Több ezer forintot spórolhatsz, ha így veszed a bérletet a gyereknek: ezért éri meg az országbérlet

A régi bérletekből csak kettő maradt, a vármegye és az országbérlet. 14 év felett az országbérlet érvényes diákigazolvánnyal 90%-os kedvezménnyel vásárolható meg. Ráadásul néhány város helyi közlekedésében is elfogadják. Így éri meg az országbérlet diákoknak.
Miért éri meg az országbérlet diákoknak?
Az országbérlet az érvényességi idején belül korlátlan számú utazásra jogosít. A bérletet nappali vagy esti oktatásban tanuló diákok használhatják érvényes magyar diákigazolvánnyal. Emellett igénybe vehetik az ellátottak utazási utalványával rendelkező személyek is.
Az egész ország területén szinte minden BKK járatra, a környéki és helyközi buszokra, a HÉV-ekre valamint a meghatározott vonatokra is, kivéve a 100E Repülőtéri Expressz járatokra.

Az országbérlet egészen pontosan az alábbi járatokon használható:
- Budapesten a 1-99, 101-299, 900-999, M1, M2, M3, M4, D14 vonalakon,
- a MÁV és a GySEV Zrt. vasúti közszolgáltatásában a 2. osztályon (helyjegyes vonaton/kocsiban vagy 1. osztályon/prémium kocsiban a helyjegyet, kiegészítő díjat megfizetve, ha azonban az utazás kizárólag Budapesten belül történik, helyjegyet nem kell megfizetni),
- a HÉV járatain,
- a környéki autóbuszjáratokon,
- a VOLÁN helyközi autóbuszjáratian,
- a csongrádi, ercsi, érdi, esztergomi városi buszjáratokon.
Milyen igazolás kell az országbérlet vásárlásához?
Nappali vagy esti oktatásban tanuló diákok érvényes magyar diákigazolvánnyal használhatják az országbérletet. Akinek nincs diákigazolványa, az az iskolától kérhet ilyen típusú QR kódos igazolást. Vásárláskor a diákigazolványon szereplő oktatási azonosítót kell megadni.
Mikor éri meg a leginkább az országbérlet diákoknak?
A havi országos diákbérlet azoknak a diákoknak éri meg a leginkább, akik rendszeresen átlépik a vármegye határukat, mert másik vármegyébe járnak oktatási intézménybe.
Egy gyakorlati példával élve, ha egy diák minden nap Pápáról jár Győrbe gimnáziumba, akkor naponta kétszer 49 km távolságot tesz meg vonattal. Ez naponta közel 100 km utazás két vármegye között. Egy vonatjegy 465 forintba kerül, ez oda-vissza naponta 930 forint, nyilvánvalóan ez a legdrágább változat a mindennapos utazáshoz.
Ha vármegye bérlettel utazik a diák, az egy hónapra 945 forintba kerül, de mivel két vármegyét érint, ezért ez havonta 1890 forintba kerül. Diákok számára az országbérlet ára egy hónapra 1890 forint érvényes diákigazolvánnyal, de az viszont az egész országban és helyközi járatokra is érvényes, nemcsak két megyére.
Nem beszélve arról, hogyha több megyét kell érinteni, akkor az már többe kerül -megyénként 945 forinttal többe- mintha országbérletet váltanánk. Tehát összességében az országbérlet éri meg, hiszen az a budapesti tömegközlekedésen, illetve helyközi járatokon is érvényes.

Meddig érvényes a diákigazolvány?
- érvényesítő matrica nélkül azon tanévet követő október 31-ig érvényes, amely tanévben a diák betölti a 16. életévét,
- tanévre vagy II. félévre matricával érvényesített diákigazolvány a tanévet vagy II. félévet követő október 31-ig érvényes
- I. félévre matricával érvényesített diákigazolvány az I. félévet követő március 31-ig érvényes.
Ha maradt még kérdésed az országbérlet vásárlással kapcsolatban, keresd Ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink díjmentesen segítenek!
Hol lehet megvásárolni?
Vagy az ingyenesen letölthető BudapestGO vagy egyéb jegyeket és bérleteket forgalmazó applikációkban online. Vagy személyesen a BKK értékesítési pontjain.
Az országbérlet megvásárolható a MÁV alkalmazásból, illetve papír alapon a MÁV pénztáraiban és jegykiadó automatáiból is.
Emellett pedig a VOLÁN pénztáraiban, illetve azokon az autóbuszokon, amelyeken egyébként lehetőség van bérletvásárlásra.
Forrás: bkk.hu, ujtarifa.hu