Mennyibe kerül az aprópénzt beváltani a postán? Meg fogsz lepődni, milyen drága!

Sokan ismerik az érzést, amikor otthon gyűlik a sok apró egy befőttesüveg alján, vagy a pénztárca már alig csukódik tőlük. Így hát logikus lépésnek tűnik, hogy az ember egyszerűen beváltsa ezeket papírpénzre, például a postán. Néha az is előfordulhat, hogy valamilyen programhoz éppen aprópénzre van szükségünk. Csakhogy a Magyar Postán végzett készpénzváltásnak vannak szabályai, amelyek bizonyos esetekben meglepően magas díjakat is jelenthetnek. Cikkünkben mutatjuk melyek ezek, és hogy jelenleg mennyibe kerül az aprópénzt beváltani.

Ingyenes váltás: csak kis mennyiségben

A lakossági ügyfelek számára bizonyos határig díjmentes a készpénz váltása. Például legfeljebb 4.000 forint értékű bankjegy esetében, maximum 20 darab érméig, kizárólag 100 Ft-os és 200 Ft-os érmék esetén díjmentes az apróra váltás.

Továbbá lehetőség van arra is, hogy a Magyar Posta ügyfelei egy alkalommal nagycímletű bankjegyeket (10.000 és 20.000 Ft) kisebbekre (pl. 5.000, 1.000, 500 Ft) váltsanak díjmentesen, de legfeljebb 10 darab nagycímletű bankjegy erejéig, összesen maximum 200.000 forintig.

Bankjegyek átváltása érmékre.

Mennyibe kerül az aprópénzt beváltani: mi történik, ha túllépjük a határokat?

Amennyiben a fenti kereteket meghaladja az ügyfél, a Posta már váltási díjat számít fel, és az sem mindegy, hogy mit mire szeretnénk cserélni. Itt lép képbe az a kérdés, amit például sokan be is írnak a keresőbe: „mennyibe kerül pénzt felváltani aprópénzre?” A válasz: nem kevésbe.

Példák a díjtételekre (szerződés nélkül) a Posta hirdetménye alapján:

  • Érme bankjegyre vagy bankjegy érmére, valamint érme érmére: a váltandó összeg 10%-a a díj. Példa: 20.000 Ft-nyi aprót váltunk bankjegyre, akkor 2.000 Ft a díj.
  • Bankjegy más címletű bankjegyre: a váltandó összeg 3%-a. Példa: 100.000 Ft-nyi tízezrest szeretnénk ötösökre váltani, akkor 3.000 Ft a díj.

Ha valaki rendszeresen szeretne nagyobb összegeket váltani (pl. kereskedőként), szerződést köthet a Postával, amelyben előre egyeztethető a kívánt címlet, mennyiség és az átvétel időpontja. Ez valamivel kedvezőbb (pl. 10% helyett 8,5%-os díjak, 3% helyett 2,5%-os díjak), de a lakossági ügyfelek túlnyomó többségét ez nem érinti.

Bankjegy átváltása bankjegyre.

Milyen pénzt nem vesz át a Posta?

Nem váltható be a szándékosan roncsolt (pl. lyukasztott, vágott) érme vagy bankjegy, ahogy azok sem, amelyek valódisága vagy névértéke nem állapítható meg egyértelműen. Ha valaki forgalomból kivont pénzt szeretne átváltani (például régi 200 Ft-os bankjegyet), azt az MNB szabályai szerint az alábbiak szerint lehet. A bankjegyek például a kivonást követő 3 évig ingyen válthatók. Az érmék: a kivonást követő 1 évig ingyen válthatók. Majd ezen időszak után a váltás díja bankjegyeknél 3%, érméknél: 10%.

Ha van még kérdésed a pénzváltást illetően, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

Mit érdemes tehát megfontolni?

Ha valaki csupán pár ezer forintnyi aprótól szeretne megszabadulni, a Posta szolgáltatása kényelmes és kisebb összegek esetén díjmentes. Viszont nagyobb mennyiségnél könnyen előfordulhat, hogy a váltás díja meghaladja a várakozásokat, és akár több ezer forinttal is csökkentheti a kézhez kapott összeget. Épp ezért érdemes az aprót időnként boltban, parkolóautomatában, vagy más, aprót elfogadó helyeken fokozatosan elhasználni, így elkerülhető a jelentős váltási költség.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Azonnali szakorvosi vizsgálat időpont nélkül? Ezt a papírt vidd magaddal!

Ha a háziorvosod úgy látja, sürgős a dolog, kérhetsz soron kívüli szakorvosi beutalót. Ez nem mindennapos, de nagyon hasznos lehet!

Friss jogosítvány külföldön: nem vezethetsz vele ebben a 2 esetben

Friss jogsival külföldön: ha nem ismered ezeket a fontos szabályokat, ne indulj útnak!

Ha ilyen üzenetet kapsz a NAV-tól, tuti, hogy csalás – hatalmasat bukhatsz, ha bedőlsz a trükknek

Csaló üzenetek érkeznek a NAV nevében. Ha ilyen e-mailt vagy sms-t kap, ne nyissa meg!

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon

Talán kevesen tudják, hogy idén április 12. és 19. között már 11. alkalommal...

Hány nap táppénz jár a gyerek után? Életkor alapján mutatjuk

Nem mindegy, hogy táppénz vagy betegszabadság. Ha a beteg gyereket ápoljuk otthon, akkor...