Bokros, virágfürtös petúniád lesz, ha ezt megteszed: egész nyáron ontja majd a hajtásokat

Miért hajlamos megnyúlni a petúnia? A petúnia alapvetően napfényre szomjas. Ha napi öt-hat óránál kevesebb fényt kap, a szárak elindulnak a fény felé, megnyúlnak, a virág lazul, a forma szétesik. Az elnyílt virágok magot érlelnek – ez a növénynek hosszú, lassú erőfeszítés, amely elvonja az energiát az új bimbóktól. Így a tömött, virágfürtös látvány kulcsa, hogy ne hagyd az energiát meddő magokra folyni. Helyette naponta, másnaponta csípd le a hervadó kelyheket.

A visszacsípés kulcsa: mikor és hogyan?

A petúnia bokrosítása valójában a növekedés finom koreográfiája. Amint a palánta eléri a hét-tíz centimétert és kinyitja harmadik-negyedik levélpárját, vágj közbe: a legfelső pár fölött csípd le a hajtáscsúcsot. Ezzel mintha a főszereplőt visszahúznád a színpadról, helyet adva a mellékszereplőknek – két-négy új oldalhajtás robban elő, a növény tömött bokorrá szerveződik. A virág a hajtáscsúcs röpke pillanata: amint lepergett, azonnal szedd le, kocsányostul. Így a növény nem vesztegeti idejét magérlelésre, hanem újabb és újabb színes kelyheket hoz. Az elnyílt virágokat tekintve: a felesleges jelenetek kivágása elengedhetetlen. 

A nyár közepe felé a szárak ismét megnyúlhatnak; július vége és augusztus eleje között vágd vissza a harminc centinél hosszabb indákat nagyjából egyharmadukra. A metszés után öntözd be alaposan, és adj magas foszfor-, kálium-tartalmú tápot – tíz-tizennégy nap múlva új virágrobbanás érkezik.

Víz és táp: a folyamatos virágzás motorjai

A sekély gyökerű petúnia gyorsan szárad; forró napokon reggel és este is inni kér. A laza, tőzeg- és perlit-keverék föld biztosítja, hogy a gyökér egyszerre kapjon levegőt és vizet, ne fulladjon a pangó cserépfenékben. Hetente, vagy minden második-harmadik öntözéskor juttass a vízbe oldott, 15-30-15 NPK-arányú tápoldatot: a foszfor és a kálium erősíti a virágzást, míg a nitrogént tartsd kordában, különben buja lombot, de kevesebb színt nevelsz.

Ha további tippekre lenne szükséged, kérdezd Ügyfélszolgálatunkat!

Gyakori hibák és megelőzésük

Túl sok nitrogén – zöld tömeg, kevés virág. Árnyék – felnyúlt, szürkélő szárak. Vízpangás – sárguló levelek, gyökérfulladás. Visszavágás hiánya – nyár végére kusza, kopasz indák. Ezek mind elkerülhetők, ha a fény-víz-táp hármasát precízen, a metszést pedig bátran használod.

Ha követed a fent leírt, gondosan kimért lépéseket, a petúnia egész nyáron úgy pompázni fog, lassan, de megállíthatatlanul, virágfürtök sodró áradatát engedve a balkon korlátjára. A petúnia bokrosítása így nem pusztán kertészeti technika, hanem csendes, mégis hatásos dramaturgia – a levegő zizeg, a víz csobban, a táp betáplál, a metszőolló koppan, és a nyár hosszú forgatási napjain a növény mindegyre új jeleneteket ír magának a fényben.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A Neo-Te-Sol adagolása csirkéknek: a leggyakoribb kérdések és válaszok

Neo-Te-Sol adagolása csirkéknek: mire való a gyógyszer és hogyan kell jól csinálni? A gazdák...

Neked milyen volt az első mobilod? Töltsd ki a kvízt és nosztalgiázz velünk!

Nokia, Siemens vagy esetleg Motorola? Emlékszel még, milyen volt 25-30 évvel ezelőtt mobilozni?...

Gyülekezési törvény – Most akkor szabad gyűlni vagy nem?

Szigorították a gyülekezési jogot Magyarországon. Megmutatjuk, milyen esetekben tilthatnak be egy gyűlést, mire kell figyelni.

Ha a szomszéd permetez: kártérítésre is kötelezhető, ha nem tartja be a szabályokat

Ha a szomszéd permetez, nemcsak kellemetlenség lehet belőle: ha kárt okoz vagy szabálytalanságot követ el, jogi lépések is indulhatnak ellene. Nézzük, miket lehet tenni ilyen esetben.