Chiliszósz, hamburgerszósz és ketchup házilag: olcsóbb és jobb a boltinál

Rengeteg előnnyel jár, ha otthon készítünk szószokat, legyen az ketchup házilag vagy burgerszósz, netán csili vagy majonéz – a legfontosabb, hogy pontosan tudjuk, mi kerül bele. A bolti szószok gyakran indokolatlan mennyiségű cukrot, tartósító- és édesítőszereket, pálmaolajat, sót és színezéket tartalmazhatnak, arról nem beszélve, hogy nem is biztos, hogy az ízük a mi ízlésünkkel találkozik.
E sorok írója először a majonézt kezdte otthon gyártani. Ez ugye elég egyszerű történet, tojás és olaj kell hozzá, meg egy elég nagy fordulaton pörgő robotgép vagy botmixer. Sőt, a majonéz villával is kikeverhető, ebben az esetben az olajat nagyon lassan kell hozzáadni a tojáshoz, és sokáig kell dolgozni rajta.
Aztán, ha az embernek van már saját majonéze, miért ne lenne saját ketchup házilag? A kecsöp nem más, mint fűszerezett és higított paradicsompüré. Az alapja tehát valamilyen jó minőségű passata vagy sűrítmény legyen. Ehhez ecet kell, só és cukor (mézzel vagy nyírfacukorral is jó lesz), ha pedig túl sűrű, mehet bele kis víz vagy almalé. Aki pikánsabbat akar, őrölt csilivel, Cayenne-i borssal, tormával, Worchestershire szósszal vagy akár Srirachával megbolondíthatja. Érdemes több módon kipróbálni, kísérletezni az arányokkal.
Szereted a házilag készült dolgokat? Böngéssz a témában tartalmaink közt!
Ha meg már ez a kettő előállt (majonéz és ketchup házilag), akkor a hamburgerszószt is könnyű elkészíteni. E kettőt kell összekeverni, hozzáadni kevés szójaszószt, csiliport, mustárt, Worchestershire-t és én nagyon ajánlok még egy kis juharszirupot is belecsurgatni, ízlés szerint. Szoktunk még beletenni nagyon apróra vágott csemegeuborkát, aki pedig savanyítaná, citromlével vagy ecettel megteheti. Ha hígabbat szeretnénk, olívaolajat érdemes hozzáadni. Nagyon finom akár hamburgerbe, akár sült hús vagy hasábburgonya mellé.
A chiliszósz ezer féle lehet, én tésztához szoktam készíteni. Elég csípős lesz, aki az erőset nem szereti, inkább ne ezt készítse. Két gerezd fokhagymát késlappal összenyomok és apróra vágok, majd olívaolajon megpárolom, vigyázva, hogy ne barnuljon meg. Ezután paradicsompürével felöntöm, majd Erős Pistát, szójaszószt és Gochujangot teszek bele, végül kevés ecetet, sót és cukrot adok hozzá. Ebbe dobom a frissen kifőtt tésztát némi tésztavízzel és magas hőmérsékleten összerottyantom. Persze lehet tészta nélkül készíteni, így adhatjuk akár mártogatósnak, de használhatjuk pácként is.