Kinek jár fogyatékossági támogatás 2023-ban? Rokkantsági ellátás mellett is kapható?

A fogyatékossági támogatás egy havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás, ami a súlyosan fogyatékos személyek részére adható. Célja az esélyegyenlőség elősegítése. A támogatás nincs jövedelemhez kötve és nyugdíj mellett, például valamilyen mozgásszervi problémára is járhat. Cikkünkből kiderül, kiknek jár pontosan fogyatékossági támogatás 2023-ban, hogyan igényelhető, és milyen egyéb segítségre számíthatnak az érintettek.

Kinek jár fogyatékossági támogatás 2023-ban?

Fogyatékossági támogatásra az a 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos személy jogosult, aki Magyarországon élő magyar állampolgár vagy bevándorolt jogállású, illetve menekültként vagy hontalanként elismert.

Emellett a fogyatékos állapot tartós vagy végleges, továbbá a fogyatékos személy önálló életvitelre nem képes, vagy mások állandó segítségére szorul.
A súlyosan fogyatékos állapot megállapítását rehabilitációs orvosszakértői szerv végzi. Súlyosan fogyatékos személynek minősül, aki:

  • súlyos látási fogyatékos
  • súlyos hallási fogyatékos
  • középsúlyos vagy annál nagyobb mértékben értelmi fogyatékos, és a fogyatékosság vele született vagy 14 éves kor előtt alakult ki
  • súlyos vagy középsúlyosnak minősített autista
  • mozgásszervi fogyatékos és segédeszköz állandó segítségére szorul 
  • állapota kromoszóma-rendellenesség miatt súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető

Halmozottan fogyatékos, aki a felsorolt súlyos fogyatékosságok közül legalább kettővel rendelkezik. A részletes meghatározásokat a fogyatékos személyek jogairól szóló törvény tartalmazza.

Hogyan kérelmezhető a támogatás?

A postán feladott kérelmeket a lakóhely szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevére címezzük, a Budapest 1919 címre. Személyesen a bejelentett lakóhely szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei hivatalok ügyfélszolgálatán vagy a kormányablakokban van lehetőség benyújtani a kérelmet. Elektronikusan pedig az ügyfélkapunkon keresztül nyújthatjuk be a támogatást. 

Mit tartalmazzon a kérelem?

A támogatás iránti kérelmet a “kérelem fogyatékossági támogatás megállapítására” elnevezésű nyomtatványon nyújtsuk be. Ehhez csatoljuk személyes okmányaink másolatát, a háziorvos vagy bentlakás esetén az intézményi orvos beutalóját, illetve a  fogyatékosságot igazoló orvosi papírokat.

A kormányhivatal a kapott dokumentumokat elküldi orvosszakértői véleményezésre a Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Osztályhoz. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy a kérelmező súlyosan fogyatékos, a támogatásra attól a hónaptól jogosult, amelyben a kérelmet benyújtották.

Mekkora a támogatás összege?

A fogyatékossági támogatás havi összege 2023. január 1-jétől 32.222 Ft. Halmozottan fennálló fogyatékosság esetében, vagy ha a súlyosan fogyatékos személynek az önkiszolgálási képessége teljesen hiányzik, akkor a támogatás havi összege 39.660 Ft.

Kapcsolódó cikkünk: Hol kaphatnak segítséget a fogyatékossággal élők?

Fogyatékossági támogatás rokkantsági ellátás mellett is járhat?

Gyakori kérdés, a válasz: igen. A rokkantsági járadék, a rokkantsági ellátás, valamint az 1993. évi III. törvény alapján megállapítható szociális ellátások (időskorúak járadéka, aktív korúak ellátása, gyermekek otthongondozási díja, ápolási díj, tartós ápolást végzők időskori támogatása) a fogyatékossági támogatás mellett is igénybe vehetők.

Segítség az ügyintézésben

Az ún. Támogató Szolgálatokat azzal a céllal hozták létre, hogy szakmai segítséggel hozzájáruljanak a fogyatékos személyek önálló életvitelének megtartásához, illetve lakókörnyezetükben megfelelő ellátást kapjanak. Ebbe beletartozik a súlyos fogyatékossággal élők ügyintézésben való segítése is. Léteznek államilag működtetett Támogató Szolgálatok, de fordulhatunk a Református Szeretetszolgálat országosan működő segítő szolgálatához is. Ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, bátran kereshetjük budapesti székhelyű Bice-Bóca Alapítványt is.

A fogyatékossági támogatásban részesülő személy utazási kedvezményre jogosult, melynek mértéke a helyközi közlekedésben 90%, helyi közlekedésben 100%. A 90%-os utazási kedvezményről itt írtunk részletesen:

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...