a módszerrel lehet leginkább az embereket arra sarkallni, hogy használat után visszavigyék az üres palackokat és azok újra felhasználásra kerüljenek. Az EU-s szabályozás alapján ugyanis 2029-ig a PET palackok 90%-át vissza kell gyűjteni majd újrahasznosítani.

Kisokosunkban összegyűjtöttük a 2024 januárban újonnan induló üvegvisszaváltással kapcsolatos tudnivalókat.

Miben változik az üvegvisszaváltás 2024-től?

Évente körülbelül 3,5 milliárd PET-palack, alumínium ital csomagolás és italos üveg kerül forgalomba, ami elgondolva is felfoghatatlan mennyiség. És ezek csak a magyarországi számok. Környezetvédelmi szempontból nagyon fontos, hogy ez a rengeteg csomagolás ne a szeméttelepen végezze, hanem újrahasznosítva visszakerüljön a körforgásba.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet alapján a nem újrahasznosítható ital csomagolásokért egységesen 50 forintot kell majd fizetnünk. A nem újrahasznosítható csomagolások árát pedig majd minden esetben a gyártó egyénileg határozza meg.

Az új szabályozás szerint a kötelezően visszaváltási díjas termékek vételára eleve tartalmazza majd a visszaváltási díjat, amely minden esetben külön lesz feltüntetve az üzletek polcain. 

A termék vásárlásakor kifizetett betétdíj természetesen visszajár, ha sérülés mentesen visszavisszük az italos palackokat, üvegeket a visszaváltó pontokra. Minden 400 négyzetméternél nagyobb élelmiszer üzletben biztosítani kell visszaváltó automatákat, illetve az ezer főnél magasabb lakosságszámú településeken is kötelező lesz automatákat üzemeltetni. Ez összesen 4-5000 visszaváltó pontot jelent majd  a tervek szerint.

Mi lesz a kisebb településekkel?

Magyarországon 1833 település van, amelynek lakosságszáma nem éri el az ezer főt. Ez üvegvisszaváltási szempontból megközelítőleg 800 000 embert érint majd közvetlenül. A kisebb üzletek vagy nem élelmiszert árusító üzletek önkéntes alapon telepíthetnek visszaváltó automatákat, de kérdés, hogy melyik üzlet tud megfelelni a feltételeknek vagy érez hajlandóságot a telepítésre. Nem nagyon lesz más választás, mint elautózni vgay elbuszozni az üres üvegekkel másik településre a visszaváltó automatákhoz. Ám egyáltalán nem olyan biztos, hogy ezt mindenki könnyen megteheti majd, akár anyagi, akár egészségügyi korlátok miatt.

Hogyan zajlik majd az üvegvisszaváltás az új rendszerben?

  • A műanyag palackokat az új szabályozás szerint már nem összenyomva kell leadni, hanem eredeti állapotában, sérülés mentesen és úgy, hogy a jelölés jól látható legyen rajta.
  • 2024. január 1-től minden fém, üveg vagy műanyag csomagolású ital termék, amely 0,1-3 liter közötti, az kötelezően visszaváltási díjas terméknek minősül. Kivételt képeznek ez alól a tej-és tejalapú ital termékek. Ezek visszaváltási díja 50 forint/palack lesz. 
  • Jó, ha tudjuk, az új szabályozás majd csak a 2024. január 1. után forgalomba hozott palackokra, stb. vonatkozik. A korábbi termékek is kereskedelmi forgalomban maradnak, ám ezekért még nem kell megfizetni a betétdíjat, viszont már visszaváltani sem tudjuk azokat.
  • A visszaváltási díjat háromféleképpen igényelhetjük majd vissza:
  1. Utalvány: a visszaváltó automata kiad egy utalványt, ami az üzletben készpénzre váltható vagy levásárolható
  2. Utalás: bankszámlánkra azonnali utalással visszakapjuk az összeget, amelyhez felhasználói fiókot kell létrehozni
  3. Adományozás: lehetőség lesz jótékony célra felajánlani az összeget, ezt majd a visszaváltó automata segítségével lehet beállítani

A szabályozásnak megfelelő, 400 négyzetméternél nagyobb üzlethelyiségekkel rendelkező üzletláncok már elkezdték az új visszaváltási rendszer előkészítését, így például a régi visszaváltó automatákat már csak korlátozott ideig tudjuk használni.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Vaddal ütközöl az autópályán – pontosan milyen kártalanítás jár? Még mindig sok a téves információ

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, aminek következtében gyakrabban tévednek...

Kevés a családi pótlék? Van megoldás!

Az egy gyermeket nevelő szülőknek havi 12 200 forint családi jár. Érthető módon a legtöbben úgy gondolják, kevés a családi pótlék. De kinek járhat...

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...