Hogyan szaporítható a leander? 3 biztos megoldás

A leander mediterrán dísznövény. Igen népszerű, amit legalább annyira köszönhet szépségének, mint egyszerű gondozásának. Szaporítása sem bonyolult feladat, mutatunk 3 tuti módszert.

Hogyan kell a leandert gondozni?

Nevezik még babérrózsának is, de inkább leanderként ismerik. Bár mediterrán dísznövény, sok más éghajlaton is elterjedt, mivel tartása nem kíván túl sok gyakorlatot. Törődést azért igényel. Lássuk, mire kell figyelnünk!

Fényigény

A leander fénykedvelő növény, szereti a hőséget. Lakásban, szabadban is nevelhető, de a telet nem bírja ki odakint. Csak akkor vigyük ki, ha már 10 °C körüli a hőmérséklet és nincs fagy. Fokozatosan szoktassuk hozzá a napsütéshez, előbb félárnyékos helyre tegyük. Kb. 1 hónap múlva átrakhatjuk a végleges helyére: olyat válasszunk, ahol reggeltől estig éri a napfény és nem árnyékolja semmi. Ha erre nincs lehetőségünk, keressük meg a kert (lakás) legnaposabb pontját.

Vízigény

Elég vízigényes növény, de tavasszal és ősszel elég mérsékelten öntözni (inkább a reggeli órákban ajánlott). Nyáron napi kétszer vagy többször is szükség lehet rá. A legjobb, ha estefelé locsoljuk és hagyjuk, hogy reggelig felszívja a vizet. Ha másnap száraznak érezzük a földjét, akkor öntözzük meg ismét, jó bőven. Érdemes a cserépalátétet is felölteni, hogy estig kibírja. Arra ügyeljünk, hogy napközben felforrósodhat a födje, ezért inkább langyos vizet adjunk neki, mint hideget, mert attól besárgulhatnak, hullani kezdhetnek a levelek. Télen épp csak annyira locsoljuk, hogy ne száradjon ki.

Hogyan teleltessük?

Bizonyos fajai jól tűrik a hideget, de jobb, ha a leander télire védett helyre kerül. Érdemes már ősszel behordani, amikor tartósan 2-6 °C között alakul a hőmérséklet. Olyan helyre tegyük, ahol legalább 5°C van. Ha ennél csak melegebb, 10-15°C szobában tudjuk tartani, akkor nagyon kevés vizet adjunk neki. (Különben megnyúlik és csúnya lesz.)

A leander metszése

Ajánlott minden tavasszal visszavágni a hajtásait, így az újak bőségesen virágozhatnak. Metszéskor minden 2. oldalhajtás kétharmadát vágjuk le, a többinek csak az egyharmadát. Ha teleltetés után néhány nappal nem jelennek meg a rügyduzzanatok az ágakon, akkor a hajtásokat tőből ki kell vágni. Vannak, akik az őszi metszésre esküsznek, érvek itt.

Tápanyagigény

Hetente egyszer érdemes tápoldatozni. Használhatunk kifejezetten leanderek számára készült anyagot, de ha másmilyen, virágzó növényekhez való készítményünk van, az sem probléma. Tavasszal, a növény átültetése után 1-2 hónappal kezdhetjük a tápoldatazást, amit egészen őszig folytathatunk. Álljunk le ezzel 1 hónappal azelőtt, hogy a leander megkezdi a téli pihenését.

Egyéb tudnivalók

Figyeljünk a cserép méretére, a virágzáshoz kell a tápanyag. Kezdetben évente kell átültetni, azonban a közepes, nagyobb növényt elegendő kétévente. Ha már akkora, hogy ezt nem tudjuk elvégezni, akkor a föld felső rétegét cseréljük újra, hogy friss tápanyaghoz jusson. Minden átültetésnél válasszunk a korábbinál nagyobb cserepet, így lesz elég helye a gyökereknek a növekedéshez.

Hogyan szaporítható a leander?

Három biztos megoldást ígértünk: leandert szaporíthatunk magról és hajtásról, utóbbit kétféleképpen is végezhetjük.

Hogyan szaporítható a leander magról?

Sok izgalmat rejt, mert nem feltétlenül kapunk az eredeti növénnyel megegyező színű virágokat. A legelszántabb kertészek csinálják így, mivel a magról való szaporítás hosszadalmas és bizonytalan kimenetelű. Ha azonban az alábbi tanácsokat megfogadjuk, az eredmény nem marad el.

A magról kelt leandernek jó pár év kell a virágzáshoz. Ősszel még éretlenek a magok, ezek nem alkalmasok szaporításhoz. A leander teleltetése során a magtok színe barnára vált, a megbarnult tokokból február-március környékén lehet kiszedni a beért magokat. Ezekkel már belevághatunk a szaporításba.

