Dolgok Könyvtára: miért vennéd meg, ha kölcsönözheted?

A „dolgok könyvtára”, vagyis a különböző használati tárgyak kölcsönzése egyre több országban hódít. Zseniális kezdeményezés és követendő példa, hiszen amellett, hogy környezet- és pénztárcabarát, segít kibővíteni, megújítani a könyvtárak szerepét.

Amerikában, Németországban több olyan könyvtár is van, ahol nemcsak köteteket, hanem használati tárgyakat is lehet kölcsönözni. Az ötletet Pozsonyban, Prágában, sőt már Budapesten is megvalósították: májusban nyílt meg a Dolgok Könyvtára a fővárosi Goethe Intézetben.

Kezdő: 14 használati tárgy

A könyvtárak olyan intézmények, amelyek küldetésükből adódóan nem a birtoklásra, hanem a megosztásra összpontosítanak, és így az állandó fogyasztás ellen dolgoznak – írja a Goethe Intézet. Négy tematikus területen – Kirándulás/piknik/szabadidő, Gyermekek szórakozása, Közösségi média eszközök, Csináld magad – bővítették a kínálatot: olyan tárgyakat lehet kölcsönözni (érvényes olvasójeggyel), amelyekre általában csak alkalmilag van szükség. Így pl. kölcsönözhetünk távcsövet, diszkógömböt, projektort, laminálógépet, gördeszkát – a teljes lista itt található (összesen 14 tárgy és a Ravensburger Kiadó Tiptoi könyvei szerepelnek rajta).

Haladó: gördeszkától a bongóig, akkus csavarhúzótól a VR-szemüvegig

Van, ahol a tárgykölcsönzés már szinte alapnak számító könyvtári szolgáltatás: a bécsi 15. kerületi fiókkönyvtár 2019 márciusában nyitotta meg az osztrák főváros közkönyvtári hálózatában elsőként a „dolgok könyvtárát”, ahol a fentieken túl számtalan hétköznapi és különleges tárgy várja a kölcsönzőket. Bár a bécsiek először furán méregették a szekrényben sorakozó tárgyakat, néhány hónap alatt kiderült, nagyon is kedvükre való a szolgáltatás. Hogy miért?

A tárgykölcsönzés nemcsak a spórolásról és a kényelemről, de a pazarlás elkerüléséről és a fenntarthatóságról is szól

– ezért is rokonszenveznek vele osztrák szomszédaink.

Forrás: FB

Pro: kölcsönzés és közösségi találkahely

Az elszálló energiaárak és a gazdasági válság miatt egyre több önkormányzat jelenti be, hogy ezt vagy azt részlegesen/teljesen bezár. Vannak köztük természetesen könyvtárak is. A kormányzati sarcpolitika miatt szorult helyzetbe került településeknek nincs sok választásuk, de álljunk meg egy percre. Hogyan menthetnénk ezeket az intézményeket? A tárgykölcsönzés megjelenésével elkezdődött a könyvtárak újragondolása: puszta szolgáltatóhelyből lehetne valódi közösségi tér, akár iroda, tanulószoba, ahol nem fagynak meg az alkalmazottak, és az iskolások sem kesztyűben írják a témazárót. Persze, ez tervezést és csapatmunkát igényel – kormányunk pedig éppen ebben a két dologban nem jeleskedik.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...