Nyitólap Spórolj! Lakásfelújítás, barkács Olcsó magaságyás házilag: 5 zseniális ötlet, ami fillérekből kijön
HIRDETÉS

Olcsó magaságyás házilag: 5 zseniális ötlet, ami fillérekből kijön

Nem kell hatalmas költségekbe vernünk magunkat, magaságyást készíthetün otthon fellelhető vagy könnyen beszerezhető alapanyagokból is. Olcsó magaságyás házilag, érdekel? Mutatjuk, hogyan készülhet elfekvő limlomból csoda.

HIRDETÉS

Egyáltalán mi az a magaságyás?

Kiskert vagy ágyás, ami 60-80 cm-re emelkedik ki a talajból, és valamilyen keret (leggyakoribb a fából készült) tartja. A talaj jó minőségű föld és komposzt rétegzéséből épül fel. Magas a vízmegtartó képessége, tápanyagokban gazdag a talaj és még a gyomok miatt sem kell aggódnunk. Ráadásul pofonegyszerűen elkészíthető.

Miért szeretjük a (házi) magaságyást?

Természetesen a bacskácsárudákban is kapható előregyártott magaságyás, csak hát a legolcsóbb darabok 20 ezer forint körüli árról indulnak. Ennek töredékéből is összedobhatjuk otthon, még akkor is, ha a szükséges alapanyagokat nekünk kell beszerezni.

Miért éri meg magaságyást telepíteni?

A növények gondozása sokkal kényelmesebb, nem kell térdelni, görnyedni – ez az idősek esetében különösen fontos szempont. Növényeink napi gondozás is sokkal egyszerűbb és könnyebb, akár ültetésről, akár gazolásról van szó.

HIRDETÉS

Nem számít, hogy milyen minőségű a kertünk talaja, a rétegzett komposzt és föld gondoskodik a magas tápanyagtartalomról. Magaságyásban gyorsabban növekednek a palánták és szebb termést takaríthatunk be.

Többféle növény összeültetésével olyan növénytársításokat hozhatunk létre, ahol az egyes növények előnyösen hatnak egymás fejlődésére, vagy éppen növényvédelmi feladatokat látnak el.

Ha megfelelő rétegzettséggel készítjük el, akkor hőtermelő képességgel bír. A hőtermelés előnye, hogy korábban megkezdhető a termesztés, még az elhúzódó tél sem állhat a kertészkedés útjába.

Mire figyeljünk a kialakításnál?

Mindegy, hogy milyen anyagból készítjük, először azt kell eldöntenünk, mi a cél. Kis konyhakertet szeretnénk? Kiváltanánk a bolti portéka javát a saját terméssel? Egy kedvenc zöldséget nevelnénk? A céltól függ, hogy mekkora ágyásra (ágyásokra?) van szükségünk. Ha ez megvan, akkor foglalkozhatunk a megfelelő hely kiválasztásával.

Hová kerüljön?

Fontos, hogy elegendő napsütés érje az ágyást, célszerű hosszában, kelet–nyugati irányban elhelyezni. Ügyeljünk rá, hogy minden évszakban, időjárástól függetlenül egyszerűen közelíthessük meg. Ha több ágyást tervezünk, hagyjunk elegendő helyet a műveléshez.

Ne felejtsük, ez csak iránymutatás! Alkalmazkodjunk a körülményekhez: ha kevés a hely, akkor nézzünk utána, milyen növényeket ültethetünk egymás mellé, vagy ha nem elég napsütötte a kert, próbálkozzunk kisebb fényigényű növényekkel.

Olcsó magaságyás házilag – miből?