A magokat laza szerkezetű talajba vessük, és flakonnal vagy nylon zacskóval takarjuk le őket, így biztosítva a nedves, párás környezetet. Meleg, világos helyre tegyük. Kb. 4 hét alatt kelnek ki.

A pár centisre megnőtt kis magoncokat egyesével, vigyázva ültessük át kisméretű cserépbe. Tartsuk továbbra is világos helyen, ügyeljünk a rendszeres öntözésre. Ha már elérték a 10 cm-t, ültessük át őket nagyobb cserépbe. A 15-20 cm-es magasság elérésekor érdemes kicsípni a leanderek közepét, így sarkallhatjuk őket bokrosodásra.

Ahogy nőnek a növények, úgy ültessük mindig nagyobb és nagyobb cserepekbe. Nyáron tartsuk a szabadban, télen vigyük be a növénykéket. Kb. a 4. évben számíthatunk a virágok megjelenésére. Számoljunk azzal, hogy nem minden leander hoz szaporításra alkalmas magot: a rózsásak szinte soha, a szimpla szirmúak szinte mindig, a duplák csak ritkán.

Kipróbálhatjuk azt is, hogy a magokat ültetés előtt vízben hajtatjuk. Használhatunk tálkát, befőttes üveget, valamilyen magasabb falú edényt. Tegyünk bele vizet, aztán jöhetnek a magok. Fajától függően 1-4 hét alatt indul meg a gyökeresedés, de azt is meg kell várnunk, hogy legalább 2 levélke fejlődjön. Ha ez megvan, akkor lehet őket ültetni.

Hogyan szaporítható a leander? Gyökereztetés dugványozással

A dugványozás az, amikor a növényi részeket közvetlenül a földbe dugjuk és várjuk, hogy megeredjenek a növények. Mit kell tennünk? Az egészséges növényről vágjunk le erős, 12-20 cm hosszú hajtásdarabokat, az alsó szárcsomó alatt pedig hagyjunk még 0,5-1 cm szárat. A bimbókat, az alsó leveleket szedjük le. Olyan hajtást válasszunk, amelyen már elkezdődött a fásodási folyamat.

Várjunk pár órát, amíg a levágott szár megszikkad. Jó minőségű táptalajba, 3-4 cm mélyre ültessük be. Félfás dugványoknál a növényrész fele kerüljön a föld alá. A növények körül nyomkodjuk le a földet, alaposan öntözzük meg és takarjuk be, hogy biztosítsuk a páratartalmat.

A meggyökeresedésig árnyékos helyen rendszeresen öntözzük. A 18-22°C-os  hőmérséklet az ideális, tartsuk világos, a de tűző naptól mentes helyen. Amíg nincsenek gyökerek, csak a levegőből tud nedvességet felvenni a növény, ezért párásítani kell.

Kiszáradás ellen legjobban úgy védhetjük a növényt, ha átlátszó fóliát húzunk rájuk vagy befőttes üveggel takarjuk, így biztosítva a páratartalmat. Figyeljünk rá, hogy mindig nedves legyen a föld. A gyökérképződéshez 2-4 hétre van szükség, ezt az új hajtások és levelek megjelenése jelzi. Ilyenkor már levehetjük takarást. Mérsékelten öntözve, a nagy növényekhez hasonlóan neveljük.

Hogyan szaporítható a leander? Gyökereztetés vízben

A 10-15 centis, félfás hajtásvégekről szedjük le a leveleket és virágokat. Némi szikkadás után állítsuk vízzel telt üvegbe a növényeket úgy, hogy 3-5 cm a víz felszíne alatt legyen. Érdemes sötét üveget használni, mert az összegyűjti a napsugarakat és melegebben tartja a vizet.

Ha a hajtás vége barnul, akkor cseréljük ki vizet, vágjuk le a barna részt. A vízbe tett hajtásokon általában 10-20 nap alatt jelennek meg a gyökér kezdemények. Csak akkor ültessük földbe, ha már megerősödtek a gyökerek. Onnantól a kis leandert ugyanúgy kell gondozni, ahogy a nagyokat. Arra azért figyeljünk, hogy kicsik sérülékenyebbek és nagyon érzékenyek a fagyokra.

Csodaszép, de mérgező!

Bizony, a mediterrán szépség minden része mérgező, ezért nem árt vele óvatosan bánni. Metszésekor, átültetésekor, gondozásakor viseljünk kesztyűt! Nagyobb mennyiség lenyelése esetén hányingert, hányást, fokozott nyálfolyást, hasi fájdalmat, véres hasmenést, szabálytalan szívritmust, illetve súlyos esetben akár halált is okozhat. A leander nedvével való hosszan tartó érintkezés bőrirritációt, szemgyulladást válthat ki.

Tegyük hozzá, mérgezési esetek szerencsére ritkán fordulnak elő, hiszen a növény keserűségét sem ember, sem állat nem állhatja. Azért figyeljünk oda, ha kisgyerek, kisállat van a közelben!

Forrás: növénytár.hu, balkonada.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...