Nyitólap Spórolj! Rezsicsökkentés Hatósági áras tűzifa: félmillióba is kerülhet, mire konyhakész lesz
HIRDETÉS

Hatósági áras tűzifa: félmillióba is kerülhet, mire konyhakész lesz

Az első pillantásra kedvezőnek tűnő ár már nem is olyan kedvező, ha beleszámoljuk a szállítással és feldolgozással járó költségeket. Ahhoz, hogy az olcsósított fából valódi tüzelő legyen, idő, ember és pénz kell. Mindez rögön százezrekkel dobja meg a végösszeget.

HIRDETÉS

A kormányzati tűzifaprogrammal már több cikkünkben is foglalkoztunk: magáról a programról itt írtunk, beszámoltunk a kilométeres várólistákról, a megrendelés nehézségeiről, és még egy keresőt is elindítottunk, hogy besegítsünk az igénylőknek. Idézzük fel az árakat: tűzifaprogramban keménylombos fát erdei köbméterenként 30 ezer forintért, lágylombosat 19 ezer forintért, fenyőt szintén 19 ezer forintért lehet vásárolni. Nem olyan rossz, de ha hozzászámítjuk az egyéb költségeket, már nem olyan olcsó. Sőt, drága.

Mázsa és köbméter: mennyi az annyi?

Az Indexnek nyilatkozó észak-magyarországi tüzép vezetője szerint az erdészetek nincsenek felkészülve konyhakész tűzifa előkészítésére, se eszközük, se emberük nincs hozzá. A tüzép és az emberek többsége mázsában számol, az erdészetek pedig köbméterben, sőt, erdei köbméterben. A tűzifa térfogatának mérésekor az okoz nehézséget, hogy az a fűrészárutól eltérően szabálytalan formájú, nem lehet úgy összerakni, hogy a teret kitöltse. Az erdei köbméter emiatt a legtöbbször 1,7 köbmétert, azaz 1×1×1,7 métert jelent. Ez a mennyiség nagyjából 10-12 mázsa nedves élő keményfát tesz ki.

Ahhoz azonban, hogy jó tüzelő legyen, érdemes legalább 1-2 évig szárítani. Azaz, az idén télre nyújtott kormányzati segítség legjobb esetben is jövő télen fog érni valamit. A tüzépesnek is megvan a véleménye a programról:

„Tudja, kinek jó a hatósági áras tűzifa? Aki nem akar venni, és mosolyogva arra gondol, az állam milyen derekasan segít! Aki ezt a fát vásárolja, készülhet az ár duplájára!”

HIRDETÉS

Szállítás: tízezrekkel növeli az árat

Az átvételi pontról a vásárlónak kell megoldani a szállítást, ehhez pedig darus teherautóra van szükség, lehetőleg pótkocsisra. A rakodás, a fuvar költsége változó, a tüzépes szerint átlagban ez megvan 10 ezer forintból 5 kilométeren belül. Persze benne van a pakliban, hogy az erdészet ennél távolabbi pontot jelöl ki, de maradjuk távon belül: így a 30 ezer forintos fa már 40 ezerbe, a 19 ezres pedig 29 ezerbe fáj.

Feldolgozás: kinek mi éri meg jobban

Az egyik lehetőség, ha az olcsósított faanyagot mi magunk dolgozzuk fel otthon, vagy bérelünk fel embert/embereket. 10 köbméter fa feldolgozása rengeteg idő. Ha embert fogadnunk, annak a költsége még akkor is több tízezer forint lesz, ha van hozzá eszközünk (láncfűrész, körfűrész, hasogatógép, fejsze). Ha magunk vágunk bele, akkor is sok munkaórát kell beletenni, plusz kalkulálhatunk az üzemanyag és az áram árával.

Másik megoldás, ha tüzépre vitetjük a fánkat, és fizetünk a feldolgozásért. Amikor a teherautó bekerül a telepre, akkor mérlegelés jön, ennek díja 1500 forint alkalmanként. Ha fuvarozó a tüzép, akkor két mérlegelés elegendő, mert a vállalkozó tudja, a darus kocsija üresen mennyit nyom. Ezután kezdődik a valódi munka, a fűrészelés, darabolás, hasogatás: köbméterenként 10-12 ezer forinttal számolhatunk, vagyis az eredeti 30 ezer forintos fa immár 53-55 ezer, a 19 ezres 41-43 ezer forint.

Vegyük még figyelembe a nem is olyan járulékos veszteséget: a fűrészpor és forgács idővel jelentős súlyt képez. Feldolgozás után a köbméterenként 10-12 mázsa már kevesebb, lehet, hogy csak 9. Ezt a fát fel kell rakodni, ki kell szállítani, ami köbméterenként újabb minimum 10 ezer forint. Ha más fuvarozó hozta a fát, akkor újabb mérlegelés következik, azaz a 30 ezer már 65-67 ezer, a 19 pedig 53-55 ezer forint. Ha nem tartunk igényt a hulladékunkra, akkor azért is fizetnünk kell, hogy a tüzép helyettünk megszabaduljon tőle. Ez újabb ezreseket jelent.

Végösszeg: 600-700 ezer

Mire a hatósági áras fa készen áll a fűtésre, addigra a köbméterenkénti 30 ezer forint 60-70 ezer, az eredeti 19 ezer pedig legalább 50 ezer forint. Keménylombos fa esetén 10 erdei köbméter konyhakésszé varázsolása 600-700 forint, ami 6 hónapos fűtési szezonnal számítva havi 100-120 ezer forint. Megéri?

Van, akinek még így is kell. Persze nem fűteni.

A fentebb idézett tüzépesnek tudomása van olyanokról, akiknek az udvarán akár 40 köbméter hatósági áras fa is van. Mint mondja, a családtagokat bejelentik ide-oda, mindannyian megigénylik a 10 köbmétert, majd el is szállíttatják. Fűteni nem fognak vele, nem ez a cél: arra számítanak, eljön az idő, amikor a környéken elfogy a fa. Ilyenkor felajánlják, tőlük majd vehetnek. Valószínűleg nem hatósági áron.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version