A farsangi időszak kötelező eleme a szalagos fánk. Nagy különbség van a régi, hagyományos és az új receptek között, és bár mindegyik fánk, nem mindegyik olyan, mint az emlékeinkben. Mindenki fel tudja idézni a nagymamája által készített ételek csodás ízvilágát, amihez foghatót nehéz találni. Miben rejlik nagyszüleink süteményeinek sikere? Szerencsére vannak, akik megőrizték a régi recepteket és mindenki számára elérhetővé tették, pontos mennyiségekkel és egyszerű utasításokkal. Mutatunk egy kipróbált receptet.
Habár azt gondolhatjuk, a fánk készítés időigényes, bonyolult feladat, ne hátráljunk meg tőle. Az alábbi tuti recepttel biztosan sikerélményünk lesz!
A szalagos fánk
Kelt tésztáról beszélünk, amelynek a formázásában és a liszt minőségében rejlik a titka. Tehát ha tehetjük, inkább ne a szupermarketes finomliszttel készítsük el a tésztát. Keressünk egy kicsit jobb minőségűt.
Szalagos fánk hozzávalói (30 db):
- 500 g liszt
- 200 ml tej
- 60 g vaj
- 5 tojássárgája
- 50 g porcukor
- 40 g élesztő (friss)
- egy csipet só
- 1 liter olaj (a sütéshez)
Langyosítsuk fel a tejet, keverjük hozzá a cukrot és morzsoljuk bele az élesztőt. 10-15 perc elteltével fog valószínűleg felfutni.
Amíg az élesztőt állni hagyjuk, szitáljuk át a lisztet, ettől még lágyabb lesz a fánk. Adjuk hozzá az olvasztott vajat és a már felfuttatott élesztőt, a tojássárgáját, végül pedig a sót. Ezután jól dagasszuk meg, akár robotgéppel, akár kézzel. Onnan fogjuk tudni, hogy elkészült, hogy elválik az edény falától és hólyagos.
Kelesszük lefedve, körülbelül 40-50 percen keresztül, 24-25 fokon.
Amikor duplájára nőtt, nyújtsuk ki lisztezett felületen 1 cm vastagra, majd szaggassunk belőle tetszőleges méretű köröket. Rakjuk lisztezett tálcára és kelesszük még 15 percen át.
Az olajat forrósítsuk fel és helyezzük bele a tésztát. Mindkét oldalát át kell sütnünk. A láng ne legyen túl nagy alatta, nehogy nyers maradjon a belseje, illetve ne pakoljuk tele a lábost, hogy sütés közben szépen megnőhessenek a fánkok. A sütés módja sem mindegy: süssük 3 percen át fedő alatt az egyik, majd a másik oldalon.
Ha átsültek a fánkok, helyezzük őket papírtörlőre, hogy lecsöpöghessenek.
Ezután már csak rajtunk múlik, hogy frissen megszórjuk-e porcukorral, vagy úgy hagyjuk ahogy van. A baracklekvárt se felejtsük el mellőle!