Kezdők legjobb barátja a raklapmagasítós magaságyás: gyors, egyszerű, olcsó és praktikus. Néhány szakértői tanács (MÁS Kert) a telepítéshez:

  1. Mérjük ki az ágyások helyét. A magaságyások között célszerű 60-80 cm helyet hagyni, hogy kényelmesen hozzáférhessünk, és a fűnyírónak se okozzon problémát. Ha hely szűkében vagyunk, telepíthetjük közvetlenül egymás mellé is az ágyásokat.
  2. Az ágyások alól ásóval emeljük ki a gyeptéglákat. Tegyük félre, később tökéletesen hasznosulnak majd a töltelékben.
  3. Készítsünk alapot az ágyásainknak, ehhez ideális a bontott tégla. Ez a lépés akár el is hagyható, ám hosszútávon így gondoskodhatunk a fakeret időtállóságáról, hogy alulról ne érintkezzen a nyirkos talajjal. A tégla alap segítségével ágyásainkat ki is szintezhetjük.
  4. Pattintsuk össze a raklapmagasító elemeket. Sztenderd méretük 120*80*20, elképzeléseink szerint méretezhetjük 40-60-80 centi magasságig. A 40 centinél magasabb ágyások esetén a hosszú oldalakat erősítsük össze egy léccel, majd szemes csavarral és valamilyen korróziónak ellenálló dróttal (fémhuzal, drótkötél) kössük össze a szemben lévő oldalakat. Erre azért van szükség, hogy idővel ne „hasasodjon” ki az ágyás.
  5. A keretet helyezzük a tégla alapra. Alulra tegyünk vakondhálót, a belsejét béleljük drénlemezzel.
  6. Felületvédő anyaggal kezelhetjük a fakeret külső részét, természetes olajjal (len vagy tungolaj), vagy színtelen vékony lazúrral, de kedvünk szerint pingálhatjuk a kívánt színre is.
Forrás: MÁS Kert

Használhatunk egyutas raklapot is, azonban arra figyelnünk kell, hogy ezek nem feltétlenül szabvány méretük. 4 egyformából már kijön egy kb. 1×1 méteres ágyás, ha több anyagunk van, tervezhetjük hosszabbra is. A legegyszerűbb, ha összecsavarozzuk őket a kívánt keretméretre, és ha kibéleltük az oldalát, akkor jöhet a töltés!

Ha maradt vissza építkezésből beton, bontott tégla, egyéb építőanyag abból is készülhet magaságyás. Persze ez csak akkor filléres megoldás, ha rendelkezünk elégendő alapanyaggal. Előnye, hogy tartósabb, mint a raklapból készült darabok, viszont az elkészítése is macerásabb – ahogy az átköltöztetés is.

A raklapból készült magaságyás talán a legegyszerűbb: olcsón kijön és nem kell hozzá különösebb barkácstudás. Persze vannak más ötletek, ezek sem bonyolultak. Pl. gumiabroncsból így fest:

A vesszőfonás ősidők óta használatos technológia kerítések, tárolók, korlátok, falak, támfalak, bútorok készítéséhez. Magaságyásnál is bevethető:

Hogyan rétegezzünk?

A rétegek más-más funkciót látnak el: az alsóbbak tartást és jó vízelvezetést biztosítanak, a felső rétegek a növények tápanyagellátásért felelnek. Vastagságuk csökkenthető vagy növelhető a magaságyás méretéhez igazodva. Mi legyen a sorrend? Megyeri Szabolcs kertész ezt ajánlja:

  • Első (alsó) réteg 20-25 cm vastag, ág- és gallyapríték, mely lassan bomlik le
  • Második réteg: 20-25 cm vastag, lassan bomló növényi részek, szerves hulladékok vagy szalma
  • Harmadik réteg: 25-25 cm vastag, egy éves komposzt jól kivehető növényi részekkel
  • Negyedik réteg: 20-25 cm vastag, érett istállótrágya vagy komposzt
  • Ötödik (felső) réteg: 20-25 cm vastag, kitermelt vagy vásárolt földkeverék

Minden magaságyással számolnunk kell azzal, hogy a talajtömeg tömörödik és emiatt megsüllyed. Ez természetes jelenség, főleg az első és a második réteg korhadása következtében jellemző. Fontos, hogy ezt a két réteget alaposan tömörítsük, a felső réteget töltsük egészen a keret pereméig!

Egész évben friss fűszer: petrezselyem ültetése cserépbe

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version