Ez a titka a dúsan virágzó muskátlinak

Bár még korai volna kitenni a muskátlikat az erkélyre vagy a kertbe, jó ha tudjuk, hogy a gondozását már most érdemes elkezdeni, ha dúsan virágzó mukátlikat szeretnénk egész nyáron. Nem kell megijedni, ha a még éppen telelő muskátlikon úgy látjuk, hogy nincsenek a helyzet magaslatán és egyelőre el sem tudjuk képzelni, hogy miként lesz ebből egész nyáron színesen virágzó növény. A muskátli gondozása gyerekjáték, egyetlen titka van csupán, mutatjuk.
Muskátli gondozása: március eleje az ébresztgetés ideje
Március eleje már tökéletes időszak arra, hogy gyakrabban kezdjük öntözni a muskátlikat. A téli időszakban elég volt havi egy alkalommal, de most, hogy a növények ébresztgetése a cél, át lehet térni a gyakoribb öntözésre. Az öntözővízhez elkezdhetünk tápoldat is keverni, meghálálja a növény.
Hogyan kell jól öntözni a muskátlit?
Nyári hőségben akár naponta, de mindig figyeljünk arra, hogy a muskátli azt szereti a legjobban, ha alkonyatkor vagy este öntözzük, mert akkor éjjel va ideje felszívni a vizet, amivel kihúzza a napközbeni kánikulát. Reggeli öntözésnél erre már nincs ideje. A mostani kora tavaszi időszakban viszont még lehetünk óvatosak az öntözéssel, hiszen nincs kánikula. Az a biztos, ha akkor kap vizet a muskátli, ha már teljesen száraz a földje.
Ilyenkor van a legjobb időszak a metszésre is
“Tanult virágkertészek nem győzik hangoztatni: a muskátli dús virágzásának titka az alapos visszavágás.” – írja a zaol.hu. Tehát most kell visszavágni a muskátlikat ahhoz, hogy késő tavasszal virágba boruljanak és ez kitartson őszig.
Enélkül a muskátlik nyurgává válnak, nem fejlődnek dús virágzású növénnyé, hanem felfelé növekvő, vékony virágaink lesznek. Jó tudni, hogy a metszés ugyan késlelteti a virgázsát, viszont így biztosan nagy és masszív bokraink lesznek, amelyek folyamatosan virágot hoznak majd.
Muskátli gondozása: hogyan kell jól metszeni
Elsőként az elszáradt részeket vágjuk le a növényről, mert azok akadályozzák az egészséges növekedést. Ugyanígy a növények gyökerét is érdemes megnézni és az elpusztult részeket kivágni. A növény felső részének metszésekor Üüyeljünk arra, hogy mindig keressük meg a “csomópontokat”, tehát az ízesülések felett vágjunk. Ha hosszabban hagyjuk a szárat, akkor elpusztul és megfertőződik.
Kell-e évente átültetni a muskátlit?
Balkonládákban nem szükséges évente átültetni a muskátlikat, ezt elegendő csupán 2-3 évente elvégezni. Ahhoz azonban, hogy egészséges maradjon a növény, figyeljük arra, hogy minden évben cseréljük ki a földjét friss virágföldre. Elég a föld felső 3-5 centijét átfrissíteni, ami történhet általános virágfölddel is, de kapható külön muskátli föld is.
Mikor lehet kitenni a muskátlikat a szabadba?
Amikor már biztosan nincs fagy éjjelente, akkor nyugodt szívvel kiköltöztethetjük a muskátlikat az ablakba, az erkélyre vagy a kertbe. Addig is nagyon figyeljünk, hogy ebben az átmeneti, ébredezős időszakban legyenek világos helyen, de ne érje a növényeket tűző nap.
Ebben az előző cikkünkben részletesen leírjuk, hogy mikor érdemes kitenni a muskátlit és a leandert.