Biohulladék 2024: 6 dolog, amit tudnod kell a konyhai hulladékok szelektív gyűjtéséről

Januártól indul a konyhai hulladékok szelektív gyűjtése. Hogyan lehet csatlakozni a gyűjtéshez? Hová kell dobni a biohulladékot, lesz hozzá külön kuka? Egyáltalán mi számít konyhai hulladéknak és mi az, amit nem szabad beledobni? Utánajártunk a legfontosabb kérdéseknek a biohulladék 2024 elejétől induló újrahasznosítási rendszerével kapcsolatban.
Miért fontos külön gyűjteni a biohulladékot?
A konyhai hulladékok szelektív módon történő gyűjtése uniós kötelezettség, csakúgy, mint a szintén januártól induló kötelező üvegvisszaváltási rendszer. A gyűjtést több ütemben kezdi bevezetni a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.
Magyarországon évente több, mint 300 ezer tonna gyorsan lebomló, természetes hulladék kerül a háztartási hulladék közé. És ez miért probléma? A természetes hulladék elég nagy része végzi WC-ben vagy lefolyóban, ami feleslegesen terheli a szennyvízhálózatot. A maradék – ami a vegyes hulladékba kerül – növeli a hulladéklerakók üvegházhatású gáz kibocsátását, nem tesz jót a talaj minőségének. Ráadásul plusz energiát lehet kinyerni a megfelelően hasznosított természetes hulladékból. A most induló új rendszerrel az összegyűjtött biohulladékból biogázt állítanak elő, illetve a termőföldek termőképességének javítására használják.
Hol vezetik be a konyhai hulladékok szelektív gyűjtését?
Egyelőre olyan helyeken vezetik be a biohulladék szelektív gyűjtésére vonatkozó új rendszert, ahol egyébként nem lehet más módon megoldani a természetes hulladék gyűjtését – tehát nem lehet komposztálót kialakítani vagy odaadni a haszonállatoknak. Így kezdetben 460 ezer embert érint a gyűjtés, kizárólag társasházi övezetekben: Budapesten a XI. és XXI. kerületben, illetve Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, és Békés egyes részein.
Hogyan zajlik a részvétel?
A gyűjtésben résztvevő háztartások mindegyike kap egy öt literes gyűjtőedényt, amelybe saját otthonunkban lehet gyűjteni a biohulladékot. Jelenleg a regisztráció és az edények kiosztása zajlik, a tervek szerint legkésőbb márciusra már minden érintett településről elszállítják a biohulladékot.
A részvétel ingyenes, a társasházakat és az együttműködő háztartásokat semmilyen költség nem terheli.
Biohulladék 2024 – gyakorlati tudnivalók
- Minden háztartás egy 5 literes gyűjtőedényt kap, amelyet a társasház közös 120 literes barna kukájába kell üríteni.
- A barna kuka ott lesz, ahol a többi szelektív szemétgyűjtő kuka.
- A biohulladék gyűjtése egyelőre nem kötelező.
- A kukák nem lesznek büdösek és nem vonzzák majd különösen a rágcsálókat. A nagy barna kukákon ugyanis lesz egy gumigyűrűs zárószigetelés, ami azért felel, hogy ne jöjjön ki szag a kukából, a rágcsálók pedig ne juthassanak be a kukába.
- A kukákat legalább hetente ürítik majd, nyári időszakban ki is mossák majd azokat.
Pontosan mit dobhatunk a barna kukába?
- gyümölcs
- zöldség
- kávézacc
- teafű
- fűszer
- tojáshéj
- főtt ételmaradék
- lejárt élelmiszer: joghurt, konzerv, felvágott, stb.
Mit ne dobjunk a barna kukába?
- fém
- konzervdoboz
- csomagolóanyag
- csont
- zsír
- sütőolaj
- zöldhulladék: faág, levél, gally