Még tart a farsangi szezon, mi más készítsünk, mint fánkot? De abból is a szalagos az igazi. Ha már egyszer nekiállunk a fánk sütésnek, érdemes megadni a módját és tökéletes, pillekönnyű tésztát készíteni. Ha igazán jót szeretnénk, ne is adjuk alább, mutatjuk a legjobb receptet: farsangi fánk Borbás Marcsi módra.
Miért ennyire népszerű a fánk? Borbás Marcsi frappáns válasza szerint, azért, mert csoda finom! Magyarországon csak a 19. században terjedt el a fánk és a hagyomány szerint vízkereszttől hamvazószerdáig készítjük. Persze ma már bárhol és bármikor vehetünk fánkot, de nincs istenibb a barack lekvárral és porcukorral tálalt otthon sütött fánknál.
Pillekönnyű farsangi fánk? Borbás Marcsi trükkjei, hogy tényleg jól sikerüljön
A farsangi fánk sütés esetében a recept az egy dolog, de van néhány apró szokás, amelyek betartásával biztosan isteni finom lesz a fánk és nem tudjuk elhibázni.
Mire érdemes figyelni?
- A fánk tésztája, akkor az igazi, ha több benne a levegő, mint a liszt, ettől válik pehelykönnyűvé
- Mindig külön fakanalat használjunk az édességek készítéséhez. Ha az egyébként pörkölt főzéshez használt fakanállal keverjük a fánk hozzávalóit, könnyen átveszi a tészta a nem odavaló aromákat és nem lesz jó íze.
- A fánk tésztája nagyon érzékeny, főleg a hidegre. Meleg konyhában dolgozzunk.
- Szintén az érzékenység miatt szoba hőmérsékletű hozzávalókkal dolgozzunk, ami mindenre érvényes, például a liszt sem lehet hideg.
- Amíg kel a tészta minden ajtó és ablak maradjon csukva, a huzat nem tesz jót az érzékeny tésztának.
Jöhet a farsangi fánk Borbás Marcsi módra
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 3 dl tej
- 2 ek cukor
- 3 dkg élesztő
- 5 tojássárgája
- 6 dkg olvasztott vaj
- 1 citrom reszelt héja
- 0,5 dl rum
- 1 csipet só
A sütéshez:
- 1 liter olaj
A tálaláshoz:
- porcukor
- baracklekvár vagy más ízlés szerint
Elkészítés lépésről lépésre
- Fánk esetében a folyékony alapanyagokkal kezdünk. Felmelegítjük a cukros tejet és belemorzsoljuk az élesztőt. Félretesszük, hadd fusson fel.
- Megolvasztjuk a vajat.
- Egy nagy tálban összekeverjük a felfutott élesztőt, a vajat, az 5 tojássárgáját, a 3-5 cl rumot és a citrom reszelt héját, illetve adunk hozzá egy csipet sót.
- Jól elkeverjük és apránként adjuk hozzá a lisztet.
A tészta akkor jó, ha annyira lágy, hogy éppen tudjuk formázni. A dagasztás során jobban össze fog állni, úgyhogy az első ijedtségnél még nem érdemes hozzá plusz lisztet adni, mert előfordulhat, hogy túl kemény lesz a tészta. Kezdjük el dagasztani és, ha még mindig túl folyós, akkor adjunk hozzá egy kevés lisztet.
- A tésztát, addig dagasztjuk, amíg meg nem unjuk, vagyis összeállt és se nem folyós se nem kemény.
- Lefedjük és jó melegben duplájára kelesztjük a tésztát, ez kb. 45 perc.
- A tésztán nagy levegő buborékokat fogunk látni, innen tudjuk, sikerült, megérte minden szabályt betartani.
- A megkelt tésztát belisztezett deszkán kinyújtjuk másfél centi vékonyra és köröket szaggatunk belőle.
- A kiszaggatott köröket letakarjuk és kb. 10 percig újra kelesztjük.
Mire figyeljünk a sütésnél?
A szépen megkelt, pillekönnyű tésztájú fánkokat kellő körültekintéssel tökéletesre süthetjük, mielőtt rákerül a porcukor és a baracklekvár.
Ehhez nagyon fontos, hogy az olaj forró legyen, de ne tűzforró! Ami 180 fokot jelent, ha ennél melegebb az olaj, akkor a tészta nem kel meg, ha hidegebb, akkor a fánk megszívja magát olajjal a sütés során.
A fánkok közepébe ujjunkkal egy mélyedést készítünk, majd betesszük az olajba a mélyedéssel lefelé. Először lefedjük a lábast, majd egy perc után levesszük a fedőt, és még egy percig sülni hagyjuk a fánkokat, majd megfordítjuk, és még körülbelül két percig sütjük.
Szórjuk meg porcukorral és lekvárral kínáljuk.