Mennyi idő eladni egy lakást? Ennyit változott a piac egy év alatt

Kivárnak a vevők, egyre tovább tart eladni a lakásokat –  derül ki az egyik hazai ingatlanközvetítő cég országos felméréséből. Az értékesítési idő a panellakásoknál nőtt a leginkább, de a családi házak is lassabban kelnek el. Mennyi idő eladni egy lakást, házat manapság? Mutatjuk.

Az Otthon Centrum (OC) felmérése szerint minden lakástípusnál nőtt a forgási idő, vagyis a vásárlók lassabban döntenek, és az ingatlanok a korábbinál hosszabb időt töltenek a piacon. A legrövidebb idő alatt még mindig a panelek kelnek el.

Kapcsolódó cikkünk: 2022-ben egy pesti panellakás eladása átlagosan 6 hét volt

Mennyi idő eladni egy lakást 2023-ban?

A féléves adatok alapján a panellakások átlagosan 79 nap alatt kelnek el, ami három héttel haladja meg az egy évvel ezelőtti adatokat. A családi házak idei, 150 napos értékesítési ideje két héttel hosszabb a tavalyinál. A legjobban a téglalakások tartják magukat, értékesítési idejük két nappal 93 napra emelkedett.

A nagyvárosokban gyorsabban megy, mint a kistelepüléseken

A paneleknél az eladáshoz szükséges idő Budán 72 nap, a régió központokban 73, az agglomerációban és a kisebb településeken 90 nap volt.

A használt házak értékesítése az első fél évben Budán 114, külső Pesten és Pest vármegyében 140 napot igényelt, a vidéki városokra az országos átlag volt a jellemző, míg a kisebb településeken a 160 napot is meghaladta.

A téglalakások a vármegyei jogú városokban adták el a leggyorsabban, 84 nap alatt. Budán, illetve a belvárosban azonban már 90 nap, a hat régióközpontban és a külső pesti kerületekben pedig 94 nap volt az átlagos értékesítési idő. A fővárosi agglomerációban 100, a kisebb városokban pedig már 110 nap kellett az ingatlan eladásához.

Csak az önerőre 10 évig spórolnia egy fiatalnak

A lakásvásárláshoz, egy lakás önerőjéhez 2015-ben egy 40 év alatti munkavállalónak a statisztikák szerint 7,1 évet kellett gyűjtenie. Mostanra ez a szám 10 év.

Forrás: MTI, vg.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kell-e engedélyt kérnem, ha új kutat fúratnék? Tisztázzuk a félreértéseket, ezt mondja a törvény

Az új szabályozás meghatároz kockázatmentes és kockázatos területeket.

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.