A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor a rendőr egy közúti ellenőrzés során megteheti ezt, és e kihágások egy részét akaratlanul is elkövethetjük. Márpedig jobb odafigyelni, mert nagyon ráfizethetünk.
Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót?
Az első kategória, amikor az autó műszaki állapota olyan rossz, hogy életveszélyesnek tekintendő. Ezek különösen az alábbi esetek, de természetesen más hasonló hiba is indoka lehet. Ilyenkor a járművet ideiglenesen vonják ki a forgalomból.
- Fékhiba esetén: ha az üzemi fék nem működik, a jármű nem közlekedhet. Gyengén fogó kézifék alapvetően nem ez a kategória.
- Kormányhiba esetén: a kormánymű nem működik megfelelően, ez akadályozza például a kanyarodást. Ebben az esetben az autó nem mehet sehova.
- Futómű súlyos problémája: a kerék ferdén áll, emiatt az autó nem egyenesen megy, vagy például bukdácsol az úton.
- Lyukas kipufogó: ha a jármű indokolatlanul hangos vagy nagyon füstöl, a rendőr simán kivonhatja a forgalomból.
- Kifogásolható állapotú gumiabroncs: természetesen a tükörsimára kopott gumi nem alkalmas a közúti közlekedésre, az autó nem mehet tovább.
- Sérült karosszéria: abban az esetben, ha a jármű kasztnija veszélyesen sérült, például éles vagy törött elemek állnak ki belőle, az balesetveszélyes, és így nem mehet tovább.
Ezen esetekben a rendőr azonnal elveheti a forgalmit és a rendszámot is leveheti az autóról. A hibákat ki kell javítani, illetve a műszakilag alkalmas állapotot vissza kell állítani. Amíg ez nem történik meg, az autó nem vehet részt a forgalomban.
A második kategória, amikor a járműnek nincsen érvényes műszaki vizsgája. Ebben az esetben a jármű nem vehet részt a forgalomban, csak útvonalengedéllyel vagy tréleren szállítható. Ugyanide sorolhatjuk azt is, ha a járművön olyan átalakítást végeztek, ami műszakivizsga-köteles, ez azonban nem történt meg. Ilyen a vonóhorog utólagos felszerelése, az ablaksötétítés vagy a jármű színének megváltoztatása, mondjuk fóliával. Ha az autón nincs érvényes kötelező biztosítás (kgfb), nincs befizetve a gépjárműadó, akkor szintén nem közlekedhet, és a rendőr a forgalomból kivonhatja ellenőrzéskor. Ha lejárt műszakival vezetünk, bírságot is kapunk.
A harmadik a legsúlyosabb kategória, amikor a rendőr akár véglegesen kivonhatja a járművet a forgalomból. Ez akkor lehetséges, az autó rendszáma hamis, lopott vagy olvashatatlan, az alvázszámot megváltoztatták, illetve a járműnek egyáltalán nincsenek papírjai. Ebben az esetben bűntetőeljárás is indul. Szintén ide sorolódik, ha az adóhivatal körözi a járművet.
Kivonták az autódat a forgalomból, és nem tudod, mit tegyél? Kérdezd meg ügyfélszolgálatunkat! Szolgáltatásunk ingyenes, és két napon belül válaszolunk.
Ha a rendőr elrendeli a forgalomból való kivonást, a forgalmit bevonja, a rendszámot elkobozza, bűncselekmény vagy végrehajtási eljárás esetén akár az autót is lefoglalhatja. Minderről a közlekedési hatóságot (és szükség esetén más hatóságokat, például a NAV-ot) is értesíti. A járművet ezekután csak a műszaki vizsgaállomáson történő ellenőrzés és kormányablaki ügyintézés után lehet visszahelyezni a forgalomba, ami igen költséges folyamat. Éppen ezért mindenképpen javasolt elkerülni az ilyen hercehurcát.
Várható költségek:
- Ideiglenes kivonás esetén: kb. 40000 forint lehet a visszahelyezés költsége, ha a műszaki egyébként érvényes.
- Végleges kivonás esetén: legalább 50-100 ezer forint, attól függően, hogy a vizsgát és minden vizsgálatot újra kell-e csinálni.
- Ha szabálysértési bírságot is kapunk, az legföljebb 400 ezer forint lehet. Ha bűntetőeljárás indulakár 3 évig terjedő szabadságvesztés is lehet a következmény.