Hogyan lehet kutyát örökbe fogadni? Ezzel a költséggel sokan nem számolnak

A kutya örökbefogadása egy hivatalos folyamat, amely során a menhelyek döntik el, hogy alkalmasnak találják-e az örökbefogadót a kutya gondozására. A folyamat elindításához először egy örökbefogadási kérdőívet kell kitölteni vagy részletes bemutatkozó levelet írni a menhely számára. Nem csak az állat, de az örökbefogadó számára is az a legjobb hosszú távon, ha egy biztos és szerető otthonra talál a befogadásra váró kutya. Ehhez elmondjuk, hogy hogyan lehet egy kutyát örökbe fogadni, mi a pontos menete és milyen költségekkel számoljunk.
Hogyan lehet kutyát örökbe fogadni? Az örökbefogadás menete
A legtöbb menhelyen kikötés, hogy az örökbefogadást megelőzően személyesen is találkozzunk a választott kutyával. Természetesen máshogy nem is nagyon működik, hiszen ki kell tapasztalni, hogy egyáltalán elfogad-e bennünket a kutya. Vannak olyan állatotthonok, ahol egy-két hetes próbaidőre haza lehet vinni a választott állatot, hogy kiderüljön mennyire működik az együttélés. Van, ahol elvihetjük az állatot és utólag ellenőrzi a menhely, hogy minden rendben van-e, sikerült-e a beilleszkedés.
Több helyen azért kérnek részletes írásos bemutatkozást, hogy előzetesen felmérjék az örökbefogadási szándék komolyságát. Csak ezt követően adnak időpontot az állatotthonban történő látogatásra.
Amennyiben a menhely úgy ítéli meg, hogy kiadja számunkra a választott kutyát, a következő lépés az örökbefogadási szerződés megkötése. A szerződés többnyire tartalmazza, hogy harmadik személynek nem adhatjuk ki a kutyát, illetve betartjuk az állatvédelmi törvényben foglaltakat. Amennyiben pedig még nincs ivartalanítva a kutya, ennek költségét mi vállaljuk.
A kutya hazaszállítását követően néhány napon belül – bár a menhelyek működésében lehet eltérés – kijöhetnek a menhely munkatársai, hogy megbizonyosodjanak arról, jó helyre került-e az állat.
Hogyan lehet kutyát örökbe fogadni ingyen?
A menhelyről befogadott kutyák valóban nem kerülnek több tíz- vagy százezer forintba, mint egy fajtatiszta kutya, de azért bizonyos költségekkel az örökbefogadás során is számolnunk kell.
A legtöbb állatmenhely adományokból tartja fenn magát, bevételeik bizonytalanok és ebből kell megoldaniuk a menhely fenntartási költségei (víz, villany, fűtés) mellett az állatok ellátását is. Az állatok élelmezése mellett rendszeres egészségügyi költségekkel is számolni kell, amelyet gazdi híján a menhelyek finanszíroznak az állatok számára. Ilyen költség pl. a chip, az ivartalanítás vagy az oltások.
Emiatt a menhelyek szívesen fogadnak adományt egy-egy örökbefogadott kutya után, de ha valakinek nem fér bele, akkor természetesen nem kell fizetni az örökbefogadásért. A legfontosabb, hogy hosszú távon az állat szerető befogadó otthonra találjon.
Fontos tudni, hogy ha magáért az örökbefogadásért nem is kell fizetni, de egy kutya fogadása költségekkel jár. Előfordulhat, hogy nekünk kell vállalni az ivartalanítást vagy oltást (ez is kutyafüggő), de a póráz, étel, ápolás, stb. mindenképpen saját költségen történik.
Konkrét példák állatotthononként
Pilis-Budai Kutyamentők
A Pilis-Budai Egyesületnél feltétel a kiválasztott kutyával való személyes találkozás az örökbefogadást megelőzően. A kiválasztott kutyát az egyesület munkatársai viszik házhoz, ekkor győződnek meg arról, hogy jó helyre kerül-e a kutya, minden szükséges feltétel biztosítva van-e számára.
Eszkuláp Állatvédő Egyesület
Az Eszkuláp Egyesületnél nem része az örökbefogadás folyamatnak az előzetes környezettanulmány elvégzése, viszont az örökbefogadást követően néhány hónapig rendszeresen kapcsolatot kell tartani az alapítvány önkénteseivel és visszajelzést adni a kutya hogylétéről. Itt az örökbefogadás semmilyen költséggel nem jár, ha belefér a költségvetésbe, adományozhatunk az egyesület számára.
Kutyaovi Állatvédő Egyesület
A Kutyaovi egy átmeneti otthon, amelynek nincs külön menhelye, a kutyák átmeneti befogadóktól fogadhatók örökbe. Az örökbeadás előtt egy részletes bemutatkozó levelet kérnek az örökbefogadóktól, költségként az oltás és chip árát kérik el, ami 20.000 forint körül van.
Bogáncs Kutya- és Kisállatotthon Alapítvány
A Bogáncsnál az örökbefogadási folyamat része legalább két személyes találkozás a kiválasztott kutyával. Itt aszerint alakul az örökbefogadási összeg, hogy hány oltása van a kutyának. Olyan kutya esetében, ahol az oltási program folyamatban van, 20.000 ezer forint, ivaros kutyánál, ahol az oltási program befejezett, 25.000 forint, míg oltott és ivartalanított jószágnál az összeg 30.000 forint.
Fehérvári Állatotthon
Az örökbeadást egy személyes találkozás előzi meg, ekkor lehetőség van egy rövid sétára is elvinni a kutyát. Ha megvan a kölcsönös szimpátia, elkészül az örökbefogadási szerződés és az oltási könyvvel együtt nekünk kell hazaszállítani a választott állatot. Az állatotthon a kutya tartási helyét utólag ellenőrzi le, illetve az örökbefogadást követő időszakban minden képet és beszámolót szívesen vesznek a kutyusról.