A fogyatékossággal élők közül korábban csak a súlyos mozgáskorlátozottak élveztek mentességet a gépjárművek utáni adófizetési kötelezettség alól, 2017-ben viszont kibővült a jogosultak köre. Cikkünkből kiderül, hogy milyen feltételekkel és ki jogosult gépjárműadó-mentességre, de abban is segítünk, hogy milyen papírt kell leadni hová.
A gépjárműadó – korábbi nevén súlyadó – egy éves költség, amit a gépjármű üzembentartójának vagy tulajdonosának kell rendeznie. Ez minden magyar rendszámmal rendelkező és belföldi forgalomban lévő járműre vonatkozik, azonban a szabályok lehetővé teszik, hogy bizonyos személyek mentesüljenek a gépjárműadó megfizetése alól.
Ki jogosult gépjárműadó-mentességre?
A súlyos mozgáskorlátozott és egyéb fogyatékossággal (pl.: autista, látás-, hallássérült) élő személyek, valamint
a súlyos mozgáskorlátozottat vagy egyéb fogyatékossággal élő személyt rendszeresen szállító közeli hozzátartozóra, ha vele közös háztartásban él.
A mentesség azon személygépkocsi után vehető igénybe, amelynek teljesítménye nem haladja meg a 100 kW-t. Fontos feltétel még, hogy a kocsi nem minősülhet taxinak, vagy egyéb, személyszállító szolgáltatásra használt járműnek. A mentesség egy darab autó után érvényesíthető évente maximum 13 000 forintig. Ha a mentességre jogosultnak több kocsija is van, akkor a mentesség kizárólag egy, a legkisebb teljesítményű után jár.
A mentességet és annak megszűnését be kell jelenteni a NAV-hoz a GJADO-adatlapon. (Erről később még lesz szó.) Ha nincs változás a mentességben, akkor azt nem szükséges évente jelezni.
Kinek mentesül még az adóteher alól?
A környezetkímélő gépkocsi után nem kell gépjárműadót fizetni, így tehát az, aki ilyen típusú autót tart üzemben, szintén mentesül az adó alól. Na de mi számít környezetkímélő gépkocsinak?
- az elektromos gépkocsi,
- a nulla emissziós gépkocsi (5Z környezetvédelmi osztály),
- a környezetkímélő motorkerékpár.
Az adómentességet külön bejelenteni nem kell, azt a NAV a járműnyilvántartás adatai alapján hivatalból figyelembe veszi. Ha azonban a gépjárművet környezetkímélővé alakítják, akkor azt be kell jelenteni a NAV-hoz a GJADO-adatlapon.
Viszonylag kevéssé érinti az átlagembert, de azért jó tudni: nem kell gépjárműadót fizetni azon gépjárművek után, amelyek adómentességét nemzetközi egyezmény vagy viszonosság biztosítja, illetve a NATO Magyarországon tartózkodó fegyveres erőinek tulajdonában lévő autók után sem.
Hogyan kell a mentességet bejelenteni?
Elérkeztünk az emlegetett GJADO adatlaphoz. A mentességet, a szüneteltetést és az adókedvezményt is a GJADO „Adat- és változásbejelentő lap a gépjárműadó mentesség/kedvezmény/szüneteltetés igénybevételéhez” elnevezésű adatlapon lehet bejelenteni.
Az adatlap benyújtható az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA – ehhez ügyfélkapu is kelleni fog) és az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) elektronikusan. A kitöltött nyomtatványt (ONYA vagy ÁNYK-ból) kinyomtatva, vagy ügyfélszolgálaton beszerezve, postán is eljuttathatjuk a lakóhelyünk szerint illetékes NAV-igazgatósághoz, de személyesen is be lehet nyújtani.