Kiderült, hány évesen költöznek el szüleiktől a magyar fiatalok

Amilyen mértékben drágulnak az albérlet- és az ingatlanárak nem csoda, a fiatalok egyre később engedhetik csak meg maguknak az önálló életet. Rengetegen idősebb korukra sem lesznek képesek annyi pénzt spórolni, hogy saját ingatlant vegyenek, ezért kénytelenek a jövőjüket is albérletben tervezni.
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban a fiatalok átlagosan 26,4 éves korukban költöznek el a szüleiktől – írja a Noizz.
Magyarországon a fiatalok átlag 27,1 éves korukban költöznek el a szüleiktől.
Ezzel nem nálunk a legmagasabb az átlag az EU-ban. Körülbelül a középmezőnyben vagyunk.
A listát a finnek vezetik. Náluk 21,3 éves korukban már kirepülnek a gyerekek. A sereghajtó pedig Horvátország, ahol 33,4 évesen költöznek csak ki a fiatalok. De nemcsak a horvátok, a statisztika szerint az olaszok, görögök és spanyolok is jellemzően 30 éves koruk után hagyják el a szülői fészket.
Az Eurostat eredményei emellett arra is rámutatnak, hogy Európa-szerte a nők jellemzően előbb vágnak bele az önálló életbe, mint a férfiak. Ez számokban azt jelenti, hogy
a nők átlagosan 25,4, a férfiak 27,3 évesen költöznek el otthonról.
Mindez nem csoda annak fényében, hogy csak az önerőre 10 évig spórolnia egy fiatalnak. Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, iszonyatosan elszálltak a lakásárak. Egy fiatalnak már tíz évig kell spórolnia csak ahhoz, hogy összerakja a lakáshitelhez szükséges önerőt. Fiatalok tömegének álom csak az, hogy valaha saját lakása legyen.
Az ingatlanok ára az Európai Unióban Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt években. A 2015-ös ár 256 százalékára emelkedett egy átlagos ingatlan ára. A legtöbb nyugat-európai országban a 2015-ös árnak csak a 100-150 százalékán forognak a lakóingatlanok.
Ez a drágulás egy átlag magyar embernek kigazdálkodhatatlan, a keresetek nem követik le ezt. Magyarországon annak, aki az első lakását akarja megvásárolni, háromszor akkora önerőt kell most letennie az asztalra egy lakáshitelnél, mint 2014-ben.