Pénzre van szükségem azonnal: folyószámlahitel vagy személyi kölcsön, mi legyen?

Honnan érdemes pénzt szerezni, ha sürget az idő? Mivel járunk jobban, a folyószámlahitel vagy a személyi kölcsön húz ki a bajból? Attól függ. Utánajártunk, melyik mit tud, milyen előnyeik és hátrányaik vannak, kinek érdemes felvenni és melyiket. Fontoljuk meg alaposan a döntést, nehogy később megbánjuk!

Pénzre van szükségem, azonnal!

Bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy minél előbb lenne szüksége lenne pénzre. Elromlik a mosógép, új laptop kell a gyereknek, esetleg lerobban a kocsi – hétköznapi helyzetek, amiket akkor is meg kell oldani, ha nincs tartalékunk. A szerencsésebbek fordulhatnak a családhoz vagy a rokonsághoz. Egy dolgot mindenképpen véssünk az eszünkbe: akár mi kérünk, akár másnak adunk nagyobb összegű kölcsönt (legyen az családtag vagy közeli barát), mindig írjunk szerződést! Szerepeljen benne a kölcsön összege, a kifizetés dátuma és tanúkkal hitelesítsük.

Ha a család nem opció, akkor jön a hitel.  

Folyószámlahitel vagy személyi kölcsön?

Ha a banktól kérünk segítséget, akkor szóba jöhet pl. a folyószámlahitelt vagy személyi kölcsönt. Mi a különbség?

A folyószámlahitet tekinthetjük egyfajta biztonsági tartaléknak. Egy hitelkeret, ami a meglévő bankszámlánkhoz kapcsolódik általában. A folyószámlahitellel a számlát egy meghatározott hitelkeret erejéig terhelhetjük meg. Gyors, könnyű hozzáférésű kölcsön, amit kisebb kiadásoknál (pl. autószerelésre vagy mosógépcserére) használhatunk ki.

A lényeg: ha hónap végére elfogy a pénzünk, hozzáférhetünk a számlánkon elérhető biztonsági tartalékhoz, vagyis a hitelkeret erejéig költhetünk. Ha nem használjuk ezt a hitelkeretet, akkor fizetnünk sem kell. Ha költünk, az egyenlegünk mínuszba megy, a felvett pénz után a felhasználás időtartamára kamatot és adott eset kezelési költséget számítanak fel.

A felhasznált összeg automatikusan visszatöltődik, ha a fizetési számlára jóváírás érkezik, vagyis például megérkezik a következő havi bérünk. Gond akkor van, hogy hónapról hónapra csak görgetjük magunk előtt a tartozást. A folyószámlahitel kényelmes, de drága, 25 százalékos átlagos kamattal adják a bankok, de gyakoriak az ennél jóval magasabbak is. Gondoljunk csak bele, ha valaki folyamatosan csak 100 ezer forint mínuszban van, egy év alatt az is 40-50 ezer forintnyi kiadást jelent – mutat rá a bank360.

A személyi kölcsön esetében, ha a saját bankunkhoz fordulunk, ahová a jövedelmünk érkezik, akkor gyorsabb (1-2 óra) lesz az átfutási idő. Ez azért van, mert a bank rálát a költési szokásainkra és gyorsan meg tudja határozni, mekkora összeget tudunk majd visszafizetni. Van lehetőség arra, hogy előtörlesszünk, illetve le is zárhatjuk a kölcsönt még a futamidő lejárta előtt. A hitelösszeg a személyi kölcsönnél jellemzően néhány millió forint lehet, nyilván szerződést is kell kötni. Ha nem saját banktól vesszük fel a kölcsönt, akkor több dokumentumra is szükség lesz, hogy bizonyíthassuk hitelképességünket, és az átfutási idő hosszabb, 5-6 munkanap is lehet.

Mi jöhet még szóba?

A záloghitel. Ilyenkor néhány 10 vagy 100 ezres tételekhez juthatunk hozzá. A zálogtárgyunk lesz a fedezetünk, a futamidő 30-40 nap. Ha visszafizettük az összeget, akkor a tárgyat is visszakapjuk, ha nem sikerült kifizetni, akkor türelmi időt határoznak meg, és ha ezt követően sem tudunk fizetni, akkor a zálogház eladhatja az értéktárgyunkat.

A zálogháznál nem ellenőrzik a pénzügyi helyzetünket, vagyis ha nem kapunk pénzt a bankoktól, akkor ide még mindig jöhetünk. Rizikósabb viszont, mert könnyen elveszíthetjük értékeinket, ha nem tudjuk időben előteremteni a pénzt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A legolcsóbb szárítógép-illatosító házilag: így sokáig illatos marad a ruha

Te is azok közé tartozol, akik imádják, ha a ruhák nemcsak tiszták, de illatosak is?

Panírozás mesterfokon: aranybarna és igazán ropogós lesz, ez a sztárséf titka

A panírozás egyszerű és nagyszerű menete.

Igaz vagy hamis? Rendőrt lehet hívni társasházi munkálatok csendháborítása miatt?

A társasházi szabályok betartása mindenkire vonatkozik, még akkor is, ha épp felújítás zajlik. De vajon mi számít szabályszegésnek?

Honnan tudom, hogy lopják az áramot? Mutatjuk, mi lehet gyanús és mit tegyél

Óriási villanyszámla és akadozó áramellátás? Így derítheted ki, hogy lopják-e az áramot!