Ez a növény elűzi a legyeket és a tetveket: a gilisztaűző varádics hol kapható és mire jó?

Mi bánt? Kertedben a levélfordosodás átka? Vagy a muslicák nem hagynak a lakásban? Vannak megoldások. Kérdés az, hogy a pajorokra is felkészültél? Mi tudjuk, hogy lehet jobb. A gilisztaűző varádics, vagy ahogy a régi kertészek nevezték: varádicskóró. Évszázadok óta ott nő az árokpartokon, kertvégeken. Erős, keserű illatú, szívós növén. Nem kér sokat, azonban cserébe annál többet ad. Ma már nem gyógyítunk vele, inkább elriasztunk. Legyeket, bolhákat, tetveket, s ha jól keverjük egy kis bodzalevéllel, az illatuk együtt már-már elviselhetetlen a kártevőknek.

Frissen is működik, de szárítva a legjobb, ha szekrénybe lógatjuk, kamrába tesszük, ház köré hintjük. A növény mérgező, nem ehető, nem főzünk belőle teát.

Gilisztaűző varádics hol kapható?

Ma már nem kell az út szélén keresgélni, mint nagyanyáink idején. A gilisztaűző varádics vetőmagjai és palántái ott vannak a kertészeti webáruházak polcain, igényes papírzacskóban vagy cserepesen, gondosan címkézve. A Vadvirágom kínálatában fél grammnyi magban már ezer élet lapul. A KincsesLiget kis zacskója szintén. A Mediterrán Farm palántát is kínál, az OBI-ban pedig olykor cserépben várja azokat, akik tudják, mit keresnek. Vásárlás előtt nem árt utánanézni, van-e épp készleten – nem mindig marad.

Hogyan és mikor ültessük?

Tavasszal, amikor a föld már kiengedett, s a nap már nem csak világít, hanem melegít is, akkor kell vetni. Apró magjait alig takarja be a föld, mégis kikelnek, ha hagyjuk őket. Napos vagy félárnyékos helyen érzik jól magukat, nem válogatósak, csak a pangó vizet nem tűrik. Palántát ültetve egy arasznyi távolságot hagyjunk, hadd terjeszkedjen. Nincs sok dolgunk vele, nem kér locsolást, se tápot – elvan magában. De évekig ott lesz, ha egyszer megszereti a földet.

Kérdésed maradt a varádiccsal kapcsolatban? Akkor kérd bátran kollégánk segítségét az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

Szárítás, tárolás és felhasználás

A nyári meleg napokon, amikor már virágba borul, akkor kell metszeni, kötni, fellógatni az eresz alá vagy a padlásra. Árnyékban szárad, illatosan. Ha kiszáradt, mehet vászonzsákba, papírzacskóba, kamrába, szekrénybe, ágy alá. A kártevők elkerülik. Ne nyúljunk hozzá fölöslegesen – se gyerek, se kutya, se cica. Ez a növény nem játék, csak szövetséges.

Pajorok elleni védekezés – most kell lépni

A föld alatt már mozgolódnak. A cserebogár, a szarvasbogár pajorjai, vak fehér testek, gyökerek közt fúrnak, rágnak, évekig is élnek, ha hagyjuk. Május vége: itt az idő. A varádics szaga nem szereti őket, de elég ez? Talán nem. Csalogató növényeket is kell ültetni – szarkaláb, saláta, ahová gyűlnek, ahol összeszedhetők. A fokhagyma, a menta – ezek mind segítenek, ha belocsoljuk velük a földet. S ott vannak a szövetségesek is: futrinkák, vakondok, sünök, tyúkok. A komposzt is segít – ha jó. Aki most lép, egész nyáron nyugodt lehet.

Mérgező? És mi van a gilisztákkal?

A név becsapós. Gilisztaűző – de a giliszták hasznosak, a föld orvosai. Ez a növény nem bántja őket, nem űzi el, csak a neve maradt úgy. Viszont mérgező. A virága különösen. Ezért ha van kisgyerek, kutya vagy suta cica a házban, akkor eldugva, kert végébe, magasra.

A gilisztaűző varádics nem csodaszer. Azonban szép, illatos, és véd. A kertben helye van – ha megértjük, hogyan működik. És ha tisztelettel bánunk vele, visszaadja a gondoskodást.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Bunkó vagyok, de törvényt nem szegek: a csendháborításról érthetően

Neked is jogod van a tisztességes eljáráshoz és a védelemhez.

3%-os hitel bárkinek, bárhol? Mit kínál az első lakás támogatás és kinek éri meg igazán?

Új otthonteremtési támogatás, 3 százalékos hitel, otthon start lakáshitel, első lakás támogatás –...

Nem kell szerelő, ha eldugult a mosogatógép sótartálya

A só nemcsak segít a vízlágyításban, hanem az egész gép hatékonyságát is befolyásolja.

Vigyázz, megbüntetnek, ha a bokorba pisilsz – komoly bajba kerülhetsz!

Százezres bírság vagy elzárás is lehet belőle.