Használt autót vennél részletre? Ráfizethetsz, ha ezt az 5 dolgot nem ellenőrzöd a szerződésben

Sokan gondolkodnak használt autó vásárlásán, de a magas árak miatt egyre többen keresik a részletfizetéses megoldásokat. Ez ugyan lehet számodra a legkivitelezhetőbb megoldás, de ha nem figyelsz néhány fontos részletre a szerződésben, könnyen kerülhetsz kellemetlen helyzetbe. Cikkünkben mutatjuk mire figyelj a szerződésben a használt autó részletre történő vásárlásakor.

A részletfizetés biztosan megéri?

A használt autó részletre történő megvásárlása lehetővé teszi, hogy az egész vételár rendelkezésedre állása nélkül juss használt járműhöz azonnal. Ezzel együtt azonban sajnos gyakran előfordul, hogy magasabb összköltséget vállalsz be. A kereskedők által kínált konstrukciók gyakran „kamatmentes” jelzővel hirdetik magukat, ám ha utánaszámolsz, kiderülhet: az autó ára részletekben fizetve akár több százezer forinttal is magasabb, mint ha egy összegben vásárolnád meg. A kedvezőnek tűnő havidíjak mögött gyakran rejtett költségek bújhatnak meg.

Fontos, hogy kitől és hogyan veszed meg a járművet

Ha részletre veszel autót, akkor két eshetőséggel találkozhatsz: vagy banki hitel útján vásárolsz, vagy a kereskedő által kínált részletfizetéssel élsz. Az előbbi hosszabb ügyintézéssel jár, jövedelemigazolásra és hitelbírálatra van szükség, cserébe viszont a feltételek átláthatóbbak és szabályozottabbak. A kereskedői konstrukció gyorsabb és kényelmesebb lehet, de gyakran kevesebb garanciával jár. Egyes kereskedők saját maguk „hiteleznek”, és a szerződések habár rugalmasabbak lehetnek, gyakran akadhatnak gondok az átláthatósággal. Ilyenkor ők döntenek a kezdőrészlet nagyságáról, a futamidőről, és a kamatról is – vagy éppen annak hiányáról.

Ezekre figyelj a szerződésben a használt autó részletre történő vásárlásakor

Használt autó átadása.
  • Vételár és végösszeg: Ne csak azt kérdezd meg a kereskedőtől vagy a hitelező banktól, hogy mennyi a havi törlesztő, hanem azt is, hogy a részletfizetéssel mennyi lesz a végösszeg, és hogyan viszonyul ez a jármű piaci árához vagy az egyösszegű árhoz. Ennek te magad is utánanézhetsz az interneten.
  • Kamat és díjak: A kamatmentesség alatt jellemzően a 0%-os THM-et értik a hitelezők. A (banki) hiteldíjak viszont általában nem merülnek ki ennyiben. Akkor is lehet kamat, ha nem nevezik annak – például „ügyintézési díj” vagy „szerződéskötési költség” formájában. Ezeket tehát mindig ellenőrizd a szerződésedben. Lehetséges, hogy az apróbetűs részben kell keresni.
  • Önrész mértéke: A minimális önrész csábító lehet, de ha túl alacsony, az magasabb havi terhet vagy hosszabb futamidőt eredményezhet, esetleg jóval magasabb kamatot.
  • Késedelmi feltételek: Egyes konstrukciókban akár egyetlen elmaradt részlet után elindíthatják a szerződés felmondását. Ellenőrizd, mit írnak a késedelmi kamatokról, és mi történik akkor, ha valamikor esetleg pár napot csúszol a kifizetéssel. Ezt az elővigyázatosságot egyébként minden hiteltípusra ajánlatos alkalmazani.
  • Állapotgarancia: Mivel használt járműről van szó, nagyon fontos, hogy a szerződés tartalmazza a jármű műszaki állapotára vonatkozó kijelentéseket. Nagyon fontos tehát, hogy minden legyen írásban rögzítve a szerződésben, hogy ne ess állra, mikor megkapod. Például, hogy a jármű mikor volt utoljára szervizelve, milyen hibái vannak, és milyen alkatrészeket cseréltek benne.

Ha maradt még kérdésed a használt autó részletre történő vásárlásának esetleges buktatóiról, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

A használtpiac felpörgött, de te maradj megfontolt

Szerződéskötés.

A használt autók iránti kereslet egyre nő a tavalyi adatokhoz képest – számol be róla a Pénzcentrum. A kereslet 2025. márciusáig 23,8%-os emelkedést mutatott Magyarországon 2024-hez képest. Az import is jelentősen felpörgött az idei évben, éves viszonylatban például 22%-os növekedés tapasztalható tavalyhoz képest. Azonban még mindig csak kis része a használt import járművek vétele az egész használt autó-kereskedés hazai piacának. Körülbelül 8-9-szer annyi belföldi átírás jegyezhető fel, mint külföldről történő. A használt autók vásárlásának felpörgéséhez vezetettek például az állampapír kifzetések és a Munkáshitel is, import járművek esetén pedig a forint erősödése és az euró árfolyamának viszonylagos stabilizálódása.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!