Ezt hozta a napelemes bejelentés: lőttek a betáplálásnak, nőnek a költségek

Megszüntetik a napelemes betáplálást, csak szigetüzemű rendszert lehet majd telepíteni – közölték a Kormányinfón. Rossz hír ez azoknak, akik most terveztek megújuló energiába fektetni, mert nemcsak a fejlesztés lesz költségesebb, a megtérülés is lassul.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pofonnal felérő változásokat jelentett be csütörtökön: az újonnan telepítendő rendszerek már nem csatlakozhatnak a hálózatra, és nem táplálhatnak be áramot. Gulyás szerint azért döntöttek így, mert már nem tudják befogadni az energiát.

Mi az, hogy betáplálás és miért baj, hogy felfüggesztik?

A napelemes rendszer időjárástól függően eltérően működik, nyilván nyáron több energiát termelnek, mint télen. Eddig a túltermelést visszatáplálhatták a hálózatba, így a fogyasztó akkor férhetett hozzá az energiához, amikor arra szüksége volt (pl. egy borús téli napon, hiszen ekkor a napelem nem termeli meg a szükséges mennyiségű áramot). Ennek intett be a kormány.

Aki ezután napelemet telepít, a napenergiát közvetlenül felhasználhatja a háztartásában, nem kell a szolgáltató engedélye. Ez a szabály vonatkozik a háztartásokra és a saját célra villamos energiát előállító vállalkozásokra – magyarázta Gulyás csütörtökön. Hozzátette, az intézkedés háztartásoknál lassítja a megtérülést, mert akkumulátorokat is kell venni. A miniszter azzal próbálta menteni a helyzetet, hogy egyszerűbb lesz az eljárás, a kivitelezők is gyorsabban kezdhetnek neki a beruházásnak. Persze csak akkor, ha marad, aki belevág.

Mindenki oldja meg maga a tárolást

Az áram tárolásához tehát szükség lesz akkumulátorokra, ami jelentősen megdobja a költségeket. Tudni kell, hogy a lakosság nem akkor fogyaszt, amikor a nappanelek dolgoznak: egy átlagos háztartásban reggel, kora este használjuk a legtöbb áramot, így napközben nincs, aki a megtermelt mennyiséget elfogyassza. A háztartási akkumulátorok képesek a termelést és fogyasztást kiegyenlíteni, azonban az eszközök beszerzése nem olcsó.

Mit jelent ez számokban?

A szakértőket is meglepte a kormány hirtelen döntése, velük (ismét) nem egyeztettek. Szilágyi László, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) alelnöke a Blikknek elmondta, az intézkedés elsősorban a háztartásokat érinti, amelyek lényegében így csak a napelem áramtermelési idejében (vagyis nappal) tudják a megtermelt villamos energiát felhasználni. Amellett, hogy a döntés gazdaságossági szempontból is kérdéseket vet fel,

az átlagosan 5 KW-nyi napelem-kapacitással rendelkező háztartások számára ez a lépés 10-15%-os pluszköltséggel jár, amit ha a telepítés kilowattonkénti 500 ezer forintos költségére vetítjük, átlagosan 250-300 ezer forintos további kiadással jár.

Hozzátette, mivel nem lehet visszatenni a hálózatba a háztartásban megtermelt energiát, szükség van tároló kapacitásra, hogy a fejlesztett energia ne vesszen el. A nagy teljesítményű akkumulátorok beszerzése és technikai feltételek megteremtése átlagosan még egyszer annyiba kerül, mint magának a rendszernek a kiépítése. A szakértő ezt újabb 2 és félmillió forintra becsülte egy 5 KW-os egység telepítése esetén.

Kevesebben férhetnek hozzá

A szakértő szerint a drágulás viszont így, ebben a formában, szűkíti a felhasználók körét. Gyógyír lehetne erre, ha a kormány folyamatos és erre is kiterjedő támogatásokkal segítené a háztartásokat – tette hozzá. Csakhogy a támogatások már eddig sem úgy működtek, ahogy kellett volna.

Mint korábban írtuk, a kormány által indított, elviekben 100%-ig támogatott napelemes pályázat első körösei közül még mindig rengetegen várják a visszajelzést. Több tízezren jelentkeztek, azonban az elbírálás nagyon lassú, így korántsem biztos, hogy aki év elején pályázott, az idén már örülhet a napelemének. Erre indítanák rá november végén a 2. kört. Mindeközben a költségek is elszálltak: a legfeljebb 2,9 millió forintos támogatásból nem valószínű, hogy kijönnek a projektet, a „nyertesek” kénytelenek lesznek mélyen a zsebükbe nyúlni. Feltéve, ha a kormányzati kavarások után is lesz kedvük a fejlesztéshez. Na meg pénzük.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!