Még drágább az életed: ekkora áremelkedéssel indul 2024

Átlagosan legalább 7 százalékkal drágulhatnak tovább az élelmiszerek 2024-ben a GKI Gazdaságkutató Zrt. jelentése szerint, egyes termékek árai azonban még ennél is nagyobbat nőhetnek. Minek köszönhető az újabb áremelkedés, mivel számolhatunk 2024-ben az üzletekben? Milyen tényezők befolyásolják közvetve az élelmiszerek és italok árait? Hogy jön ide a 2024 januárjától induló kötelező visszaváltási rendszer? Válaszolunk.

Áremelkedés 2024: mi történik most az élelmiszer árakkal?

Ahogyan a GKI friss jelentéséből kiderül, átlagosan 7 százalékkal is drágulhatnak idén az egyes élelmiszerek. Persze vannak olyan termékek, ahol az áremelkedés sokkal jelentősebb, a legjobb példa erre a csokoládé. A KSH adatai szerint 2023. novemberben 547 forintba került egy mogyorós tejcsokoládé, ami 20 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi ára. Most még nagyobb áremeléssel számolnak a szakértők: ennek egyik oka az alapanyagok árának emelkedése, például a szélsőséges időjárás miatt. A kiszámíthatatlan időjárás következményeképpen sokkal kevesebb kakaó terem. 

Intődy Gábor, az Édességgyártók Szövetkezetének szervezeti titkára az RTL Híradóban ezzel kapcsolatban azt mondta:

Egy év alatt több mint a másfélszeresére drágult mind a kakaó, mind a cukor. Ebből az következik, hogy mind a kakaót, mind a cukrot tartalmazó édességek nagy része drágulni fog.”

Áremelkedés 2024: mely élelmiszereket érinti?

Alig indult el az év, máris érződik az üzletekben az áremelések első hulláma. A tej és a kenyér 10 százalékkal kerül többe, mint néhány héttel ezelőtt. A szeszes italok ára átlagosan 20 százalékkal emelkedett, ám ebben benne van a január elsejétől bevezetésre kerülő kötelező visszaváltási rendszer is. 

Az italos üvegek kötelező visszaváltási díja miatt magasabb árakkal találkozhatunk az üzletek polcain, ám ezt a díjat a visszaváltást követően visszakaphatjuk. Arról, hogy hogyan érint bennünket a kötelező visszaváltási rendszer, itt írtunk részletesen korábban.

Nemcsak az alapanyagok drágultak

A környezeti hatások és az alapanyagok árának növekedése mellett egy bolttulajdonos elmondása szerint több tényező is befolyásolja, hogy miért kellett drasztikusan árat emelnie. 2024-ben nemcsak az üzemanyag lett drágább, hanem a minimálbér összege is emelkedett, és mindezen költségeket szintén ki kell termelnie az üzleteknek. Az RTL Híradónak nyilatkozó üzlettulajdonos például 15 százalékos áremeléssel számol. 

Úgy tűnik a 2024-es év áremelkedést hoz az ingatlanpiacon és az autópályákon is.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogyan szerezhető szolgálati idő és magasabb nyugdíj? Csak egy megállapodás tudja mindkettőt

Kik vásárolhatnak szolgálati időt és milyen formában?

Megbízható használt autó, amiért tömegek rajonganak: már 1 millió alatt is kapni jót

Létezik még megbízható használt autó 1 millió alatt? Igen! A Toyota Yaris használt autóként igazi legenda: nem romlik el, keveset eszik, és fillérekből fenntartható.

Mirelit szenzációk: jégkrém és pizza dömping a Sparban és Aldiban!

Ezekkel a mirelit akciók ajánlatokkal most könnyebb úgy feltölteni a fagyasztót, hogy a családi kassza se bánja.

Ketyeg az óra: három fontos változásra figyelmeztet a NAV

Gépjárműadó, globális minimumadó és új vámszabály.

Sokáig újszerű marad a műfogsor, ha ezzel a módszerrel tisztítod minden nap

A műfogsor tisztítása nemcsak a kellemetlen lehelet megelőzése miatt fontos, hanem azért is,...
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat