5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever, és ebből könnyen lehet óriási pénzügyi bukás.

1. Foglaló

Ha lakást veszel, az eladónak adott foglaló a vételár része, de van benne egy kis csavar: ha te lépsz vissza, elbukod. Ha viszont az eladó lép vissza, akkor kétszeresen kell visszaadnia. Ez nem előleg, amit csak úgy visszakapsz, ha meggondolod magad. Ezért is hívják „foglalónak” – lefoglalod vele a lakást, cserébe vállalod a kockázatot. Érdemes azt is tudni, hogy ha a szerződés olyan okból szűnik meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy éppen mindkét fél felelős, akkor a foglaló bizony visszajár neked.

2. Kaució

Sokan keverik az ingatlanos kifejezések közül a kauciót a foglalóval, pedig teljesen más tészta a kettő. A kaució a bérleti szerződés biztosítéka: ha kiköltözéskor minden rendben van, visszakapod. Ha viszont összetöröd a mosógépet, vagy nem fizetsz ki valamit, akkor a tulaj ebből vonhatja le. Szóval nem az övé, hanem a te pénzed, csak „letétbe helyezve”.

3. Bánatpénz

A foglalóval ellentétben a bánatpénz azt jelenti, hogy megveheted az ingatlant, de nem kötelező. Ha nem veszed meg, az eladó megtarthatja a bánatpénzt, de nem követelhet mást. Ezzel gyakorlatilag „megvásárolod a jogot”, hogy visszaléphess. Az ingatlanos kifejezések között ez az egyik leginkább félreértett, pedig fontos tudni a különbséget.

Ingatlan vásárlás.

4. Kötbér

A kötbér egy büntető jellegű díj, amit akkor kell fizetned (vagy neked fizetnek), ha a szerződésben vállalt határidőt nem tartja valaki. Például ha az eladó nem adja át időben a lakást, vagy a vevő nem fizet határidőre, a másik fél kérheti a kötbért. Nem tévesztendő össze sem a kaucióval, sem a bánatpénzzel.

Ha van még kérdésed a témával kapcsolatban, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

5. Tehermentes ingatlan

Sokan azt gondolják, hogy ha egy lakás „tehermentes”, az csak annyit jelent, hogy nincs rajta banki jelzáloghitel. Pedig az ingatlanos kifejezések között ez az egyik legbecsapósabb. Nézzük, milyen más terhek lehetnek:

5.1 Szolgalmi jog

A szolgalmi jog lényegében azt jelenti, hogy valaki másnak is van joga használni az ingatlanod egy részét. Például átjárhat rajta, ha a telkének nincs közvetlen kijárata az utcára, vagy víz- és elektromos vezeték mehet át rajta. Gyakran fordul elő, hogy egy szomszéd telke csak a te telkeden keresztül közelíthető meg. Ez a jog akkor is létezik, ha épp senki nem használja, de tíz év alatt elévülhet, ha senki nem él vele.

Szerződéskötés.

5.2 Haszonélvezeti jog

Ha egy ingatlanon haszonélvezeti jog van bejegyezve, akkor az ott feltüntetett személynek joga van használni, ott lakni vagy akár kiadni, még akkor is, ha nem ő a tulajdonos. Leggyakrabban szülők, nagyszülők javára írják be, így akár életük végéig a lakásban maradhatnak, függetlenül attól, ki veszi meg az ingatlant. Ez sok vevőt ért már kellemetlen meglepetésként.

5.3 Végrehajtási jog

Ez a jog akkor kerül a tulajdoni lapra, ha az ingatlan tulajdonosának komoly tartozása van, például adótartozás vagy hiteltartozás miatt. A végrehajtási jog feljogosítja a hatóságot, hogy elárverezzék az ingatlant a tartozás rendezésére. Ha ilyet látsz egy lakáson, csak nagyon körültekintően, ügyvéddel egyeztetve vágj bele a vásárlásba.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...

Házilag is legyőzhetjük a krumplibogarat — mutatjuk a legjobb természetes megoldásokat

A krumplibogár ellen házilag a legjobb módszerek közé tartozik a kézi gyűjtés, takarással kiegészített vetésforgó, taszító társnövények, valamint Neem-olaj és Bacillus thuringiensis tenebrionis biológiai szerek alkalmazása is.