A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

Nem csak a Húsvét és a tavaszi ételek ideje jött el, hanem a virágáradaté is. Sokan álmodozunk arról, hogy dús levendula bokrunk legyen, vagy hogy a balkonunk éke, a muskátli, ne csak a nyár derekán, de egészen az őszi hidegekig ontja színpompás virágait. Van egy titok, egy egyszerű, ám annál fontosabb mozdulat, ami nélkül ez az álom könnyen szertefoszlik. Ez a titok pedig nem más, mint a muskátli visszavágása tavasszal.
A teleltetés után a növények gyakran megnyúlt, erőtlen hajtásokat hoznak, ahogy a fényhiányos helyen próbáltak túlélni. Ha ezeket így hagyjuk, a muskátli energiája szétforgácsolódik, a virágzás pedig gyér és rövid életű lesz. Itt jön a képbe a metszés, ami szinte újjászületést ad a növénynek.

Ne féljünk bátran visszacsípni vagy visszavágni a hajtásokat!
A legjobb időpont erre a kora tavasz, február vége, március, még mielőtt az erőteljes növekedés megindulna, de már elmúltak a kemény fagyok. Egy éles, tiszta metszőollóval vagy késsel vágjuk vissza az ágakat az erős, egészséges részekig, úgy, hogy 2-4 rügy (szem) maradjon a száron. A gyenge, beteg vagy elszáradt részeket tőből távolítsuk el. Ez a gondos muskátli visszavágása tavasszal adja meg az alapot a dús bokrosodáshoz és a későbbi virágözönhöz.
Ha maradt még kérdésed a muskátli metszését vagy gondozását illetően, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon, ahol két napon belül válaszolunk!
Persze a metszés önmagában még nem minden. A visszavágás után érdemes a muskátlit friss, tápanyagdús virágföldbe ültetni. Óvatosan kezdjük öntözni, majd ahogy a növekedés beindul, fokozatosan szoktassuk a napfényhez és kezdjük el a rendszeres tápoldatozást is. Ne feledkezzünk meg az elnyílt virágok folyamatos eltávolításáról sem, ez további virágzásra serkenti a növényt.
És az eredmény? Egy erős, egészséges, bokros tövű muskátli, amely hálásan ontja majd virágait, nemcsak júliusban, de akár egészen októberig. Ne feledd: a bőséges virágzás kulcsa a helyesen időzített muskátli visszavágása tavasszal. Egy kis gondoskodás, és a muskátlid meghálálja!
Még pár trükk a pompás muskátli érdekében
A tavaszi metszés mellett van még pár fortély, ami igazán felturbózhatja a muskátlik virágzását. Az egyik ilyen a „csípés” technikája: nyáron időnként csípd vissza a friss hajtások legvégét, még mielőtt virágot hoznának. Ez bokrosodásra serkenti a növényt, ami végső soron több virágzó hajtást eredményez.

A másik trükk az elnyílt virágok szakszerű eltávolítása: ne csak a virágfejet szedd le, hanem az egész virágszárat törd le vagy vágd le tőből, ahol a fő szárhoz csatlakozik. Így a növény nem pazarol energiát a magok érlelésére.
Végül pedig egy kevesek által ismert tipp: bár szeretik a napot, a legforróbb nyári délutánokon egy kis árnyékolás (akár egy másik növény által vetett árnyék) segíthet megelőzni a levelek megégését és a növény stresszelését, ami szintén hozzájárulhat a folyamatos virágzáshoz. Ezek az apró praktikák jelenthetik a különbséget a szimplán szép és a lélegzetelállítóan virágzó muskátli között.