Vigyázz, ha eladsz valamit, mert csalók garázdálkodnak az online piactereken

Vigyázz, a csalók az online piactereken garázdálkodnak, és ha az alábbiakhoz hasonló jeleket tapasztalsz, mindig gyanakodj arra, hogy csalókkal van dolgod. Legfeljebb túlzottan óvatos leszel, az mindig a kisebb rossz.
Előfordulhat, hogy miután a hirdetésed megjelent, arra azonnal jelentkezik a vevő, és mindenféle kérdés nélkül szeretné megvenni az eladásra kínált termékedet. Gyakran előfordul az is, hogy az érdeklődő azonnal, minden kérdés nélkül fizetni akar. De azt is mondhatja, hogy ő majd intézi a futárszolgálatot, és egy weboldalon keresztül kéri a szállításhoz szükséges adatokat. Előfordul az is, hogy egy linket küld, ami egy futárszolgálat oldalára hasonlít. Ilyenkor azt állítja, már kifizette a terméket a futárnak, aki eljön érte és átadja a vételára. Ha nyomást gyakorol rád, hogy minél hamarabb küldd el neki a terméket, az is gyanús. Máskor meg egy olyan oldalra irányít, ahol a bankok logói közül kell választanod, hogy hol bankolsz. Emellett arra is kérhet, hogy te fizesd ki a csomag biztosítását, vagy azt, hogy telepíts egy programot a számítógépedre a tranzakció biztonsága érdekében. Ha ezek közül bármelyik előfordul, akkor legyél óvatos, mert szinte biztos, hogy csalásról van szó.
Ne légy hiszékeny!
Sose teljesíts olyan kéréseket, amik gyanúsnak tűnnek és sose hidd el, hogy valami annyira sürgős, hogy azonnal cselekedned kell!
Az Erste Bank oldalán olvasható tájékoztatás szerint a csalók gyakran a netbankba (George app) való bejelentkezéshez szükséges kódot próbálják ügyfeleiktől megszerezni. Felhívják a figyelmet, hogy soha senkinek ne adjuk ki az ilyen kódokat. Továbbá azt ajánlják, hogy mindig nézzük meg a banktól érkező, egyedi kódot tartalmazó üzenetek tartalmát, hogy biztos azt a műveletet hagyjuk jóvá, amit valóban el akarunk végezni! Fontos még szerintük, hogy ellenőrizük a böngészőnk címsávjában, hogy tényleg a bank weboldalán vagyunk, nem hamis oldalon. Online bankoláshoz pedig mindig közvetlenül a böngészőbe írjuk be a bank címét, ne kattintsunk gyanús linkekre.
Többet szeretnél tudni a biztonságos internethasználatról? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát, ahol díjmentesen és gyorsan kapsz válaszokat!
A Magyar Nemzeti Bank ajánlása szerint soha ne utaljunk pénzt, ha mi akarunk eladni valamit (csomagküldéssel megpróbálhatnak rászedni). Eladóként pénzt mindig csak fogadunk, sosem küldünk. Ahhoz, hogy a bankszámlánk pénzt utaljanak, nincs szükség semmilyen programra. Nem kell hozzá a netbankba bejelentkezni, átutalás fogadásához elegendő csak bankszámlaszámot megadni. Soha ne adjunk meg további adatokat! Nem kell semmmire a vásárlónak a felhasználói fiókazonosító, semmilyen jelszó, sem e-mailben vagy SMS-ben érkező azonosító.
Ne nyisd meg, ha nem tudod, mi az
Ismeretlentől érkező e-mailben vagy más üzenetben lévő hivatkozásokra ne kattintsunk, ne tölrtsünk le mellékleteket, mert káros programok települhetnek a telefonunkra vagy számítógépünkre.
A csalás és a pénz ellopása között akár napok is eltelhetnek: ha úgy gondolod, hogy csalás áldozatává váltál, azonnal jelentsd az esetet bankodnál, majd a rendőrségen is!
