5 tipp, amivel kicselezheted az inflációt

Decemberben 24,5%-kal nőttek az árak átlagosan, az éves infláció pedig 14,5% lett. Az élelmiszerek drágulnak az egyik legnagyobb mértékben (decemberben ez átlag 44,8% volt), így akkor is mélyebbre kell nyúlnunk a pénztárcánkban, ha csak az alapvető dolgokat vesszük. Az árakon nem tudunk változtatni, a szokásainkon viszont igen – mutatjuk, hogyan faraghatsz le a kiadásokból!

A spórolás a bevásárlólistánál kezdődik

A nulladik lépés pedig az, hogy előtte megnézed, mi van a kamrában, hűtőben, milyen egyéb cikkekből fogytál ki. Ha írsz bevásárlólistát, semmi fontos nem felejtődik el, és ha tartod magad hozzá, nem fogsz extra, egyébként teljesen nélkülözhető árut venni.

Az impulzusvásárlás a kiadások feltornászásának biztos módja: egy-két dolog még nem borítja meg a családi kasszát, viszont sok kicsi sokra megy. Ilyen árak mellett havonta több ezer forint mehet el észrevétlenül sós/cukros mindenfélékre – ha visszavennél a költéseidből, maradj a listánál! Tudod, hogy nem állod meg? Határozd meg pontosan, mennyit fordíthatsz ezekre a plusz tételekre, és igyekezz kereten belül költeni!

Az akciósat venni és pontot gyűjteni nem szégyen!

Az üzletek akciós kínálatát átnézni megéri, ehhez különösebb magyarázat nem kell. Olyan árukat érdemes keresni, amelyeket egyébként is veszel, és biztosan fel is használsz. Az akciókhoz vegyük hozzá még a kuponokat, kártyákat, pontgyűjtéseket: ezek teljesen ingyen vannak, de pénzt spórolhatsz velük. Regisztrálj, igényeld, töltsd le az applikációt, és figyeld az ajánlatokat!

Nemrégiben írtunk arról, hogy a Lidl szuperolcsón kínál gyümölcs-zöldség pakkot, amelyekbe szépséghibás termékek kerülnek. Egyelőre még nincs minden üzletükben, viszont értékcsökkentett, „matricázott” termékeket mindenhol találunk – és nyilván nem csak a Lidlben. Keresd ezeket, amikor vásárolsz, de tényleg csak olyat vigyél haza, ami el is fog fogyni.

Ne csak az árat nézd, a kiszerelést is!

A kisebb kiszerelésű termék kevesebbe kerül, mint a nagyobb, de tényleg jobban jársz vele? Többnyire nem, mert előbbinek magasabb az egységára. Ugyanez fordítva is igaz lehet: két kisebb méretű termék olcsóbb lehet, mint a nagyobb méretű.

A boltoknak megvannak a trükkjeik arra, hogy tompítsák a drágulást. Egy közülük a zsugorfláció: a termék árát nem emelik, hanem a kiszerelést változtatják meg. Így lesz fél liter helyett 4 deci, 100 gramm helyett 80, és még sorolhatnánk.

Az előrecsomagolt termékek egyébként is drágábbak. Pl. a vákuumcsomagolt virsli helyett érdemes megnézni, hogy a pultban kaphatóval jobban járunk-e (és igen, általában jobban). Felejtsd el ezeket is, ha spórolni szeretnél, de lényeg: ne hagyd, hogy az akciós táblák megvezessenek, számolj utána, mennyi az annyi!

Márka vagy saját márka?

Kávéból pl. az olcsóbb a drága, mert többet fogyasztasz belőle, de ha a papírtörlőről van szó, felesleges pénzköltés az ismertebb márkájút venni. A Maradok a Pénzemnél rengeteg terméket tesztelt már, itt utánanézhetsz, mi éri meg az árát.

Főzz és fagyassz!

Az ételrendelés is belépett a luxuskategóriába, így ha kevesebből tervezed megoldani a kosztolást, nincs mese, főznöd kell. Ugyannyi pénzből sokkal több ételt készíthetsz, ráadásul a maradékot lefagyasztva elteheted későbbre – ezzel pedig nemcsak pénzt, hanem időt is spórolhatsz.

A fagyasztás másik előnye, hogy a leakciózott termékekből többet vásárolhatsz. Egy év alatt a baromfihús több mint 50%-kal drágult, de ennél is durvább a kenyér ára, ami mintegy 80%-kal nőtt. Itt az ideje, hogy bemutass az inflációnak – a fagyasztóddal!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...