Mit tehetünk a darazsak ellen? 7 környezetbarát megoldás
Hamarabb jött a jó idő és sok helyen feltűntek már a darazsak. Bár hasznuk is van ezeknek az állatoknak, jó, ha felkészülünk. Mit tehetünk a darazsak ellen? Fő a megelőzés, ezért ebben a cikkben több olyan tippet is adunk amivel távol lehet őket tartani.
Hogyan előzhetjük meg a darázsjárást?
A legfontosabb, hogy ne legyen kint semmi olyasmi, ami vonzhatja őket, pl. ételmaradék, konyhai hulladék. A kukák is legyenek letakarva, hogy ne legyen szaguk, és az állataink eledelére is ügyeljünk. Kirándulás előtt felejtsük el a parfümözést, ne fújjunk magunkra édes illatokat, mert az vonzza őket. Menjünk végig a lakásban, tetőtéren és tömjünk be minden lyukat, nehogy befészkeljék magukat.
Mit tehetünk a darazsak ellen?
Szerencsére több olyan megoldás is van, amit házilag is könnyű alkalmazni, nem feltétlenül kell szakértő.
- Például tavasz elején kitehetünk a keretbe egy hamis darázsfészket, ezzel a darazsak területvédő reflexére hatunk. Nem fognak fészket rakni a közelben.
- Ha kint vagyunk a kertben és néha jön egy kellemetlen látogató, tegyünk ki egy tányérra citromleves szegfűszeget, vagy erős mentás illóolajat. Ezeket az illatok nagyon nem bírják.
- Hatékony lehet a teafaolaj is darazsak ellen, hiszen erőteljes illata van. Készíthetünk permetezőszert belőle egy kis vízzel bekeverve. Fújjuk körbe a teraszt és a nyílászárókat. A másik hatékony alapanyag az ecet a darazsak ellen. Keverjük össze vízzel és használjuk ezt permetezőnek.
- Ugyancsak megelőzés szempontjából alkalmas a Wd 40 darazsak ellen. Vigyük fel az ereszek alá, hogy ne tudjanak ott fészket rakni.
Hogyan készül?
Darázs ellen permetszer házilag: Vegyünk szegfűszeg, citromfű, muskátli vagy borsmenta illóolajakat. Fogjunk egy édeskés illatú szappant, készítsünk szappanos vizet és helyezzük fújófejes flakonba. Csepegtessünk hozzá az illóolajakból és kész is a permetező.
Darázscsapda: Műanyag palackból körülbelül 15 perc alatt készíthetünk csapdát. Ebbe kerül majd sör, ecet és cukor. A sör illetve a cukor erjedése miatt szén-dioxid képződik, ami miatt a darazsak megfulladnak. Az ecetre azért van szükség, hogy távol tartsa a házi méheket. Itt találsz egy videót, ami bemutatja hogyan kell elkészíteni a csapdát.
Óvatosan a lódarázzsal!
A lódarázs elleni védekezés szakembert igényel. Gyakran nehezen megközelíthető a fészkük és a sima vegyszerek nem hatékonyak ellenük. Ok nélkül sose támadnak, de a fészket védelmezik, ilyenkor pedig veszélyesek.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: